1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP için Türk vatandaşlığına geçti
HDP için Türk vatandaşlığına geçti

HDP için Türk vatandaşlığına geçti

Siyasi mülteci olarak Fransa'da yaşayan Gül ailesinin Türkiye vatandaşlığına geçmeyi kabul etmeyen üç çocuğu, 7 Haziran seçimlerinde HDP'ye oy kullanmak için Türkiye vatandaşlığına geçti.

A+A-
Genel seçimlerde oy kullanacak, Türkiye vatandaşı olan yurtdışı seçmenler oy kullanmaya başladı.
 
7 Haziran seçimlerinde yurtdışında oy kullanacak olan seçmenlerin Türkiye'deki genel seçimlere pek fazla bir etki beklenmezken, HDP açısından ise barajın aşılmasında yurtdışında oyların etkisinin büyük olması bekleniyor. Yurtdışında yaşayan ve HDP'ye oy vermesi beklenen seçmenin önemli bir kesimi ise siyasal baskılar nedeniyle gittikleri ülkelerin vatandaşlığına geçtikleri biliniyor.
 
10 Ağustos 2014 yılında yapılanr Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş için çalışarak, oy istemelerine karşın Türkiye vatandaşı olmadıkları için Gül kardeşler oy kullanamamıştı. Türkiye vatandaşı olmayan Helin, Dilan ve Zilan Gül kardeşler 7 Haziran seçimlerinde HDP'ye oy vermek için 27 Şubat 2015 tarihinde Türkiye vatandaşlığına geçti.
 
 
Konuya ilişkin konuşan Helin Gül, "O zaman oy kullanamadığımıza çok üzülmüştük. Bu yüzden kendimiz açısından böyle bir radikal karar aldık" dedi. Vatandaşlık talebi için ilgili kurumlara başvurduklarında kendi durumlarında olan pek çok kişinin aynı gerekçelerle başvuruda bulunduğuna tanıklık ettiklerini dile getiren Gül, Türk vatandaşlığına geçmelerinde HDP'nin etkisine dikkat çekti. Gül, ayrıca yaşanan tüm acılara rağmen Türk vatandaşlığına yeniden geçmelerinde Kürt siyasetinin "ortak yaşam ve ortak vatan" söylemlerinin de etkili olduğunu dile getirdi.
 
1989 yılında yurtdışına çıkmış olan Dersimli bir anne ile Bingöllü bir babanın sürgün'de dünyaya gelen çocukları olduklarını belirten Gül, "5 Aralık 2006 yılında vatandaşlık tercihimi yaparken, 'çifte vatandaş olmak istiyor musunuz' sorusuna karşılık, 'Hayır ben Kürdüm ve Fransa'da yaşıyorum. Beni kendi topraklarımda yaşatmayan bir ülkenin vatandaşı olmam" dedim. Gül, kendisinden sonra vatandaşlık işlemlerini yapan kardeşlerinin de aynı gerekçelerle sadece Fransa vatandaşlığını seçtiğini belirtti.
 
HDP'ye oy vereceğiz
 
Gül, en kısa zamanda sandığa giderek oylarını kullanacaklarını ve tercihlerinin HDP'den yana olacağını belirterek, Herkesin 7 Haziran seçimleri konusunda hassas olması çağrısında da bulundu. Gül kardeşler, geçen yıl cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Demirtaş baskılı tişörtlerle Didim'de çalışma yürütürken DİHA'nın objektiflerine de takılmıştı.
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT