1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP her yerde
HDP her yerde

HDP her yerde

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı İdris Baluken seçim çalışmaları kapsamında esnaf, resmi kurum ve dernekleri ziyaret ederek, MEYA-DER'in verdiği dayanışma yemeğine katıldı.

A+A-
Ergani seçim bürosunda partililerle bir araya gelen Baluken, Ergani Belediye Eşbaşkanları, HDP ve DBP yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda partili ile birlikte esnafı ziyaret etti.
 
 
Esnaf ziyaretinin ardından kaymakamlığı ziyaret eden Baluken, Ergani Kaymakamı ile seçim güvenliği ve Ergani sorunlarına ilişkin sohbet etti. Kaymakamlık personelini de ziyaret eden Baluken, çalışanlardan bilgi aldı.
 
Kaymakamlık ziyaretinin ardından Engelliler Derneğini de ziyaret eden Baluken, engellilerin sorunlarını dinledi. Engelliler seçim çalışmalarında Baluken'e başarı dileğinde bulundu.
 'Silah zoruyla sonuç almaya çalışan AKP ve Erdoğan'ın kendisidir'
 
Baluken, daha sonra Diyarbakır Büyük Şehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı ve Dicle Belediye Eşbaşkanlarının katılımıyla MEYA-DER'in dayanışma yemeğine katıldı. Yemekte konuşan Baluken, bu mücadelenin yaşamını feda edenler sayesinde bu aşamaya geldiğini belirterek, “ 'HDP güya Türkiyeleşecekti ama CHP'lileşti' diyorlar.
 
Oysa ki biz bu süreçte de biliyoruz ki bütün Türkiye'nin beklentisi AKP' nin demokratikleşmesidir. AKP ise bu süreçte İŞİD'leşti. İŞİD ile El Nusra çetelerinin Orta doğu'daki bütün katliamlarında AKP' nin Erdoğan'ın politikalarının birinci derecede parmağı ve sorumluluğu var. El Nusra çetelerine destek vermek için Ortadoğu halklarını yeni katliamlardan geçirmek için Suudi Arabistan'la aynı çılgın politikalarına ısrar eden bir zihniyetten bahsediyoruz. İçerde de dışarıda da silah zoruyla sonuç almaya çalışan biri varsa o da AKP hükümetidir. Recep Tayip Erdoğan'ın kendisidir" dedi.
 
Baluken'in programı Ergani Devlet Hastanesi ziyareti ile devam etti.
 
SUR
 
HDP Diyarbakır Milletvekili adayları Nesrin Şanlı, İmam Taşçıer ve Edip Berk ile beraberindeki partililer, Sur ilçesine bağlı 20 köyü gezerek yurttaşlarla bir araya geldi. Adaylar gittikleri bütün köylerde halk tarafından büyük coşku ve sevinçle karşılandı. HDP'li aday Nesrin Şanlı, kadınlarla sohbet edip, onların beklenti ve isteklerini dinledi. Kadının rengini siyasete yansıttığı için HDP'ye teşekkür eden kadınlar, adaylardan meclise gittiklerinde kadınlara yönelik proje ve çalışmalarını yoğunlaştırmalarını istedi.
 
KAYAPINAR
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Sibel Yiğitalp, HDP Diyarbakır Eşbaşkanı Ömer Önen ile Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Fatma Arşimet, düzenlenen organizasyonla çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren PKK, HPG, YPG ve YPJ'lilerin aileleri ile biraraya geldi. Ava Düğün Salonu'ndaki buluşmaya, Barış Anneleri Meclisi, TUHAD-FED, MEYA-DER, TUHAD-DER yöneticileri ve bini aşkın yurttaş katıldı.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri ile yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının asıldığı salonda ilk olarak bir saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Barış Anneleri adına konuşan Nezahat Teke, "Şehitlerimizden kalan en büyük miras uğrunda öldükleri inanç ve amaçlarıydı. Bu anlamda onlara en büyük saygı değerlerine sahip çıkmaktır" dedi. Sonra konuşan Diyarbakır Milletvekili Adayı Sibel Yiğitalp ise, annelerin gözyaşlarını dindirmek için barış ve özgürlük için daha çok çaba gösterilmesi gerektiğini belirti.
 
Etkinlik, sanatçı Seyda Perinçek'in sahne alması ile sona erdi.
 
YENİŞEHİR
 
HDP Milletvekili Adayı Nimetullah Erdoğmuş da seçim çalışmaları kapsamında Yenişehir İlçesi Seyrantepe Cumhuriyet Mahallesi'nde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında HDP'nin seçim kampanyasını anlatan Erdoğmuş, "Bizler HDP Bizler Meclise" başlıklı bildir dağıttı. Esnafların ilgiyle karşıladığı Erdoğmuş, 7 Haziran'ı zaferle karşılayacaklarını aktardı. Genel seçimler öncesi halkın desteğini isteyen Erdoğmuş'a esnaflardan biri, "Biz seçmenler irademiz olan oyu HDP'den yana kullanacağız" dedi.
 
SİLVAN
 
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde KJA öncülüğünde Bahçelievler Mahallesi taziye evinde kadın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Bodakçi, Diyarbakır Milletvekili Adayı Nursel Aydoğan ile çok sayıda kadın katıldı. Toplantıda kadınların istihdamı ile 7 Haziran seçimlerinin önemi tartışıldı. Bunların yanı sıra Mahabad'da tecavüzden kaçarak kendini çalıştığı otelin 4'üncü katından atan Farinaz Xosrawani üzerinde yaşatılan vahşet kınandı.
 
Halkın artık oyuna gelmediğine dikkat çeken Aydoğan, "Halkımız AKP'yi de, hükümeti de çok iyi tanımıştır ve bu kirli siyaset oyunlarının farkındadır" dedi. AKP'nin bölgede bittiğini dile getiren Aydoğan, "AKP'yi bu bölgede bitirdik. Bize gelip, 'bizi bu iktidardan kurtarın' diyenler var. HDP herkes için bir kurtuluş partisi olmuştur" dedi.
 
LİCE
 
HDP Diyarbakır milletvekilleri adayları Çağlar Demirel ve Ziya Pir seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır'ın Lice ilçesinde seçim bürosunun açılışı ve köy ziyaretleri gerçekleştirdi. Köy ziyareti sırasında Fis Ovası'nda Kürt özgürlük mücadelesine öncülük etmiş kadrolardan Alahaddin Zuğurli 'nin yakınları ile tanışan adaylardan Ziya Pir, aynı mücadelede yan yana olan arkadaşların ailesi olarak aynı şeyleri aynı duygu ve kararlılığı paylaştıklarını ifade etti.
 
Köy ziyaretlerinin ardında Lice'nin Karahasan Mahallesi'ndeki seçim bürosunun açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Ziya Pir, Kürt halkının başlattığı mücadeleyle dimdik yürüdüklerini belirterek, “Birileri ilçelerimize gelip bizden oy istiyorlar bu günde bir partinin bakanı şuan burada arabalarına saklanıp polisleri, askerleri dışarıyı izliyor. Sokaklara çıkamıyorlar neden çünkü yüzleri yok, başları halka karşı eğik. Neden mi? Memleketi parsel parsel sattıklar için yüzümüze bacak cesaretleri yok" dedi.
 
Bir diğer aday Çağlar Demirel ise Mahabad'da Tara Oteli'nde İran istihbarat elemanlarının tecavüzünden kurtulmak için 4'üncü kattan atlayan Ferinaz Xosrowanî'yi hatırlatarak, "Herkes iyi bilsin ki kadın olarak hiçbir taciz ve tecavüze izin vermeyeceğiz" dedi.
Büro açılışından sonra ziyaretlere devam eden adaylar, halkla sohbet edip mezarlık ziyaretlerinde bulundular.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT