1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP çalışmalarını sürdürüyor
HDP çalışmalarını sürdürüyor

HDP çalışmalarını sürdürüyor

Bağlar'da seçim çalışmalarını sürdüren HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Ziya Pir, PKK tarafından yıllardır Türkiye'de bir süreç başlatıldığını belirterek, “Karadenizli iki delikanlı ile Kürdistanlı bir delikanlı bir araya geldi.

A+A-
Bir süreç başlattılar. Bu delikanlıların isimleri Hakkı Karer, Kemal Pir ve Serok Apo’dur. Onların başlatmış olduğu bu süreçle biz çok acılar çektik. Ama çok zaferler de elde ettik.  Geldiğimiz noktada en büyük zaferimiz, yukarda bayraklarını gördüğünüz HDP’dir” dedi.
 
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Adayları Ziya Pir, Sibel Yiğit Alp seçim çalışmaları kapsamında Bağlar’da Sakarya Caddesi’nde Pazar esnafını ziyaret etti. Milletvekili adaylarına Bağlar Belediyesi Eş Başkanları Birsen Kaya Akat, Eşref Güler ve kalabalık partili bir grup eşlik etti.
 
 
 Yeni yaşamın inşa çalışmalarını esnaflara anlatan HDP’li adaylar yoğun bir coşku ile karşılandı.  Adaylara gösterilen sevgi nedeniyle Pazar yeri kısa bir sürede mini mitinge dönüştü.  Yoğun ilgiden dolayı yürümekten bile zorlanan adaylara yüzlerce yurttaş eşlik etti. Sık sık “Bizler Meclise oylar HDP’ye” ve “Biji Serok Apo” sloganları atan vatandaşlar, konfeti ve havai fişekler patlatarak HDP’li adayların çalışmasını selamladı.
 
 
Fatih Mahallesinde şölen
 
 
HDP’li Aday Ziya Pir esnaf ziyaretinin ardında HDP Fatih Mahallesi Seçim Bürosunda organize edilen şölene katıldı. Şölene Bağlar Belediye Eş Başkanı Birsen Kaya Akat, HDP ve DBP Bağlar İlçe Eş Başkanları ile çok sayıda yurttaş katıldı.  Seçim bürosunu HDP flamalarıyla süsleyen yurttaşlar milletvekili adayını sloganlarla karşıladı. Şölende bir konuşma yapan Pir, PKK tarafından Türkiye’de yıllardır bir süreç başlattığına dikkat çekerek,  “Karadenizli iki delikanlı ile Kürdistanlı bir delikanlı bir araya geldi. Bir süreç başlattılar. Bu delikanlıların isimleri Haki Karer, Kemal Pir ve Serok Apo’dur. Onların başlatmış olduğu bu süreçle biz çok acılar çektik. Ama çok zaferler de elde ettik.  Geldiğimiz noktada en büyük zaferimiz, yukarda bayraklarını gördüğünüz HDP’dir” dedi.
 
‘HDP olarak Türkiye’nin resmini çizdik’
 
 
HDP bayrak ve flamalarını işaret eden Pir, “O bayraklarda bir el vardır. O elin parmakları ağacın dallardır. O dallara bakın. O dallardan bir tanesi beni simgeliyor. Beni Ziya Pir olarak beni. Bir Türk olarak beni. Bir diğeri Kürtleri, bir diğeri Arapları, farklı dilleri, dinleri ifade ediyor. Eğer o dallardan bir tanesi eksik olursa o ağaç eksik olur.  Yani biz gördüğünüz o amblemde tam da Türkiye’nin resminin çizdik. Bir dal bile eksik olursa Türkiye’nin resmi çizilmez” diye konuştu.
 
 
‘Cumhurbaşkanı gürültü makinesi, Davutoğlu ise küçük eniştedir’
 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu eleştiren Pir, “ Ben cumhurbaşkanına gürültü makinesi ismini taktım. Gürültü makinesi dedim. Davutoğlu’ya da eski bir filmden esinlenerek küçük enişte diyorum. O küçük eniştelik yapabiliyor ancak. Şimdi bu küçük enişte çıkmış geçenlerde diyor ki o HDP’lilere şunu şunu sorun. Bizim için problem yok ne soruyorlarsa sorsunlar bütün sorulara cevap verebiliriz” şeklinde konuştu.
 
 
‘İŞİD barbarlarının işbirlikçisi AKP Hükümetidir’
 
 
Şengal ve  Kobani’den her gün  cenazelerin geldiğine dikkat çeken Pir, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
 
“  Her gün şehit cenazelerini taşıyoruz. İstinasız her gün bazen 3, bazen 10 tane. Bu yazık değil mi yazık değil mi bizim çocuklarımıza Biz Kobani de gördük ki bizim çocuklarımız bizim namusumuz, şerefimiz ve onurumuz için savaşıyor. Karşılıksız savaşan çocuklarımızı katleden insanlık suçu işleyen o barbarların (İŞİD) Ankara’dan bir işbirlikçisi var. Bu işbirlikçi AKP hükümetidir. AKP hükümeti çok açık ortaya çıktı ki onlara silah gönderiyor. O silahlarla bizim çocuklarımızı katlediyorlar. Yazıklar olsun AKP’ye yazıklar olsun”
 
 
‘AKP’nin Kürt adayları kendilerinden utanmalı’
 
 
AKP’nin Kürt milletvekili adaylarını eleştiren Pir, şunları söyledi:” Hani bizim Kürt olarak gösterdiğimiz insanlar var. Ben bir Türk olarak onlar adına utanıyorum.  AKP’de aday oldukları yetmiyormuş gibi birde sizden oy istiyorlar. Yani bizim çocuklarımızı katlettikleri yetmiyormuş gibi birde çıkmış sizden oy istiyorlar. Onlara utanın diyorum”
 
 
‘Onursuz oya ihtiyacımız yok, onurlu oylarla barajı yıkacağız’
 
 
Günlerdir yapılan seçim çalışmaların artık kırsal alanda şehir merkezine kaydığını belirten Pir, menfaat ve çıkar karşılığında herhangi bir oyu kabul etmeyeceklerini söyledi.  Pir, çocuklarının namus ve şeref için canlarını ortaya koyduğu bir dönemde kendilerinin de bu gençlerin onuruna layık olmaya çalıştıklarının altını çizerek, “Bazıları çıkıp Kemal Pir’in yeğenine söylüyor, diyor AKP para vermedi siz verin size gelim bende bırakın dedim. Onursuz oylara bizim ihtiyacımız yok.  Biz bu barajı sizin onurlu oylarınız yıktık, geçtik.  Bu barajı yıkılmıştır” dedi.
 
 
Yeni umudun yaşam bulması biz gençler için ekmek,su kadar önemlidir
 
 
Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde Demokratik Gençlik Federasyonu (DEM-GENÇ) tarafından "Xwedî Derkeve" hamlesi kapsamında gençlik şöleni düzenlendi.Mahalle Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe,HDP Diyarbakır Milletvekili adayları İmam Taşçıer,Nesrin Hilal Şanlı,Yenişehir Belediyesi Eş başkanı Selim Kurbanoğlu,HDP,DBP Yenişehir İlçe Eş başkanları ve yüzlerce genç katıldı. ‘Lı HDP’é Xwedî Derkeve” ve “Lı Sındoq u Pîsîkén Xwe Xwedî Derkeve” pankartlarının asıldığı etkinlikte sık sık sloganlar atıldı.
 
 
Saygı duruşuyla başlayan etkinlikte konuşan DEM-GENÇ aktivisti Orhan Özdemir, AKP’nin askeri operasyonlara ağırlık vermesi seçimin en dinamik gücü olan gençleri tutuklaması ve HDP’nin kazanmaması için  kirli politikalar yürüttüğünü belirterek,”Bizim bu süreçte yağacağımız ve AKP’ye verebileceğimiz en güzel cevap dur durak demeden çalışmak, AKP ve yandaşlarının istediği provokasyonlara gelmemek,her zaman her yerde ahlaklı,ilkeli duruşu sergilemektir.
 
 
HDP’nin ahlaklı duruşu AKP’nin ampullerini patlatacaktır” şeklinde konuştu.
HDP’nin “Yeni Yaşam” projesine dikkat çeken Özdemir,”HDP’nin başarısı insanlığın ve asil yaşamın başarısıdır.Demokrasinin faşizme baskın gelmesidir.Yeni Umut olarak adlandırdığımız projenin yaşam bulması biz gençler için ekmek,su kadar önemlidir” dedi.
Ardından konuşan Milletvekili adayı İmam Taşçıer ise ,HDP'nin ezilen,ötekileştirilen,yok sayılan tüm halkların temsilcisi olduğunu belirterek, AKP'nin her geçen gün şiddetini arttırdığı kirli politikalara karşı,Kürtler  barışçıl yollarla Kürt sorunun çözümü noktasından bu barış isteğinden vazgeçmeyecektir "dedi.
 
 
Şenlik ,Dicle Fırat Kültür Merkezi  sanatçılarının seslendirdiği şarkılar ve çalınan halaylarla devam etti.
 
 
HDP Yenişehir’de esnaf ziyaretleri düzenlemeye devam ediyor. Seçim çalışmaları kapsamında Ofis Ekinciler esnafını ziyaret eden HDP Diyarbakır Milletvekili adayları Feleknas Uca ve Edip Berk esnaflardan tam destek aldı. Vekil adaylarına DBP ve HDP ilçe eş başkan ve yöneticileri eşlik etti.
 
 
7 Haziranda yapılacak olan seçimlerin önemine değinerek, vatandaşlardan destek istedi.Seçim broşürlerini esnaflara dağıtan adaylar, yaşanan sorunları dinleyip, bu sorunların giderilmesi için çaba göstereceklerini ifade ettiler. Adayların ziyaretinden memnun kalan esnaflar ise seçimde desteklerini esirgemeyeceklerini kaydettiler. 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT