1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan Büyükşehirde
HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan Büyükşehirde

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan Büyükşehirde

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ı ziyaret ederek, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmesini kutladı ve yükün ağırlaştığını bildirdi.

A+A-

Kışanak ise alınan kararda Kürtlerin farklı kültürleri koruyan mücadelesinin bütün dünyaya güven vermesinin etkili olduğunu söyledi.

 

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek, Eş Başkan Gültan Kışanak’la görüştü. Görüşmede, Kışanak’ı kutlayan Tan, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesinin büyük bir hadise olduğunu söyledi. Bugüne kadar Türkiye’de sadece 15 kültür mirasının UNESCO listesine girdiğini hatırlatan Tan, yüklerinin ağırlaştığını, hep beraber bu kriterlere uygun bir şekilde projeler yapacaklarını kaydetti.

Kışanak, UNESCO’nun en önemli kriterlerinden birinin yerel halkın sahipliği olduğuna işaret ederek, UNESCO yetkililerinin, bilim kurulunun yanında “Diyarbakır halkına güveniyoruz, koruma kalkanı olacaklar.” dediklerini söyledi. Yerel yönetimler ve merkezi hükümetin tek başına “koruyacağız” demesinin yeterli olmadığını hatırlatan Kışanak, UNESCO’nun “nasıl koruyacaksın” sorusuna yanıt aradığını kaydetti. Kışanak, “UNESCO toplantısında aday dosyaların tanıtımı yapıldı. Aday dosyaları arasında Güney Afrika’nın ırkçılığa karşı mücadele süreçlerindeki tarihsel mekanların korunmaya alınmasına ilişkin dosya da vardı. Irkçılığa karşı verilen özgürlük mücadelesinde yaşanan olayların, hatıraların ve anıların olduğu alanların korunma altına alınmasıyla ilgili herkesin heyecanla beklediği bir dosyaydı. Bu da insanlığın evrensel değerleridir. Bunun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması gerekiyor. Bu alanların korunması gerekiyor ki, bir daha kimse ırkçılık yapmasın.” dedi.

UNESCO’da alınan kararın önemli etkenlerinden birinin de Kürtlerin yürüttüğü mücadeleden kaynaklandığına işaret eden Kışanak, çok kimlikli, çok kültürlü, farklı inançları ve kültürleri korumayı amaçlayan yaklaşımın bütün dünyaya güven verdiğini vurguladı. Kışanak, Diyarbakır halkıyla gurur duyduklarını da sözlerine ekledi. . 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler