1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP saldırılara örgütsel atılımla cevap verecek
HDP saldırılara örgütsel atılımla cevap verecek

HDP saldırılara örgütsel atılımla cevap verecek

Seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere bir araya gelen HDP İl Eşbaşkanları yapılan saldırılara karşı kenetlenme çağrısı yaparken, bütün bu saldırıların ancak gerçekleştirilecek örgütsel atılımla cevaplandırılacağını belirtti.

A+A-

Toplantıda, seçim sonuçlarının yerel konferanslar ardından merkezi konferans ile ele alınması ve Ocak ayı başında da merkezi kongrenin toplanması önerildi.
 
Halkların Demokratik Partisinin (HDP) seçim sonrası yaptığı il eş başkanları toplantısı sona erdi. Ağırlıklı olarak seçim sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda özellikle AKP'nin bölgede yürüttüğü savaş konsepti ele alındı. Toplantıda AKP'nin dayattığı savaş ve teslim alma politikalarına karşı halkın direniş dinamiğinin örgütlendirilmesi yönünde ciddi bir eğilim ortaya çıktığı belirtildi. AKP'nin seçim öncesinde başlattığı ve seçim sonrasında devam ettirdiği "manipülasyonlarına" ve kendisine "zafet atfedip" muhalefeti de "başarısızlık üzerinden teslim almaya" yönelik yaklaşımlarına dikkat çekilen toplantıda, partide daha büyük bir kenetlenmenin ve bunun yaratacağı direncin ortaya çıkarılması üzerinde görüş birliği ortaya çıktı.
 
HDP açısından "sonuna kadar özeleştiri mekanizmalarının işletilmesi" ama buna karşı hükümetin kendilerine dayatılan politikalara "teslim olunmaması" görüşünün öne çıktığı toplantıda, saldırılara karşı örgütsel atılımla cevap verilmesi isteği ön plana çıktı. Buna göre hızlı bir şekilde mümkün olan en kısa zamanda seri bir "örgütsel çalışma" başlatılması yönünde yoğun önerilerin ortaya çıktığı toplantıda, bütün vekillerin, PM ve MYK üyelerinin illere ve yerellere dağıtılması yönünde görüş birliği çıktı.
 
Ayrıca kongre süreçlerinin de ele alındığı toplantı da HDP'nin merkezi Kongresinin Ocak ayı başında gerçekleştirilmesi ağırlıklı görüş olarak dile getirildi. Kongrede daha diri ve geniş kapsamlı bir örgütsel merkezi yapılanmanın ortaya çıkarılması ama AKP manipülasyonlarının partiye yön vermesine izin verilmemesi belirtildi. Yürütülen tartışmalarda merkezi kongre öncesinde yerellerden başlayarak seçim sonuçlarının değerlendirildiği yerel konferansların gerçekleştirilmesi ve yerelin bu tartışmaları dahil edilmesi en sonunda bir merkezi konferans düzenlenmesine yönelik öneriler gerçekleştirildi. Merkezi konferans ve kongre sonrasında bu kez yerel kongreler başlatılacak ve örgüt atılım tamamlanmış olacak.
 
Yapılan öneriler ve değerlendirmeler yarın Parti Meclis Toplantısı'nda ele alındıktan sonra çıkan sonuçlarla birlikte MYK tarafından değerlendirilecek ve MYK bir planlamaya tabi tutacak. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler