1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP komisyonda olacak
HDP komisyonda olacak

HDP komisyonda olacak

HDP’nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri belirlendi.Uzun süredir Türkiye Büyük Millet Meclisi (KBMM) bünyesinde kurulacak olan yeni anayasa için uzlaşma komisyonuna üye verip vermemeyi tartışan Halkların Demokratik Partisi (HDP), üye vermeyi kararlaştırd

A+A-

Konuyla ilgili olarak TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a bir mektup gönderen HDP, anayasa uzlaşma komisyonunda, partileri adına Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın çalışma yürüteceğini bildirdi.

TBMM bünyesindeki yeni anayasa uzlaşma komisyonunu üye verileceği, HDP adına Grup Başkan Vekilleri Çağlar Demirel ve İdris Baluken tarafından TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a gönderilen mektupla bildirildi. Mektupda şu görüşlere yer verildi:

“Türkiye’nin otuz dört yıldır 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin cunta ürünü olan Anayasa ile yönetilmesi halklarımız açısından bir utanç kaynağıdır. Darbe Anayasası ile Türkiye’de hukuksuz uygulamalar siyasi iktidarlar tarafından esas alınabilmekte, özgürlüklerin önüne çok sayıda engeller konabilmektedir. Nitekim içinden geçtiğimiz bugünlerde, ülkemizde, onlarca yurttaşımız bu hukuksuzluğa dayanılarak uygulanan siyasi iktidar pratikleri neticesinde yaşamını yitirmekte, ağır insan hakları ihlalleri gerçekleştirilmektedir. Mevcut Anayasa’nın bile yasaların uygulayıcısı konumunda olan hükümet ve devlet yetkilileri tarafından bizzat rafa kaldırıldığı bu dönemde, Demokratik bir Anayasa yapmanın koşulları oldukça güçtür. Fakat halklarımızın istediği demokratik bir Anayasa’nın oluşturulmasına ve Türkiye’deki halklar ve kimlikler arasında yeni bir toplumsal sözleşmenin açığa çıkarılmasına en fazla ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçtiğimiz aşikârdır. Bu kapsamda, halklarımıza layık olan demokratik, sivil, eşitlikçi ve özgürlükçü yeni bir Anayasa’nın yapılabilmesi için hızla ülkemizdeki çatışmalı sürecin sonlandırılması, demokratik tartışma / müzakere zemininin oluşturulması ve demokratik / eşitlikçi / özgürlükçü reformların hazırlanması gerekmektedir.

 

Tüm bu görüşlerimiz doğrultusunda gerek 7 Haziran 2015 seçimlerinde gerekse de 1 Kasım 2015 seçimlerinde halklarımızın bizlere biçtiği misyon ve sorumluluğun gereği olarak Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda ezilen bütün halklarımızın temsiliyetiyle yer alacağız. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda Mardin Milletvekilimiz Sn Mithat Sancar, Adana Milletvekilimiz Sn Meral Danış Beştaş ve İstanbul Milletvekilimiz Sn Garo Paylan halklarımız ve partimiz adına çalışmalarını yürütecektir. Bilginize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz”

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler