1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP heyeti Diyarbakır'da
HDP heyeti Diyarbakır'da

HDP heyeti Diyarbakır'da

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da grup toplantısı öncesi basın açıklaması düzenleyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, hendeklerin sadece bir sonuç olduğunu belirterek,"Hendekler biçiminde bir mücadele yönteminin uygulanmasını

A+A-

Diyarbakır'da bu hafta içi sokağa çıkma yasakları nedeniyle grup toplantısı düzenleyecek olan HDP, toplantıya ilişkin basın açıklaması yaptı.

 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Binası'nda düzenlenen toplantıya HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken ve HDP ile DBP yöneticileri katıldı.


HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, şuan gelinen noktanın hendeklerin ve çapının çok aştığını ancak bundan önceki süreçte hendekler ekseninde yapılan tartışmaların bir nebze karşılığının olabileceğini söyledi. 


Yüksekdağ, önemli olan noktanın siyasi hendeklerin kapatılması olduğuna dikkat çekti.

 

Siyasi hendeklerin ve boşlukların doldurulmadığı sürece koşulların stabilize hale getirilemeyeceğini anlatan Yüksekdağ, "Siyasi zemini stabil hale getirmekte her şeyden önce siyaset kurumlarının işidir. Yürütmenin başındaki hükümet ve merkezi iktidarın görevidir. Geride bıraktığımız süre içerisinde o kadar çok çukur açıldı ki siyaset yolunda o kadar çok hendek açıldı ki 7 Haziran'dan sonraki sürece bir bakın.

 

28 Şubat sürecine bakılmalıdır. O zaman Türkiye gündeminde hendek mi vardı? Ama o zaman Türkiye bütün kamuoyu olarak gözünü barışın kalıcılığına dikmişti" diye konuştu.

 

"İLK ÇUKURUN AÇILDIĞI YER 28 ŞUBAT MUTABAKATIDIR"


İlk çukurun açıldığı yerin 28 Şubat mutabakatının yok farz edilmesiyle başlandığını iddia eden Yüksekdağ, "Biz dönüp ısrarla bunları anlattık. Hendekler bir sonuçtur sadece. Hendekler biçiminde bir mücadele yönteminin uygulanmasını bizler de onaylamıyoruz. Hendek denen şey sadece bir sonuçtur. Siyasette asıl hendek 28 Şubat mutabakatının yok hükmünde açıldı. Zemin destabilize hale geldi.

 

Hendek konusunun gündeminde halkın çok büyük itirazı vardır. Benim irademi yok saydın ne anlama geliyor. Çözüm iradesi ve barış masası yok sayıldı. İtiraz aslında bunadır" şeklinde konuştu.


Öte yandan HDP, 15 Aralık’ta grup toplantısını Diyarbakır'da düzenlemeye karar verdi. 

 


(BE-AKK-MK-Y)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT