1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'HDP barajı geçecek her şey süper olacak'
'HDP barajı geçecek her şey süper olacak'

'HDP barajı geçecek her şey süper olacak'

Silvan'da düzenlenen halk toplantısında konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili adayı İdris Baluken, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın "HDP Meclis'e girmezse süper olur" sözlerine atıfta bulunarak, "7 Haziran'da HDP barajı geçecek her şey süper olacak, Ta

A+A-
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde HDP ve DBP ilçe örgütleri öncülüğünde çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren PKK, HPG, YPG ve YPJ'lilerin ailelerinin katılımıyla toplantı düzenlendi.
 
Bir düğün salonunda düzenlenen toplantıya Diyarbakır Milletvekili Adayı İdris Baluken, Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Melikşah Teke, STK temsilcileri, ilçenin kanaat önderleri ve aileler katıldı. Saygı duruşuyla başlayan toplantıda, "Kürt Halk Önder'i Başkan Apo'nun Farqîn halkına özel selamını getirdim" diyen İmralı Heyeti üyesi İdris Baluken, salondakiler tarafından dakikalarca ayakta "Bijî serok Apo" sloganı eşliğinde alkışlandı.
 
'Erdoğan düştü düşecek'
 
Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin ideallerini "Onlar Kürt halkının, Kürdistan'ın ve Kürt Halk Önder'inin özgürlüğü için bir karşılık beklemeden hayatlarının en güzel yıllarında kendi canlarını ortaya koyarak bir değer yarattılar" diye anlatan Baluken, "O zaman biz de onların ideallerini yerine getirmekle yükümlüyüz.
 
 
Bizim açımızdan Kürt halkının, Kürdistan'ın ve başkan Apo'nun özgürlüğü sağlanmadan herhangi bir başarı yoktur. Açık ve net ifade etmek istiyoruz" dedi. Seçimlerin Kürt halkının geleceğini belirleyecek önemde olduğunu vurgulayan ve Kürdistan'da AKP'ye gidecek her bir oyun kendileri için "başarısızlık" olacağını kaydeden Baluken, “Her gün Tayyip Erdoğan'ından Davutoğlu'na kadar bu halkın evlatlarına her türlü hakaretler yağdırılırken, bu halkın değerlerine neredeyse her gün küfür edilirken bu seçimde bütün halkımıza ulaşıp bu seçimin gerektirdiği sonucu çıkarmakla yükümlüyüz" ifadelerini kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kobanê düştü düşecek" sözünü hatırlatan Baluken "YPG/YPJ güçleri Kürt halkının özgürlük tutkusunun asla yenilmez olduğunu gösterdiler. Bugün geldiğimiz aşamada Tayip Erdoğan'ın dediği olmadı. Kobanê düşmedi bundan sonra da düşmeyecek. Ama hepimizin gösterdiği duruşla Erdoğan bugün an itibariyle düştü düşecek" dedi.
 
'HDP Erdoğan'ın uykusunu kaçırıyor'
 
Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişlerinin 43'üncü yıldönümü olduğunu hatırlatan Baluken, Kürt ve Türk halkının kardeşliğini sağlamanın önlerinde tarihsel bir görev olarak durduğunu kaydetti. Erdoğan'ın HDP'yi hedef almasına ilişkin konuşan Baluken, HDP'nin Erdoğan'ın uykusunu kaçırdığına dikkat çekerek şöyle devam etti:
 
"O biliyor ki kendi saltanatı önünde bugüne kadar diz çöktürmediği tek bir güç var o da Kürt özgürlük hareketi ve Türkiye'nin demokrasi hareketidir. Şimdi 7 Haziran'da bu diz çökmeyen güç, ona diz çöktüreceği için Tayip Erdoğan büyük bir korku içerisindedir. Tek başına padişah olmanın, saltanat kurmanın, sultan olmanın hayallerini kuruyor. O nedenle özellikle HDP'nin yüzde on barajının altında kalması için her türlü kirli yönteme başvuruyor."
 
'İnsan biraz utanır'
 
Erdoğan'ın bu konuda AKP'li yetkililere talimat verdiğini söyleyen Baluken "Bir iki yıldır bu çözüm sürecinden muhatap olduğumuz yetkililer çok fazla provokatif söylemlerin peşine takılmıyorlardı. Ama son iki ayda Erdoğan talimat verdiği için bizim çözüm sürecini yürüttüğümüz yetkiler de artık her gün ortaya çıkıp Kürt halkının gözünün içine baka baka sürecin altına dinamit yerleştiriyorlar.
 
Efkan Ala'sından, Bekir Bozdağ'ından, Yalçın Akdoğan'ına kadar Kürt halkını tahrik etmek istiyorlar" diye konuştu. Muhatap olduklarının masada bu yönlü konuşmadığını ifade eden Baluken, "Masada demokratik siyasetin önünü açmaktan, demokratikleşme adımlarını hızla atmaktan yeni bir anayasa oluşturmaktan bahsediyorlar. Şimdi sanki bütün o sözleri söyleyen onlar değilmiş gibi çıkmış Erdoğan'dan aldıkları talimatla diyorlar ki, 'HDP barajın altında kalırsa süper olur'. İnsan biraz utanır. Daha iki hafta önce çözüm süreci kapsamında aynı masa etrafında bir araya gelip görüşme yaptık" dedi.
 
'HDP barajı geçecek her şey süper olacak'
 
Konuşmasının devamında Akdoğan'a seslenen Baluken, "7 Haziran'da HDP barajı geçecek her şey süper olacak, Tayyip Erdoğan'ın saltanatı son bulacak ve Türkiye'de yeni bir sayfa açılacak. 7 Haziran'da sandık sonuçları ortaya çıktığında istiyorlar ki, hepimiz büyük bir hayal kırıklığı yaşayalım. Padişah efendi sultan paşa o sevinçle çıkıp balkon konuşması yapsın. İnanın ki 7 Haziran akşamında bu beklentilerini kursaklarında bırakacağız" ifadelerini kullandı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Kralınıza tansiyon hapı hazırlayın" sözünü hatırlatan Baluken, "Ben hekimim tansiyon hapı yetmez. Mutlaka bu dengesini yitirenlere ayda bir kullandığımız depo iğnesi eklesinler" diyerek, AKP'nin ampulünü Diyarbakır'da patlatacaklarını kaydetti.
 
İdris Baluken'in yaptığı konuşma ayakta alkışlanırken, kitle toplantının ardından hep birlikte esnaf ziyaretine çıktı.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT