1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP New York’ta da eylemde
HDP New York’ta da eylemde

HDP New York’ta da eylemde

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Amerika’nın New York kentinde de eylem düzenledi.

A+A-

New York'ta HDP New York'un da aralarında bulunduğu ondan fazla kurumun çağırısıyla Türk Konsolosluğu önünde Ankara katliamını lanetlemek ve Türk Devleti'ni protesto etmek amacıyla bir eylem gerçekleştirildi.

 

İki buçuk saatin üzerinde süren eyleme hafta içi ve iş saati olmasına rağmen yoğun katılım dikkat çekti. Bunun yanı sıra başta Amerikalı ve İranlı gruplar olmak üzere birçok ülkeden eylemciler, katliamı protesto etmek için katılım gösterdi.


Eylemciler Kürtçe, Türkçe ve İngilizce yazılmış "İnadına barış" pankartı arkasında bir araya gelerek "Katil devlet hesap verecek", “İnadına barış”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını attı.


Konsolosluk binasının önünde duran ve Türk bayrakları açan ülkücü grup,eylemcileri küfür ve sloganlarla tahrik etmeye çalıştı.  Bir gazeteciyse ülkücüler tarafından tartaklanmaktan son anda polisler tarafından kurtarıldı.


Tahriklere kapılmayan göstericiler Kürtçe ve Türkçe “İnadına barış”, İngilizce “Sizin kirli savaşınızı istemiyoruz” sloganlarının ardından caddeye kırmızı karanfiller bırakarak eylemi sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler