1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP Diyarbakır adaylarını tanıttı
HDP Diyarbakır adaylarını tanıttı

HDP Diyarbakır adaylarını tanıttı

DİYARBAKIR - Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Diyarbakır milletvekili adaylarını, kitlesel bir yürüyüşün ardından yaptığı basın açıklaması ile tanıttı.

A+A-
HDP Bingöl milletvekili ve Diyarbakır milletvekili adayı İdris Baluken, 24 saat Diyarbakır halkının hizmetinde olacak yeni bir sayfa açtıklarını belirtti. 
 
HDP, Diyarbakır milletvekili adaylarını tanıtmak amacıyla yürüyüş düzenledi. Bu çerçevede yüzlerce kişi HDP Bağlar İlçe Örgütü binası önünde bir araya geldi. Buradan sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçen kitleye, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, milletvekili adayları İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Nimetullah Erdoğmuş, Feleknas Uca, Altan Tan, Çağlar Demirel, Ziya Pir, İmam Taşçıer, Sibel Yiğitalp, Adnan Cengiz ve Nesrin Hilal Şanlı ile il ve ilçe örgütleri eş başkanları da eşlik etti.
 
Yürüyüş, HDP Diyarbakır İl Binası önünde sona erdi. Burada, adaylar sıralamaya göre parti otobüsüne çağrıldı. Adaylar adına açıklamalarda bulunan Bingöl milletvekili ve Diyarbakır milletvekili 1'inci sıra adayı İdris Baluken, kendileri açısından son derece önemli bir yer olan Diyarbakır'da, Diyarbakır halkı ile buluşmanın büyük bir heyecan ve coşkusunu taşıdıklarını ifade etti.
 
Çünkü Diyarbakır'ın bugüne kadar kalplerinin ve mücadelelerinin eşsiz bir kenti olduğunu ve kararlı bir şekilde iradelerinin başkenti olarak yüreklerinin baş köşesinde durduğunu anlatan Baluken, “Şimdi bu mücadeleyi yükseltmek üzere, büyüyen özgürlük yürüyüşünü halkların barış halaylarıyla horonlarıyla birleştirmek üzere Amed'e (Diyarbakır) gelmenin coşkusu ve heyecanı hepimiz açısından büyüktür. Çünkü karşımızda bu mücadeleyi büyüten, bu mücadeleye en büyük değerleri kazandıran, en büyük bedelleri ödeyen, en büyük acıları çeken ama buna rağmen acılarını yüreğine gömen bir halk var.
 
Amed halkına layık olmanın, sizin hizmetkarınız olmanın ancak çabası içerisinde olabiliriz. Bunun mümkün olmadığını biliyoruz. Her adayımızı bundan sonra Amed'de yaşanan her bir sorun için çözüm üretmek için 24 saat boyunca halkın hizmetinde olacak şekilde yeni bir sayfa açıyoruz. Sizlerle beraber bizler açtığımız bu yeni sayfayla sadece Amed'e ve Kürdistan'a değil Türkiye'nin demokrasi ve özgürlük mücadelesine yeni bir sayfa açmanın bilincini sizlerle paylaşmak istiyoruz” dedi.
 
Baluken, konuşmasının devamında, Ağrı'nın Diyadin ilçesinde çıkan çatışma nedeniyle hükümete eleştirilerde bulundu. Konuşmaların ardından adayların el ele tutuşarak kitleyi selamlamasının ardından, açıklama sona erdi.
 
(MP-AKK-SO-Y)

HABERE YORUM KAT