1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP köy köy geziyor
HDP köy köy geziyor

HDP köy köy geziyor

7 Haziran seçimlerine parti olarak giren Halkların Demokratik Partisi (HDP) adayları, köy köy dolaşarak seçmenin ilgisini topluyor.

A+A-
Seçim çalışmalarına devam eden HDP Diyarbakır milletvekili adayları Feleknas Uca ve Nursel Aydoğan, Diyarbakır'da bulunan amatör spor kulüpleri temsilcileri ile bir araya geldi.
 
 
Diyarbakır Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu binasında gerçekleşen ziyarette konuşan kulüp temsilcileri, olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil eden gençlerin çoğunun bölgeden olduğunu belirterek, HDP'nin barajı aşmasıyla bu gençlerin güçlenecek olan yerelleri temsil edebileceklerini söyledi. HDP Diyarbakır milletvekili adayı Feleknas Uca'da sporun şiddet ve baskı karşısında devamlı barışçıl bir çizgide durduğunu söyledi.
 
 
Yenişehir'de yeni yaşam heyecanı
 
 
HDP'li Diyarbakır vekil adayları Sibel Yiğitalp, Edip Berk, Yenişehir'e bağlı Çakmaklı (Cimikan)köyünü ziyaret etti. Onlarca aracın eşlik ettiği HDP'li adaylar ve beraberindekiler köyde, davul ve zurnalarla karşılandı. Ziyaretin mitinge dönüştüğü köyde yüzlerce kişi sık sık "Bijî Serok Apo" sloganları attı. Alana giren adaylar köy halkıyla birlikte davul ve zurna eşliğinde halaylar çekti.
 
 
Ziyarette halkı selamlayan Edip Berk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kürt sorununun çözümü noktasında samimi olmadığını vurgulayarak, "Biz HDP olarak barışın sağlanması noktasında gayretimiz ve çabamız aşikardır" dedi.
 
 
Sibel Yiğitalp ise, HDP'nin kendisini kadın partisi olarak tanımladığına vurgu yaparak, "40 yıldır sürdürülen Kürt mücadelesinin en önemli ayağını kadınlar yürütmektedir. Her gün cenazeler gelmesine rağmen biz kadınlar her zaman barış dedik ve her zaman barıştan yana olmaya devam edeceğiz "dedi. Erdoğan'ın "Tek millet Tek Ulus ve Tek Bayrak" söylemine tepki gösteren Yiğitalp, "Bir Cumhurbaşkanı sadece tek bir ırkın Cumhurbaşkanı olamaz. Bu topraklarda Kürtler, Aleviler, Sünniler ve Ezidiler var, bir Cumhurbaşkanı tüm farklı kimliklerin cumhurbaşkanı olmalıdır" şeklinde konuştu.Konuşmaların ardından yerel müzik grubunun eşliğinde halaylar çekildi.
 
 
Diyarbakır'ın Bağlar ilçesine Bağlı Körhat Mahallesi'nde HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Çağlar Demirel'inde katımıyla, Bağlar'a bağlı Körhat Mahallesi'nde yüzlerce yurttaşın katılımıyla seçim bürosu açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Demirel, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde kalan tutsakları ziyaret ettiğini dile getirerek, "Kadın yoldaşlarımızın hepinize selamları var. Biz de buradan kadın yoldaşlarımızı başta olmak üzere bütün siyasi tutsaklara selam gönderiyor ve onların bıraktığı yerden mücadelemizi güçlendirerek yol alacağız" dedi.
 
 
Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde HDP İlçe Örgütü, 7'inci seçim bürosunun açılışını coşkulu bir kitlenin katılımıyla gerçekleştirdi. Gaziler bölgesindeki seçim bürosunun açılışına HDP Diyarbakır milletvekili adayları Nimettullah Erdoğmuş, İmam Taşcıer, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanları, Kobanê'den gelen heyetler, HDP, DBP il ve ilçe eşbaşkanları ile yöneticileri katıldı.
 
 
Açılışta konuşan HDP'li aday Nimettullah Erdoğmuş, "İktidarın sahte vaatlerine kanmayın. Söylemleri ve yaptıklarıyla zulüm dışında topluma hiçbir şey vermediler. İnkarcı iktidara oy verip sonra pişman olmayın, çünkü bu son pişmanlığınız olabilir. Bu seçim var olma ve onuruna sahip çıkma zamanıdır" dedi. Konuşmaların ardından büronun açılışı yapılarak çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekildi.
 
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Çağlar Demirel, Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Eşref Güler ile birlikte seçim çalışmaları kapsamında Körhat Mahallesi esnafını ziyaret etti. Bağlar Ziyaret esnasında esnafın yoğun ilgisi ile karşılanan Demirel, esnafın sorunlarını dinleyerek, destek istedi.
 
 
'Bize kimse dini öğretmeye kalkmasın
 
 
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde ise HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Sibel Yiğitalp, HDP ve DBP ilçe yöneticileri ile beraber Silvan'a bağlı çok sayıda köye ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret edilen köylerde halk sık sık "Bijî Serok Apo" sloganı atıldı. Köy ziyaretlerinde HDP heyetinin ilk durağı olan Bayik köyünde konuşan HDP adayı Sibel Yiğitalp, 7 Haziran'da yüzde yüz oyla çıkmayı hedeflediklerini söyleyerek, "Kimse bize dini öğretmeye kalkışmasın. Bizler dinin ve Müslümanlığın nasıl yaşanılacağını onlardan daha iyi biliyoruz" dedi. Yapılan köy ziyaretlerinin ardından Silvan merkeze gelen HDP ve DBP'liler ilçe merkezinde bulunan tekstil fabrikalarında çalışan emekçileri ziyaret etti.
 
 
Kulp'ta büyük sevgi
 
 
Diyarbakır HDP Milletvekili adayı Nimettullah Erdoğmuş ise Kulp İlçesini ziyaret ederek HDP seçim Bürosu açılışına katıldı.
 
 
Erdoğmuş, Kulp Belediyesi Eşbaşkanı Metin Dinar beraberlerindeki heyet ile Kulp İlçesine bağlı Narlıca, İslamköy, Kaynak, Ağaçlı ve Karpuzlu mahallelerini ziyaret ettiler. Ziyaret edilen her yerde büyük bir sevgi ve coşkuyla karşılanan heyet ziyaret kapsamında Mahalle sakinleriyle sohbet ederek öneri ve taleplerini dinlediler. Burada konuşan Erdoğmuş, “Bizim bir tek sloganımız vardır o da barış ve huzura hizmet etmektir. En büyük önceliğimiz insandır. İnanıyorum ki hep birlikte baraj denilen seti aşarak barış ve huzur olgularına kanat olacağız" dedi.
 
 
Çermikte coşku
 
 
Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde de, HDP Diyarbakır milletvekili adayı Edip Berk seçim çalışmaları kapsamında köy ziyaretlerinde bulundu. Berk, ziyaret HDP üyeleri ile seçim üzerine sohbet etti. İlçede seçim çalışması yürüten CHP milletvekili adayı Muhsin Koçyiğit HDP Seçim bürosunu ziyaret etti. Sıcak bir karşılama eşliğinde bir süre sohbet eden Vekil adayları birbirlerine başarılar dileyerek seçim çalışmalarına devam etti. Berk ilçeye bağlı Hasut, Akrak, Gıregorse, Melayi, Şinto, Besên ve Zergus köylerini ziyaret etti. Ziyaret esnasında hazırda bulunan köy muhtarları da köyün sorunları üzerine Berk'e bilgi verdi.
 
 
7 Haziran seçimlerinin önemine değinen Berk köydeki yurttaşlara "benim size uzattığım bu el bir pazarlık eli değil öyle algılanmamalı ben oy için sizle pazarlığa gelmedim. Bu uzatılan el çözüme ve barışa uzanan yolda birliktelik elidir" dedi.
Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Bağıvar (Kabê) mahallesin de seçim bürosu şölenine Diyarbakır Milletvekili adayları Nursel Aydoğan, Feleknas Uca, Cizre Kantonu Maliye Bakanı Remziye Muhammed, HDP/DBP yöneticileri ve çok sayıda yurttaş yer aldı. Önemli bir süreçten geçtiklerini ve halkın coşkusunun kendisine güç verdiğini söyleyen Feleknas Uca "Bugün Dersim katliamının yıl dönümü.
 
 
Biz Kürtler çok fazla katliamdan geçtik ve çok büyük bedeller ödedik. Her zaman dimdik durduk ve durmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Uca AKP'nin kirli siyasetinin önlerini tıkayamayacağına değinerek "AKP Hükümeti ve Tayip Erdoğan'a değil biz Sayın Abdullah Öcalan'a inanıyoruz” dedi. Ardından konuşan Nursel Aydoğan seçimlerin kazananı kendileri olacaklarını belirterek "tek başına iktidar olamayacaksınız ve bu seçimlerin kazananı biz olacağız" şeklinde konuştu.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT