1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP heyetinin Cizre'ye geçişine izin yok
HDP heyetinin Cizre'ye geçişine izin yok

HDP heyetinin Cizre'ye geçişine izin yok

Demokratik Bölgeler Partisi ile Halkların Demokratik Partisi’nden oluşan bir heyet, Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde mahsur kalan ve 9 gündür haber alınamayan yaralıları, bulundukları binalardan çıkarabilmek için kente gitti.

A+A-

Cumhuriyet Gazetesinden Mahmut Oral'ın haberine göre, Heyet ilçe girişindeki jandarma ekipleri tarafından durduruldu. Geçişine izin verilmeyen heyet geri döndü.

DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek,  Grupbaşkanvekili İdris Baluken, HDP Milletvekilleri Celal Doğan, Dengir Mir Mehmet Fırat, Dirayet Taşdemir ve Mithat Sancar, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı  Ahmet Türk’ten oluşan heyet  Mardin’de yaptıkları basın açıklamasının ardından Cizre’ye gitmek için ambulanslar ve sağlıkçılarla birlikte yola çıktı.

Heyet, Nusaybin’den Cizre’ye doğru giderken, ilçeye 40 kilometre mesafede bulunan Turgutlu Karakolu önünde durduruldu. Jandarma Yetkilileri, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla heyetin gidişine izin vermeyeceklerini iletti. Heyet, jandarma ile yaptığı görüşmelerin ardından kendi arasında bir değerlendirme yaptı.

Yaşanan gelişmeler üzerine DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek ve HDP Grupbaşkanvekili İdris Baluken, Mardin’e geri dönmeye karar verdiklerini açıkladı.
 

Konuyla ilgili bir basın açıklaması düzenleyen heyette yer alan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, “Biz bu heyetimizle birlikte Cizre’ye gitmek ve yaşam koridorunun açılmasını istiyoruz. Oradaki drama, krize son vermek istiyoruz,” dedi.
 

Kamuran Yüksek’in heyetin yürüteceği faaliyete ilişkin açıklaması şu şekilde:

“Yaralıları hastaneye taşımak istiyoruz”

“Cizre’de günlerdir onlarca yaralı insan var, onların hastaneye sevk edilmesi için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Hükümet başta orada yaralı olmadığını, ambulansların ulaşamadığını söyledi.

“Bir kent abluka altında. Kente giriş çıkışlar yasak. Cizre’ye gitmek istiyoruz. Cizre’de birkaç evde mahsur kalan yaralı insanlarımızı hastanelere taşımak istiyoruz. Sivil heyetimizi oluşturmamızın ve gitmek istememizin nedeni budur.

 

Cizre'ye gitmek isteyen ambulansa el koydular 

“Hükümet o binalara 10 kez ambulans gönderildiğini, ama çatışma çıktığını ifade ederek bunu gerçekleştiremediğini kamuoyuyla paylaştı. Biz aynı çerçevede bilgiler almadık. Biz gidip orada çalışma yürütmek istiyoruz. Eğer bir engel varsa bunu ortadan kaldırmak istiyoruz. İddia ettikleri gibi ‘Ambulans gönderiyoruz, ama çıkmak istemiyorlar’ şeklindeki durumu da netleştirmek, eğer çıkmıyorlarsa gidip ikna etmek istiyoruz. Keza öyle olmadığı yönünde bilgiler var, bunları paylaştık.

 

“Tedavi görmek için dışarı çıkan genci vurdular”

“Dün de burada tedavi görmek isteyen, çıkmak isteyen bir gencin kapıda vurulduğunu paylaştık. İnsanlar, ‘Can güvenliğimiz olmadığı için biz ambulanslara gidemiyoruz’ diyorlar. Koridor açılırsa insanlarla temas kurmak, ikna etmek istiyoruz. Eğer sizler gelirseniz, bir heyet gelirse, biz bu heyet nezaretinde dışarı çıkar ve ambulanslara gideriz. Onun dışında çıkamayız çünkü infaz ediliyoruz,’ diyorlar.

“Dün bu amaçla bir çocuk kapının önüne çıktı ve vuruldu. Bu yüzden güvenmiyorlar. Biz bu heyetimizle birlikte Cizre’ye gitmek ve yaşam koridorunun açılmasını istiyruz. Oradaki drama, krize son vermek istiyoruz.”

HABERE YORUM KAT