1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. HDP, Silvan tünelinde incelemelerde bulundu
HDP, Silvan tünelinde incelemelerde bulundu

HDP, Silvan tünelinde incelemelerde bulundu

DİYARBAKIR- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Silvan Baraj tünelinde meydana gelen patlama nedeniyle bölgede incelemelerde bulundu.

A+A-
Silvan Barajı projesi kapsamında yapılan Silvan tünelinde 21 Nisan günü yaşanan patlamada yaralanan 5 işçinin tedavileri sürerken, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, HDP Diyarbakır Milletvekili adayı İmam Taşçıer, Belediye Eşbaşkanı Melikşah Teke, HDP İlçe Eşbaşkanları, DBP İlçe Eşbaşkanları ile çok sayıda vatandaş, patlamanın olduğu bölgede incelemelerde bulundu. 
 
 
 
Silvan Tüneli proje müdürü Mustafa Çoğalan tarafından karşılanan heyete patlama ile ilgili detaylı bilgi verildi. Şimşek, bu tür çalışmalarda insanların güvenliğinin sağlanması gerektiğine dikkat çekti.
 
 
Şimşek, "Çok büyük geçmiş olsun. Çalışan arkadaşlarımıza, burada emeğiyle çalışarak evine ekmek götüren insanlarımızın elbette Türkiye şartlarında iş kazaları, birçok insanın canına mal olmuştur. Bu tür sıkıntıların ortadan kaldırılabilmesi için mutlaka mevcut yasalar ve koşullar yeterli değildir. Bunun yeniden düzenlenmesi ve çalışan her insanın öncelikle can güvenliğinin sağlanması konusunda Türkiye'de bir çalışma yürütülmelidir.
 
 
Zira bu Türkiye'de bir problemdir. Belki burası küçük bir kazayla atlatıldı. Ancak Türkiye'nin diğer tarafından iş kazalarının yoğunlaştığı ve can kayıpları neredeyse kitlesel katliamlar düzeyindedir. Diğer taraflar gibi insanların canına önem vermeyen bu konuda tedbir almayan yasal düzenlemenin, bir şekilde yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu genel bir sorun, bu sadece burayla ilgili bir sorun değildir. Çok şükür ki, burada ucuz atlatıldı. İnsanların canına mal olacak bir sonuç ortaya çıkmış olsaydı, çok daha vahim sonuçlar doğabilirdi. Bu nedenle insanların can güvenliği garantiye alınmalıdır.
 
 
Can güvenliğiyle ilgili bütün tedbirler alınmalıdır. Burada yaşanan kaza nedeniyle bütün arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Böylesi bir kazanın yaşanmaması dileğimizi burada arkadaşlarla paylaşıyoruz" dedi.
 
 
(İHY-YRT-SO-Y)

HABERE YORUM KAT