1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP Parti Sözcüsü Bilgen‘59’umuzu da tutuklayın’
HDP Parti Sözcüsü Bilgen‘59’umuzu da tutuklayın’

HDP Parti Sözcüsü Bilgen‘59’umuzu da tutuklayın’

HDP’li milletvekillerine ait fezlekelerin Başbakanlık’tan TBMM’ye gönderildiğine yönelik açıklamalar üzerine HDP, alacağı tavrı parti içinde tartışmaya açtı. İki eğilim öne çıktı.

A+A-

HDP’den bir kişinin dahi dokunulmazlığının kaldırılmasının kesinleşmesi halinde demokratik eylemlerde bulunması ilk eğilim olarak öne çıkıyor. İkinci görüş ise, seçmenler, taban ve parti teşkilatlarının olurunun alınması durumunda, parlamentoda siyaset imkanı kalmadığına vurgu yapılarak, parlamento dışı bölge merkezli siyaset yapılmasının mekanizmalarının kurulması biçiminde ağırlık kazanıyor. Görüşlerin PM ve MYK toplantılarında ele alınması bekleniyor

Milliyet’e  bilgi veren Parti Sözcüsü Bilgen, fezlekeye konu olan fiillerin bilgi kirliliğine dayandığını belirtti. “Türkiye’nin barışına hizmet edecekse 59’umuzu da tutuklasınlar” diyen Bilgen şöyle devam etti: “Ama Türkiye geçmişte defalarca bu yöntemleri denedi ve bundan barış, çözüm çıkmadığını öğrendi. Siyasi demokratik aktörlerin tasfiyesi şiddet sarmalını derinleştirir ve  büyük kopuşu doğurur.” (NAMIK DURUKAN / MİLLİYET)

HABERE YORUM KAT