1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP Heyeti Erbil’de
HDP Heyeti Erbil’de

HDP Heyeti Erbil’de

Seçimlerde büyük bir başarı elde eden HDP Heyeti, önceki gün Irak Kürdistan Yönetimi’nin başkenti Erbil’e gitti, Heyet seçimlerde partilerine destek veren KYB ve Goran Hareketi’ne teşekkür ziyaretinde bulundu.

A+A-

Seçimlerde yüzde 10’luk barajı aşarak TBMM’ye yüksek sayıda milletvekili göndermeyi başaran HDP, bu başarı nedeniyle kendilerine destek veren uluslar arası siyasi organizasyon ve aktörlere destek ziyaretlerine başladı.

Bu çerçevede İmralı heyetinde de yer alan DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ile DTK’nin diğer Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Selma Irmak, HDP eski İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel ve HDP üyesi Zeynep Kahraman’dan oluşan heyet, önceki gün Irak Kürdistan Yönetimi’nin başkenti Erbil’e gitti. HDP heyeti ilk olarak Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Erbil bürosunu ziyaret etti.


Heyet daha sonra da şu anda önemli sağlık sorunları yaşayan Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin ve partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Genel Merkezi’nin bulunduğu, Kürt bölgesinin ikinci büyük kenti Süleymaniye’ye geçti. Heyet üyeleri burada Talabani ve partisini ayrı ayrı ziyaret etti. HDP heyetinin Süleymaniye’de ziyaret ettiği bir başka yer ise Goran Hareketi oldu. Heyet üyeleri seçimlerde destek veren Goran yöneticileri ile de bir araya geldi.


HDP heyetinin açıklanan programında Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin bulunmayışı dikkat çekti. Bir süredir PKK ile Barzani arasında ciddi görüş ayrılıkları bulunuyor. Son iki ay içinde PKK Yöneticisi Duran Kalkan’ın açıklamaları nedeniyle iki Kürt hareketi, basın üzerinden yapılan açıklamalarla karşı karşıya geldi.


Kalkan, Nisan ayında hareketine yakın bir medya organına verdiği mülakatta “Güney Kürdistan (Bölgesel Kürt Yönetimi) , merkezi bir siyasi yönetim altında yaşayamaz, bir olamaz. Çünkü içinde birçok lehçe ve çok değişik halk toplulukları var. Güney Kürdistan'da merkezi diktatörlük yaşayamaz. Bu bölgeyi demokrasi birleştirir ve yaşatır. Demokrasi de halkın yönetime katılması, yerel yönetimin güçlü olması demektir. Yani 'Güney Kürdistan'ı Erbil'den yöneteceğiz, sadece yönetim Erbil'de olacak' dememek lazım. Şengal, Kerkük, Germiyan, Duhok ve Süleymaniye de kendini yönetmelidir. Böyle olursa Kerkük de Kürdistan'a katılır” demişti.


Kalkan birkaç gün önce bu kez Mednuçe TV’ye verdiği bir röportajda da Barzani ve yönetimi sert sözlerle eleştirdiği öne sürülmüş, Barzani ile PKK arasındaki tüm ilişkilerin koptuğuna dair açıklamalar yaptığı iddia edilmişti. İddiaya göre Kalkan bu açıklamasında şöyle dedi:


“Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Kürt sorunu yoktur’ diyerek İmralı sürecini bitirdi. Aynı şekilde KDP de PKK’yla bütün ilişkilerini bitirdi. Eski dengeler değişti, ilişkiler tükendi. Yeni ilişkiler ortaya çıkacak. Kürt siyasetinde kendisini merkezi gören Güney yönetimi tükendi. Güney Kürdistan siyaseti de KDP-PKK ilişkileri de yeniden şekillenecek. Eski var olan ilişkileri KDP bitirdi. Biz o gücü gösteremedik. Kendileri daha ısrarlı oldular, neyi hesap ettiler, bilemiyoruz. Herhalde HDP’nin kaybedeceği görüşüne çok inanmışlardı. Onun için PKK’ye karşı tavır almaktan çekinmediler. Bütün parçalardaki Kürtler özgürlük için ayakta ama onları temsil eden tek bir güç yoktur. Güney Kürdistan bunların sözcüsü falan değildir. Güney Kürdistan kendi sorununu çözüyor, Batı Kürdistan kendi sorununu çözüyor. Her parçanın özgürlüğü ve demokrasisi o parçada yaşayan halkın eseri oluyor ve o halkın çabasıyla gerçekleşiyor. Bu, PKK’nin çıkışında esas aldığı çizgiydi. Şimdi bu hayata geçiyor”


Barzani ise Kalkan'ı "ihanet ve iç savaşı tahrik etmekle" suçlamıştı. Barzani, Duran Kalkan için "Bu sesin çıkmaması için bütün gücünüzle çaba gösterin. Vatana ihanet suçu olan bu görüşlerin önünü kesin" demişti. Barzani ile PKK, Şengal’de PKK’nin teşviki ile bir grup Ezidi’nin meclis ilan etmesi üzerine de karşı karşıya gelmiş, Barzani kanton girişimi için de "karton" benzetmesinde bulunmuştu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler