1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP Meclise giremezse kriz olur...
HDP Meclise giremezse kriz olur...

HDP Meclise giremezse kriz olur...

DİYARBAKIR eski Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 12 Eylül cuntasının otoriter rejimi korumak için yüzde 10 seçim barajını getirdiğini, bütün hükümetlerin de bu barajı bugüne kadar sahiplendiğini ifade etti.

A+A-
Vatan Gazetesinde yer alan haberde, Baydemir, rejimin en büyük krizinin ise HDP'nin parlamentoya girememesiyle yaşanacağını ileri sürdü.
 
Baydemir, Kürtçe yayınlanan 'Azadiya Welat' gazetesinde seçim barajı ile ilgili makale yazdı. Bugüne kadar bütün hükümetlerin, eski otoriter sistem üzerinde kendisini yaşattığını savunan Baydemir, "AKP de, geçmişteki bütün hükümetler gibi eski otoriter rejim sistemi üzerinde varlığını sürdürüyor ve sistemi bırakmıyor" dedi. Osman Baydemir, 12 Eylül cuntasının otoriter rejimi korumak için yüzde 10 barajını getirdiğini ve bütün hükümetlerin de bu barajı bugüne kadar sahiplendiğini kaydetti. Baydemir makalesinde, 2002'den bugüne kadar AK Parti hükümetlerinin seçim barajının varlığı ile mecliste her zaman parlamenter çoğunluğu elinde tuttuğunu savunarak şöyle devam etti:
 
"Her seçimde yaklaşık 40 Kürt parlamenterinin seçim barajı nedeni ile AKP'ye geçtiğini söyleyebiliriz. Kör keçinin ağzı yeme alışmış, bundan dolayıdır ki AKP kolay kolay barajdan vazgeçmez. Yalnız bugün rejimin en büyük krizi, HDP parlamentoya giremezse ortaya çıkacak. Rejimin devamlığı ve korunması için oluşturulan o baraj sistemi, bugün bir kriz olarak toplumun belası haline gelmiş. Yani devlet ve Kürt muhalefeti Kürtsüz bir parlamento krizine ne kadar hazırlar? Bu tartışmanın devam etmesi gerekiyor.
 
DHA
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT