1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP imza kampanyası başlattı
HDP imza kampanyası başlattı

HDP imza kampanyası başlattı

Hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği düzenlemesinin TBMM Genel Kurulu'da 376 oyla yasalaşmasının ardından toplanan HDP Parti Meclisi (PM) ve MYK'da önemli kararlar alındı.

A+A-

HDP, Anayasa Mahkemesi'ne başvuru için imza kampanyası başlattı

Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda esas olan 110 imzanın toplanması için imza kampanyası başlatılırken, "hayır" oyu veren CHP'li milletvekilleri imza atmaya davet edildi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "110 imzada sorumluluk hayır oyu veren milletvekillerinde" dedi. Fezlekesi bulunan milletvekillerinin gözaltına alınması veya tutuklanma girişimine kitlesel yanıt verilecek, milletvekilleri ise ifade vermeyecek. 

Dokunulmazlığın kaldırılması sonrasında gözler 53 milletvekili hakkında 417 fezleke bulunan HDP'ye çevrildi. Yasanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından henüz onaylanmamasına rağmen harekete geçen HDP milletvekilleri, seçim bölgelerine dağılarak mitingler ve halk toplantıları düzenlemeye başladı. 

Yargı bağımsız değil ancak karışıktır

PM toplantısının açılışında bir konuşma yapan Demirtaş, Meclis'ten geçen dokunulmazlık teklifinin Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesinin önemine işaret ederek CHP'li milletvekillerine mesaj verdi. Demirtaş'ın, "Dokunulmazlığın kaldırılmasına evet oyu verenler vebal altında kaldı. Bu sefer Anayasa Mahkemesi'ne başvuru rakamını tamamlayamazsak, dokunulmazlığın kaldırılmasına 'hayır' diyen milletvekilleri bu sefer vebal altına girmiş olacak" dediği öğrenildi. Yargının bağımsız olmadığını, ancak Türkiye'de yargı mekanizmasında bir karışıklığın olmasının da göz ardı edilmemesini isteyen Demirtaş, Anayasa Mahkemesi'ne başvurmanın gerekliliğine dikkati çekti. Demirtaş, "Yargının bağımsız olmadığını biliyoruz, ancak karışıktır. Sadece Tayyipçiler yoktur. Her kesimden insanlar var. Dolayısıyla kimin neyle karşılaşacağı belli değil. Mahkemelere kendimiz gidip ifade vermeyeceğiz. Biz bu olayı AKP'yi yargılama sürecine dönüştüreceğiz" diye konuştu.
Demirtaş, konuşmasında, Ak Parti kongresinde ortaya çıkan sonuca da dikkat çekerek, "Erdoğan'ın etrafında kongrede bir çekirdek oluştu. Önce Davutoğlu ve değişik güçler de vardı. Ancak biz Erdoğan'la baş başa kaldık. Birçok olumsuzluğun yanısıra Erdoğan'la başbaşa kalmanın kolaylığı var" dedi.

Sert muhalefet kararı

PM ve MYK toplantılarında ise sürece yönelik Radikal kararlar alındı. Buna göre, yargının talimatıyla milletvekillerinin gözaltına alınması ve tutuklanma girişimlerine karşı sert muhalefet yapılması planlandı. Gözaltına alınmak istenen milletvekili kendi iradesi ile polise teslim olmayacak. Bu tür bir durumun yaşanması halinde parti yönetimi ve taban bilgilendirilecek ve kısa sürede kitle hareketi ile bu durum protesto edilecek. Milletvekilinin polis zoru ile mahkemeye götürülmesi halinde milletvekili ifade vermeyerek, "halkın iradesini yargılayamazsın" diyecek.

Kampanya imzaya açıldı

Meclis'te basın toplantısı yapan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, düzenlemeyi aykırı olarak değerlendirerek, "Biz bu aykırı düzenlemenin Anayasa Mahkemesi'ne taşınmasına ilişkin imza kampanyamızı başlattık" dedi. 7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan sürecin, "darbe süreci" olduğunu, bir ayağının ise parlamentoda uygulandığını ileri süren Demirel, HDP'nin siyaset dışına itilmesini sağlayacak bir sürecin yaşandığını söyledi. Demirel, şöyle konuştu:

"CHP'nin de katkısıyla dokunulmazlıkların kaldırılması adı altında yasal ve anayasal hakların ihlal edildiği, hukuka aykırı bir işlem  gerçekleştirildi. Biz bu aykırı düzenlemenin Anayasa Mahkemesi'ne taşınmasına ilişkin imza kampanyamızı başlattık. Sayımızın yetmediğini biliyoruz. İmzaların tamamlanması için vicdanlara sesleniyoruz. Tarih önünde başının eğik olmasını istemeyen bütün milletvekillerine destek vermeleri çağrısında bulunuyoruz."

Anayasa Mahkemesi için imzaların tamamlanması durumunda bu hafta içinde mahkemeye başvuruyu hedeflediklerini belirten Demirel, bireysel başvuruların ise hafta içerisinde gerçekleştireceklerini kaydetti. Namık Durukan / Milliyet)

HABERE YORUM KAT