1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP MYK'sı toplandı
HDP MYK'sı toplandı

HDP MYK'sı toplandı

Önümüzdeki dönem çalışmalarını planlayan HDP Parti Meclisi, Cizre'de yapılan katliamın, "devletin kaybetmesinin yarattığı" bir sonuç olduğu iddiasında, HDP katliamlara karşı demokratik muhalefeti yükseltme kararı alırken, yaşanan ve uzun süreli olacağı gö

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Merkez Yürütme Kurulu, saatlerinde toplandı. Tartışmaların sürdüğü Parti Meclisi toplantısının ardından MYK da Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başkanlığında toplandı. Parti Meclisi'nde yürütülen tartışmaların masaya yatırıldığı toplantıda, Cizre'de yaşananlar gündem başlıkları arasında bulunuyordu. Toplantıda Parti Meclisi'nde tartışılan komisyon görevlendirmeleri ve sürece ilişkin planlamalar da ele alındı.

Ankara'da iki gün boyunca devam eden toplantıda, gelinen sürece ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Özellikle bölgede yaşananlar karşısında önemli tespitlerin yapıldığı toplantıda AKP'nin İşçi Partisi, Ergenekon ve Büyük Birlik Partisi'yle oluşturduğu "savaş bloku"na karşı Türkiye'nin tüm ilericilerinin içerisinde yer alacağı bir "demokratik ulus bloku"nun önemli bir ihtiyaç olduğuna işaret edildi.

'Yenilginin görülmemesi için Cizre'de katliam uygulandı'

Başta Cizre, Sur, Nusaybin, Silopi ve Yüksekova olmak üzere bölgede devletin "yenilgi"ye uğradığı ve bu yüzden katliamlara giriştiği savunuldu. Bu kapsamda Cizre'de uygulanan vahşete ilişkin de bunun "yenilgi psikoloji" ile gerçekleştirilmiş bir katliam olduğu öne sürüldü.

'Süreci anlatamadık' özeleştirisi

Bölgede yaşananların "dönemsel olmadığı", aksine uzun soluklu bir süreç olduğu belirlemesi yapılırken, bunun da HDP tarafından toplumun tüm kesimlerine aktarılamadığı noktasında özeleştiriler de yapıldı. Bu kapsamda parti çalışmalarının da sürece dair gelişmelerin toplumun tüm kesimlerine anlatılması ve yaşanılanların yansıtılabilmesi noktasından ele alınması gerektiği önemli bir belirleme oldu. Bu kapsamda Eğitim Komisyonu'nun önümüzdeki süreçte örgütleyeceği eğitim çalışmalarıyla bu konu başlığının da ele alınması kararlaştırıldı.

'Savaş hukuk' konulu konferans düzenlenecek

Özellikle bölgedeki savaşta AKP ve sarayın iç hukuk, uluslararası sözleşmeler de dahil olmak üzere savaş hukukunu ihlal eden, suçların teşhiri konusunda da Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu tarafından çalışma yürütülmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda komisyon tarafından önümüzdeki süre içerisinde uluslararası katılımcıların da dahil edileceği ve doğrudan "savaş hukuku" başlığının ele alınacağı bir konferans örgütlendirilecek.

'Moralsizlik yok, mücadeleyi yükselteceğiz'

Toplantıda öne çıkan bir diğer başlıkta bölgede ortaya çıkan vahşetin yansımalarının kitlelerde moral bozukluğuna yol açtığı oldu.

Anayasa çalışmalarında toplumun sözcülüğü yapılacak

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda yeni anayasa yapım tartışmalarına ilişkin olarak çalışmaların anayasa konusundaki muhatap sivil toplum örgütü ve toplumsal kesimlere gidilmesi, görüşlerinin alınması ve komisyonda bu kesimlerin sözcülüğü rolünün üstlenerek yürütülmesi kararlaştırıldı.

Mülteci krizine eğilme kararı alındı

Tüm dünyayı yakından ilgilendiren ve AKP'nin de Avrupa başta olmak üzere dünya ülkelerine karşı bir "tehdit ve şantaj kartına dönüştürdüğü" mülteci krizine dair yeni dönemde oluşturulan Göç ve Mülteciler Komisyonu'nun HDP'nin parti programı çerçevesinde bu konuya eğilmesi ve buna uygun doğrudan çalışmalarla ilgilenmesi karar altına alındı.

'Savaş bütçesi'ne muhalefet şerhi konacak

Halen Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen ve her yıl olduğu gibi bu yılda bir "savaş bütçesi" olarak tasarlanan, Merkezi Hükümet Bütçesine ilişkin çalışmaların Ekonomi Komisyonu'nda yoğunlaştırılması üzerinde duruldu. Buna bağlı olarak bütçe tartışmalarının kısa bir zaman aralığı ve sadece Meclis'e sıkıştırılmasının önünün alınması için bütçe tavrının ve HDP'nin yaklaşımının tamamıyla bir yılı kapsayacak şekilde çalışma yürütülmesi de toplantıdan çıkan bir önemli başlık oldu. Yine görüşmeleri süren bütçenin bir "savaş bütçesi" olduğu tespitiyle kapsamlı bir muhalefet yapılması ve muhalefet şerhinin komisyona sunulmasını da kararlaştırdı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler