1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP provokasyonun önüne geçmek için heyet oluşturdu
HDP provokasyonun önüne geçmek için heyet oluşturdu

HDP provokasyonun önüne geçmek için heyet oluşturdu

HDP, Diyarbakır'da gerçekleştirilmeye çalışılan provokasyon girişimine ilişkin Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş başkanlığında bir heyet oluşturdu.

A+A-

Oluşturulan bu heyet, kentte aralarında Hür Dava Partisi'nin de olduğu birçok kurumla yapacağı görüşmelerin ardından edindiği bilgilerle bir rapor hazırlayacak.


HDP, seçim öncesi işaret edilen ve seçim sonrasında devreye konulan Diyarbakır provokasyonu ve Kürtler üzerinden yaratılmak istenen kaos planını boşa çıkarmak için harekete geçti. Yetkili kurullarında seçim sonuçlarıyla birlikte değerlendirilen en önemli konu olan Diyarbakır'daki provokasyon girişimine ilişkin acilen harekete geçme kararı alan HDP, bir heyet oluşturdu.

Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş başkanlığında oluşturulan heyette, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP Hukuk Komisyonu'ndan Meral Danış Beştaş, HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım ve HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul bulunuyor. Heyete, Diyarbakır'da DTK eşbaşkanları ile bazı STK temsilcilerinin de dahil olabileceği belirtiliyor.


Oluşturulan Heyetin bir kısmı, Ankara'da hem hükümet hem de sivil toplum örgütleri nezdinde girişimlerde bulunacak. Aralarında HDK, DBP, DTK Eşbaşkanlarının da bulunduğu, milletvekilleri ve STK temsilcilerinden oluşan heyetin öteki kısmı ise Diyarbakır'da kimi STK temsilcileriyle görüşerek, olayların gelişimi ve yaşanan çatışmaların önüne geçilmesi için neler yapılabileceğini görüşecek.

Mümkün olursa Hür Dava Partisi ile de diyaloga geçmeyi amaçlayan HDP heyeti, kurulacak temaslarda özellikle Kürtler arasında yaratılmak istenen çatışmalara dikkat çekerek, hiçbir kesimin bu oyuna gelmemesi talebinde bulunacak.


Ankara'da da aynı doğrultuda olayların büyümemesi için bazı girişimlerde bulunacak heyet, yapılacak bu görüşmelerin ardından olaya ilişkin belge ve bilgilere dayalı bir rapor hazırlanacak.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler