1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP seçim kararını verdi
HDP seçim kararını verdi

HDP seçim kararını verdi

Selahattin Demirtaş, HDP'nin haziranda yapılacak genel seçime tek başına gireceğini açıkladı. Demirtaş yüzde 10 barajını aşacaklarını da savundu.

A+A-
Seçime parti olarak gireceğiz
 
Almanya'nın Frankfurt kentinde faaliyet gösteren Mezopotamya Kültür Merkezi ve Halkevleri'nin düzenlediği Şengal'den Kobani'ye Halkların Dayanışma Toplantısı'na katılan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, 2015 seçimlerine HDP olarak gireceklerini belirterek yüzde 10 barajını aşacaklarını söyledi. Avrupa ülkelerinde 1,5 milyon Kürt kökenli vatandaşın olduğunu belirten Demirtaş, herkesin genel seçimler için şimdiden çalışmaya başlaması gerektiğini ifade etti.
 
 Türkiye'deki ve bölge ülkelerdeki sorunlarının çözümü için HDP'nin alternatif olduğunu belirten Demirtaş, bu zamana kadar alternatifsizlik yüzünde Ak Parti'ye oy verenlerin bundan böyle HDP'ye oy verecekleri söyledi. Her Oyun çok kıymetli olduğunu belirten Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 9,9'luk bir oy alarak Türkiye genelinde halkın HDP'ye olan ilgilisini gördüklerini söyledi. Demirtaş, HDP'ye oy veren herkesin bir oy daha bulması durumunda oy oranlarının yüzde 20'leri bulacağını söyledi.
 
'Tepkiler çok olumlu'
 
 İlk kez parti olarak halkın karşısına çıktıklarını da ifade eden Demirtaş, “HDP, Türkiye'nin partisidir, Karadeniz'den Trakya'ya kadar her bölgeden çok olumlu tepkiler alıyoruz. 2015 seçimlerinde büyük bir başarıyla çıkacağız” dedi. Yeni güvenlik yasalarına da demokratik ölçülerde tepki vereceklerini belirten Demirtaş, “Biz demokratik çözümden yanayız. Birliği ve birlik kültürün oluşması için çalışıyoruz” dedi.
 
 Çözüm süreciyle de ilgili olarak açıklamalarda bulunan Demirtaş, “Bizim anlayışımızla hükümetin anlayışı arasında büyük farklılıklar var. Bundan dolayı hızlı bir ilerleme olamıyor. Yılların sorunlarını kısa bir zamanda çözmek mümkün değildir. Zaman alacaktır. Biz Suriye için farklı bakıyoruz onlar farklı. Biz Ortadoğu için farklı bakıyoruz onlar Osmanlı modelini getirmeye çalışıyorlar. Osmanlı modeli Ortadoğu halklarını kol kanat altına almaktır. Oysa bölgedeki halklar hiçbir milletin kol kanadı altına girmek istemiyor.
 
'Suriye'ye gidecekler'
 
Herkes eşit haklara sahip olarak yaşamak istiyor. Bu gün Suriye'nin yakılıp yıkılması için her kesime silah verenler savaş bittikten sonra müteahhit olarak Suriye'nin inşası için oraya gidecekler.  Yeni yıkanlarla yapacak olanlar aynıdır. Tarih bahçesi olan ülke artık harabeye dönmüş vaziyettedir” diyerek Suriye'deki Kürt direnişinin IŞİD'i durdurduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT