1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP Diyarbakır milletvekillerinden 1 Ağustos çağrısı
HDP Diyarbakır milletvekillerinden 1 Ağustos çağrısı

HDP Diyarbakır milletvekillerinden 1 Ağustos çağrısı

AKP hükümetinin devreye koyduğu savaş konsepti ile ülkenin sürüklendiği kaos ortamından çıkarabilecek tek iradenin PKK Lideri Abdullah Öcalan olduğunu belirten HDP Diyarbakır milletvekilleri, “Savaşa karşı barış” diyen tüm kesimleri Gemlik'e yapılacak ola

A+A-

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü talebiyle yarın Diyarbakır'dan Gemlik'e yapılacak olan yürüyüşün hazırlıkları tamamlanırken, HDP'nin Diyarbakır milletvekilleri “savaşa karşı barış” diyen herkesi bugün saat 16.00'da “Yüz binlerle Önderliğin özgürlüğü için yürüyoruz” sloganıyla DBP İl Örgütü binası önünden başlayacak yürüyüşte yerini almaya çağırdı
 
Feleknas Uca: Savaşa karşı barış mesajı verilecektir


PKK Lideri Öcalan’ın 2013 Newroz mesajıyla başlattığı çözüm sürecinin, AKP hükümetinin politikaları ile kaos ortamına çevrildiğini belirten Milletvekili Feleknas Uca, "Barışın baş müzakerecisi ve ülkeye barışı getirebilecek tek irade, Sayın Abdullah Öcalan'dır. Kalıcı bir barışın sağlanabilmesi için Sayın Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanabilmesi gerekir. Tüm halkımızı Öcalan'ın özgürlüğü talebiyle Gemlik'e yapacağımız yürüyüşe katılmaya davet ediyorum. Bu yürüyüşle savaş isteyenlere karşı Kürt halkının barış istediği mesajı verilecektir" dedi.
 
Sibel Yiğitalp: Vicdan sahipleri yürüyüşe yer almalı


AKP hükümeti tarafından devreye konulan savaş konsepti ile birlikte Kürdistan ve Türkiye'de doğa katliamından insan katliamına varan kaos ortamının yaratıldığını vurgulayan Milletvekili Sibel Yiğitalp ise, "Bizler barışın gelmesi için mücadele edeceğiz, ancak barışın gelmesinin tek yolu Sayın Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünden geçmektedir. Bizlerde bu savaş sürecini barışa evirmek ve kalıcı bir barışın tek yolu olan Sayın Öcalan'ın fiziki özgürlüğü için yarın Diyarbakır'dan Gemlik'e yürüyeceğiz. Bütün vicdan sahibi, gençlerimizin ölmesini istemeyen her kesimden insanların, halkların da yarın başlayacak olan yürüyüşte etkin rol almaya çağırıyoruz" dedi.
 
Çağlar Demirel: Barış' diyen tüm kesimlere yürüyüşe katılım çağrısı


Sürecin, 7 Haziran seçimlerinde hedeflediği Başkanlık sistemini elde edemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından savaşa evriltildiğini belirten kentin bir diğer Milletvekili Çağlar Demirel de ülkenin tamamen savaş ortamına sürüklendiğini söyledi.


Halkların savaş istemediğini ve en kısa sürede bir barış ortamı arzuladığını dile getiren Demirel, "Bizler de hem savaş ortamına karşı barış demek için, hem de kalıcı bir barışın mimarı olan Sayın Öcalan'ın özgürlüğü için Gemlik'e yürüyeceğiz. Savaşa karşı barış diyen tüm kesimleri yarın ki yürüyüşte yer alma" çağrısında bulundu.
 
İmam Taşçıer: Öcalan'a tecrit uygulanması barış için adım atılmayacak demektir


Milletvekili İmam Taşçıer de yine PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın, barış sürecinin baş aktörü olduğunu ve barış için kesinlikle devre dışı bırakılamayacağının altını çizdi. "Öcalan ile bağlantının kesilmesi ve kendisine tecrit uygulanması barış için hiçbir adımın atılmayacağı anlamına gelmektedir” diyen Taşçıer, bu politikalara karşı barış için Gemlik'e yapılacak ola yürüyüşe tüm halkı davet etti.
 
Ziya Pir: Ülkeyi kaos ortamından çıkarabilecek tek irade Öcalan'dır


PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın halklarla irtibat halinde olmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Milletvekili Ziya Pir de yine şu çağrıda bulundu:


 “Türkiye bir şiddet ve kaos ortamına girmiş bulunmaktadır. Türkiye'yi ortamdan çıkarabilecek tek irade Öcalan'dır. Bizler de Öcalan'ın özgürlüğünün getireceği barış için Gemlik'e yürüyüş düzenleyeceğiz. Tüm halkımıza bu yürüyüşte etkin yer alma çağrısı yapıyoruz”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler