1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP Aksaray il binasının açılışındaki gerginlik
HDP Aksaray il binasının açılışındaki gerginlik

HDP Aksaray il binasının açılışındaki gerginlik

DİYARBAKIR- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Aksaray il binası açılışında yaşanan gerginliğe ilişkin, hangi siyasi parti olursa olsun, siyasi çalışmasını yürütüyorsa hiç kimsenin engel çıkarmaması gerektiğini söyledi

A+A-
Demirtaş, Hazro ilçesinde partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, HDP Aksaray il binası açılışında yaşanan gerginliği anımsatarak, hangi parti olursa olsun siyaset yapmasının engellenmeyeceğini kaydetti.
 
Aksaray'da arkadaşlarının siyaset yapmasının engellendiğini savunan Demirtaş, şöyle konuştu:
 
"Binlerce kişi oradaki arkadaşlarımızın seçim binasına yürüyerek, siyaset yapmasını, seçim çalışmasını yürütmesini engelleme gayreti içerisine girdiler. Hangi siyasi parti olursa olsun, siyasi çalışmasını yürütüyorsa hiç kimsenin engel çıkarmaması lazım. Bizim de anlayışımız, yaklaşımımız budur. Protesto da bir haktır. İnsanlar bize oy vermeyebilir, desteklemeyebilir, protesto edebilir. Araçlarımızı, oradaki adaylarımızı, HDP eş genel başkanlarını, parti yöneticilerini fiziki saldırıya lince varıncaya kadar şiddet  ve baskıyla terörize etmeye çalışırlarsa ve devlet de korumayacaksa herkes bilsin bu halk sahipsiz değildir." 
 
Kürt halkının, HDP ve BDP'nin sahipsiz olmadığını belirten Demirtaş, suskunluklarının olgunluklarından kaynaklandığını söyledi.
 
"Kuzu değiliz, bunu unutmayın. Kurbanlık kuzu olduğumuz için değil bu halkın büyüklüğüne yakıştığı için olgun davranıyoruz" diyen Demirtaş, bundan sonra benzeri durumların yaşanması halinde doğrudan hükümeti sorumlu tutacaklarını belirtti.
 
Demirtaş, "Eğer bize seçim çalışması yaptırmayacaklarsa kusura bakmasınlar, kendileri sandığı bile göremezler. Haftalardır bu saldırılar konusunda Hükümeti uyarıyoruz. Tedbir almak yerine altan kışkırtarak, polisle birlikte saldırıların önünü açarak bu halkı sindirmeye çalışıyorlar. Böyle bir şey mümkün mü? Kim korkuyla, baskıyla geri adım atmış ki biz atalım" diyerek, HDP'nin seçim çalışmasının güvenliğini sağlamanın İçişleri Bakanlığının görevi olduğunu aktardı.
 
Demokratik bir şekilde seçim çalışması yürütmenin her partinin hakkı olduğuna dikkati çeken Demirtaş, "İçişleri Bakanı bunun tedbirini almalıdır. Biz de kendi tedbirimizi elbette alacağız. Bize yönelik saldırılara da meşru müdafaa çerçevesinde elbette cevabını veririz, bu da hakkımızdır" ifadelerini kullandı.
 
 
Muhabir: Ahmet Kaplan, Nurten Aslan 
Yayınlayan: Erdem Gültekin
 

HABERE YORUM KAT