1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP listesine Öcalan ayarı
HDP listesine Öcalan ayarı

HDP listesine Öcalan ayarı

HDP İmralı heyeti Pazar günü Öcalan'la bir görüşme yaptı. Seçim ve HDP'nin aday listeleri istişare edilldi. HDP aday listesini bugün YSK'ya başvurduktan hemen sonra açıklayacak.

A+A-
Al Jazeera Türk'ün edindiği bilgilere göre, İmralı heyetinden Hakların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Pervin Buldan, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle bu Pazar günü İmralı'ya giderek, PKK lideri Abdullah Öcalan'la görüştü. 
 
Görüşmede tartışılan en önemli konu 7 Haziran 2015 seçimi ve HDP'nin aday listeleriydi. Görüşmede aday listesi masaya yatırıldı, belirli isimler konusunda Öcalan görüş ve önerilerini iletti. 
 
HDP'nin şu anda Meclis'te 36 milletvekili var. 7 Haziran seçimi için yapılan yeni listede üç dönem kuralına takılan milletvekilleri dahil 16 ismin olmadığı öğrenildi. 
 
Görüşme sonrası HDP, DTK, DBP eşbaşkanları ve HDK eşsözcülerinden oluşan komisyon listeler üzerinden yeniden bir değerlendirme yaptı. Değerlendirmeler sonucunda listeye son şekli verildi. Aday gösterilmeyecek bazı adayların yeniden aday gösterildiği, bazı isimlerin de yerlerinin değiştirildiği belirtiliyor.
 
HDP heyetinin çözüm süreci kapsamında İmralı ziyaretleriyle ilgili görüşme öncesi ve sonrası basına ve kamuoyuna duyuruluyordu. Ancak bu ziyaret öncesi ve sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadı. 
 
HDP aday listesini saat 17:00'de Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sunduktan sonra kamuoyuna açıklayacak.
 
 
(Al Jazeera)

HABERE YORUM KAT