1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "HDP binalarına saldıran çakallar MHP'li olamaz'
"HDP binalarına saldıran çakallar MHP'li olamaz'

"HDP binalarına saldıran çakallar MHP'li olamaz'

Hürriyet Gazetesi'ne yapılan saldırıda, bozkurt işareti yapan kişilerin görüntülenmesi sosyal medyayı salladı. Olayın ardından MHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş'tan açıklama geldi.

A+A-

'Sahte kurtlara' MHP'den açıklama geldi
Hürriyet Gazetesi’ne pazar gecesi gerçekleşen saldırıda, grupta AK Parti İstanbul Milletvekili ve Gençlik Kolları Başkanı Abdürrahim Boynukalın ile partinin gençlik teşkilatından kişiler yer aldı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural da, "MHP kendi içinde araştırma yapıyor,daha sonra açıklama yapacağız. Saldırılarla partimizin ilgisi yok. MHP'yi kumpasla haksız duruma düşürmek istiyorlar" dedi.

"KİMSE BU OYUNA GELMESİN"

Bozkurt işareti yapan saldırganların Ülkücü olmadığını söyleyen MHP İstanbul İl Başkanı Mehmet  Bülent Karataş, "Sağlıklı beş parmağı olan her insan bozkurt işareti yapabilir" dedi.

Salı gecesi düzenlenen ikinci saldırıda ise gazete önünde toplanan gruptakilerin çoğu bozkurt işaretleri yaptı. Ancak MHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş, bozkurt işareti yapanların ülkücü değil ‘çakma kurt’ olduğunu belirterek şunları söyledi:

'OSMANLI OCAKLARI YAPTI'

“Hürriyet’e alçakça ve şerefsizce saldırı olmuştur. Bu saldırıları da AKP’nin kurdurttuğu Osmanlı Ocakları üzerinden yaptıklarını düşünüyoruz. Sağlıklı beş parmağı olan her insan bozkurt işareti yapabilir. Dün beş parmaktan dördünü bir araya getirip rabia işareti yapanların bugün eylemlerini bozkurt işareti ile yapmaları alçakça ve şerefsizce bir harekettir. Milliyetçi, ülkücü harekete atılan bir iftiradır. Milliyetçi, ülkücü camia bu saldırıları kınamaktadır. Biz bu olayların hiçbir yerinde değiliz. Olmayacağız.”

2015-09-10_164439.png


Ortadoğu Gazetesi yazarı Şevket Apuhan canlı yayında son dönemde artan terör olaylarına bağlı olarak sokaklara dökülen insanların ülkücü olmadığını belirterek kirli bir oyunun ortaya koyulduğunu öne sürdü.

Kanaltürk'te, Turan Görüryılmaz'ın konuğu olan Ortadoğu Gazetesi yazarı Şevket Apuhan artan terör olaylarına bağlı olarak sokaklara inen ve bozkurt işareti yaparak ortalığı yakıp yıkanların ülkücü olmadığını belirtti.Konuyla ilgili çok çarpıcı açıklamalar yapan ve ülkücülere karşı kirli bir oyun oynandığını belirten Apuhan, "Sokaktakiler ülkücüler değil" diyerek Osmanlı Ocakları'nı işaret etti.

MHP'Lİ ALİM IŞIK: BOZKURT İŞARETİ YAPANLAR ÜLKÜCÜ DEĞİL

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, böyle bir ortamda bu tür şiddet olaylarını kim yaparsa yapsın, bunlara asla müsaade etmemek gerektiğini söyledi. “AKP zihniyeti Türkiye'yi kardeş kavgasının eşiğine getirmiştir” diyen ışık şunları söyledi:

OSMANLI OCAKLARI’NDAN

“Bozkurt işaretini yaparak siyasi parti binaları ile medya binalarını basanlar, adına 'Osmanlı Ocakları' dedikleri ve yeni Osmanlı hevesiyle Türkiye'yi 13 yıldır uyutanların destekledikleridir. Ülkü Ocakları'yla, MHP ile yakından uzaktan zerre kadar bağlantıları yoktur” dedi.

"GÖRÜNTÜLER ELİMİZDE, ÜYEMİZ DEĞİLLER"

Ça­nak­ka­le Ül­kü Ocak­la­rı Baş­ka­nı Sel­çuk Bi­rer Ül­kü Ocak­la­rı­’nın Ça­nak­ka­le'de olan hiç­bir yü­rü­yüş dü­zen­le­me­di­ği­ni ve hiç­bir or­ga­ni­zas­yo­na ka­tıl­ma­dık­la­rı­nı açık­la­dı. Bi­rer, “Söz­de ül­kü­cü, boz­kurt işa­re­ti ya­pan bir grup, şe­hi­di­mi­zin ce­na­ze­si ge­lir­ken olay­lar çı­kar­mış ve şe­ref­siz­ce, al­çak­ça Ül­kü Ocak­la­rı­mı­zın üze­ri­ne if­ti­ra at­mış. Bu ki­şi­ler, AKP Genç­lik Teş­ki­la­tı ve yan uzan­tı­la­rın­da­ki du­ru­ma gö­re her tür­lü el ha­re­ket­le­ri­ni ya­pan ki­şi­ler­dir. Gö­rün­tü­le­ri eli­miz­de mev­cut. Hiç­bir Ül­kü Ocak­la­rı men­su­bu, olay­la­ra alet ol­ma­mış ve şe­hit ce­na­ze­si­ni pro­vo­ke et­me­miş­ti­r” dedi. 


HDP binaları, Hürriyet ve Kürtlere saldıran kalabalıkların Osmanlı Ocakları'ndan olduğu öne sürüldü. Çanakkale Ülkü Ocakları ve Sincan CHP yöneticileri olaylardan Osmanlı Ocakları'nın sorumlu olduğunu söyledi. Twitter fenomeni Fuat Avni de "Osmanlı Ocakları'nın iş başında" olduğunu söylerken, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ise Osmanlı Ocakları için "Bunların bizim partimizle en ufak bir duygusal ve resmi bağı yoktur" dedi.

Ankara’daki HDP Genel Merkezi’ne ve ülke genelinde bu partinin pek çok bürosuna yönelik saldırılar ile Kürt işçilere yönelen ırkçı nefret, geçen salı gününün “iç savaş provası” olarak değerlendirilmesine neden oldu. Taraf'ta yer alan habere göre “Kara salı” akşamında yaşanan saldırgan protestoların arkasından “ocak tartışması” başladı. Tartışmanın fitilini, MHP ve CHP’den gelen açıklamalar ateşledi. Çanakkale Ülkü Ocakları HDP binalarını taşlayanların AKP teşkilatından olduğunu açıklarken, Sincan CHP yöneticileri de, kendilerine saldıranların “Saray’ın yeniçerileri” olarak yorum yapılan Osmanlı Ocakları üyeleri olduğunu bildirdi. Bu açıklamalar gözlerin Osmanlı Ocakları’na çevrilmesine yol açtı.

“Osmanlı Ocakları” ismi, daha önce Taraf tarafından gündeme getirilmişti. "MHP’yi bölme planı"nda, Ülkü Ocakları’na karşılık Osmanlı Ocakları oluşturulacağı ve bunları 81 ilde kısa sürede örgütlenerek gençlerin buluşma noktası olacağına ilişki bilgiler yer aldı. Osmanlı Ocakları, Taraf'ın haberine göre daha sonra ise AKP teşkilatları tarafından organize edilen bir çok eylemde rol üstlendi.

HDP ve CHP'ye saldırılar

Kara Salı olarak görülen 8 Eylül gecesinde yapılan eylemler sırasında bir çok HDP ve CHP merkezine saldırı gerçekleştirildi. Hatta bazı illerde ise Kürt olduğu gerekçesi ile bazı vatandaşlara saldırılar yapıldı. Ve bu saldırıların MHP’nin gençlik teşkilatı olarak bilinen Ülkü Ocakları üyeleri tarafından gerçekleştirildiği öne sürüldü. Ve eylemleri yapan kişilerin kurt işareti yapması ise bu konudaki iddiaları güçlendirdi. Ancak, Çanakkale Ülkü Ocakları’ndan gelen, “HDP il binasını taşlayan ve bozkurt işareti yapan kişiler AKP teşkilatındandır” açıklaması ve CHP Sincan teşkilatından gelen, “İlçe binasını saldıranlar Osmanlı Ocakları üyeleridir” beyanları, kafalarda soru işaretlerine yol açtı. Bu açıklamalar aynı zamanda, Osmanlı Ocakları’nında sorgulanmasına yol açtı.

Osmanlı Ocakları’nın resmi internet sitesinde, ocağın 2009 yılında kurulduğu bilgisine yer veriliyor. Ve kısa süre içinde Türkiye’nin 81 iline yayılan ocağın, üyelerinden ise aidat almadığı öne sürüldü. Ocak yönetimi ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz başta olmak üzere bir çok kamu yöneticisi ile çok rahatlıkla görüşmesi dikkat çekti. Ocağın resmi internet sitesinde bu ziyaretlerle ilgili çok sayıda resim paylaşılırken, Ocak Başkanı’nın lüks bir makam aracı olması ve plakasının da, “Osmanlı Ocağı Genel Başkanı” yazması dikkat çekti. Sitede, Kadir Canpolat’ın bazı konuşmalarına da yer verildi. Konuşmalarda ve açıklamalarda, Osmanlı Ocak- ları’nın 400 vekil projesine destek çıkması dikkat çekti.

Hürriyet Gazetesi’ne Pazar gecesi gerçekleşen saldırıda, grupta AK Parti İstanbulMilletvekili ve Gençlik Kolları Başkanı Abdürrahim Boynukalın ile partinin gençlik teşkilatından kişiler yer almıştı. Bozkurt işareti yapan saldırganların Ülkücü olmadığını söyleyen MHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş, "Sağlıklı beş parmağı olan her insan bozkurt işareti yapabilir" dedi.

Salı gecesi düzenlenen ikinci saldırıda ise gazete önünde toplanan gruptakilerin çoğu bozkurt işaretleri yaptı. Ancak MHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş,Hürriyet'in haberine göre bozkurt işareti yapanların ülkücü değil ‘çakma kurt’ olduğunu belirterek şunları söyledi: 

“Hürriyet’e alçakça ve şerefsizce saldırı olmuştur. Bu saldırıları da AKP’nin kurdurttuğu Osmanlı Ocakları üzerinden yaptıklarını düşünüyoruz. Sağlıklı beş parmağı olan her insan bozkurt işareti yapabilir. Dün beş parmaktan dördünü bir araya getirip rabia işareti yapanların bugün eylemlerini bozkurt işareti ile yapmaları alçakça ve şerefsizce bir harekettir. Milliyetçi, ülkücü harekete atılan bir iftiradır. Milliyetçi, ülkücü camia bu saldırıları kınamaktadır. Biz bu olayların hiçbir yerinde değiliz. Olmayacağız.”

 

"HDP BİNASINA SALDIRANLAR ASLA MHP'Lİ DEĞİL"
MHP Karabağlar İlçe Başkanı İbrahim Uğur, dün gece HDP Karabağlar İlçe Başkanlığı binasının saldrırıya uğraması konusunda partilerinin hiçbir ilgisi olmadığını savundu, "Bizzat AKP tarafından kurulan fason gençlik teşkilatları olayları körüklemekte, yönlendirmekte ve gerçekleştirmektedir" iddiasında bulundu. 

Dün akşam HDP Karabağlar İlçe başkanlığının taşlanması, bazı olayların yaşanması üzerine MHP Karabağlar İlçe Başkanı İbrahim Uğur yazılı açıklama yaptı. Ülkemizin son derece hassas bir dönemden geçtiğini, bu acıların sorumlusunun AKP iktidarı olduğunu söyledi. 

Son günlerde yaşanan terör olayları dolayısıyla vatandaşın tepki vermeye başladığını ancak kendilerinin duygularını kontrol altında tutarak kötü niyetli mihrakların amaçlarını boşa çıkartacaklarını belirten Uğur şunları söyledi, 

"Taşkınlıktan ve ölçüyü kaçıran heyecan selinden uzak durmak, sağduyulu ve soğukkanlı hareket etmek herkesin en temel tarzı olmalıdır. Bu düstur ile hareket eden partililerimiz ve gönüldaşlarımız, hiçbir zaman bu oyuna gelmeyecek ve başkalarının emellerine alet olmamış ve olmayacaklardır.İzmir’imizde ve özellikle ilçemiz Karabağlar’da, şehit haberlerine istinaden meydana gelen olaylar, dışarıdan destekli ve özellikle iktidarın militanları tarafından provoke edilerek meydana gelmiş toplumsal olaylardır. Bizzat yine AKP tarafından kurulan fason gençlik teşkilatları olayları körüklemekte, yönlendirmekte ve gerçekleştirmektedir. Bu olaylar ile partimizin hiçbir ilgisi yoktur. MHP, Karabağlar İlçe başkanı olarak, yönetim kurulu üyelerimle birlikte olayları engellemek ve demokratik sınırda tutmak için çok yoğun mesai harcamaktayız. Genel başkanımız tarafından yapılan açıklamalar iyi okunmalıdır. Milli hassasiyetlere sahip her vatandaşımızın içi yanmaktadır. Ancak parti binalarının taşlanması, yakılması da bu ateşi söndürmediği gibi olayları daha karmaşık ve ülkemizin aleyhine olan bir hale sokmaktadır. Bu nedenle hiçbir MHP üyesi bu olayların içinde olmamıştır, olmayacaktır. Bu tepkilerin, teröre lanet yürüyüşlerinin demokratik sınırlarda kalması gerektiği ortadadır." (Mynet- Bugün Gazetesi)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler