1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP: Oy pusulasındaki komşularımıza dikkat!
HDP: Oy pusulasındaki komşularımıza dikkat!

HDP: Oy pusulasındaki komşularımıza dikkat!

HDP Diyarbakır İl Örgütü, kentte 1 Kasım seçimlerinde kullanılacak oy pusulasında 11. sırada yer alan HDP'nin yanında bulunan HKP ile isim benzerliği nedeniyle seçmenleri uyararak, yanlış oy kullanılmaması için sandıkta dikkatli olunmasını istedi.

A+A-

HDP Diyarbakır İl Örgütü, kentte 1 Kasım seçimlerinde kullanılacak oy pusulasındaki sıralamada 11. sırada yer alan HDP'nin solunda 10. sırada yer alan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ve sağında 12. sırada yer alan Büyük Birlik Partisi (BBP) ile isim benzerliği nedeniyle yaşanabilecek hatalar için seçmenlere uyarıda bulundu.

 

HDP Diyarbakır Eşbaşkanı Ömer Önen, Kürdistan'da ve Türkiye'nin batı illerinde yurttaşların sandığı gitmesinin yetmediğini belirterek, seçmenin bir de oyunu doğru kullanması gerektiğini söyledi.


7 Haziran seçimlerinde partileri ile isim benzerliği nedeniyle birçok seçmenin yanlış kullandığına dikkat çeken Önen, örnek olarak Kürdistan'daki seçmenlerin oy pusulasında olmamasına rağmen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile isim benzerliği nedeniyle yanlışlıkla Bağımsız Türkiye Partisi'ne (BTP) oy verdiğini gösterdi.  

 

Önen, 1 Kasım seçimlerinde de benzer sorunların yaşanmaması için seçmenlerin dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunarak, birleşik oy pusulasında yer alan 10'ncu sıradaki HKP ve 12'nci sırada bulunan BBP ile karıştırılmadan 11'inci sırada bulunan HDP'ye oy kullanmaları gerektiğini söyledi.
 
'Tek bir oyun boşa gitmesini istemiyoruz'


Önen, "Okuma yazması olmayanların ve yaşlıların örnek oy pusularında önce çalışmaları gerekir. Sonra da HDP'nin yaşam ağacı var. Seçmenlerimiz kafalarında isim kargaşası yaşamadan HDP'nin yaşam ağacının olduğu 11'nci sıradaki partimizin olduğu yere evet mührünü basınlar. Tek bir oyun boşa gitmesini istemiyoruz" dedi.


Seçmenlerin sandıkta oylarının boşa gitmemesi için büyük bir duyarlılıkla oylarını kullanmaları gerektiğinin altını çizen Önen, HDP için tek bir oyun bile büyük bir önem taşıdığını söyledi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler