1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP adaylarını tanıttı
HDP adaylarını tanıttı

HDP adaylarını tanıttı

Halkların Demokratik Partisi, 7 Haziran seçimlerinde yarışacak adaylarını tanıttı. Toplantıda konuşan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Ne kadar tahrik etmeye çalışırlarsa çalışsınlar, sabırla, Zaza ve Laz inadıyla çalışacağız” dedi. Demirtaş'ın bağlam

A+A-
HDP Ankara'da düzenlediği toplantıda 7 Haziran seçimlerinde yarışacak adaylarını tanıttı. Toplantının açılışında konuşan Eş Başkan Figen Yüksekdağ, aday yapısının çeşitliliğine dikkat çekti. Yüksekdağ “Bizim bir bütün olarak haklılığımız ve gücümüz var. Egemenler ve değişim siyasetine kafası yatmayanlar, siyasi iktidarın sözcüleri böyle bir bileşimi nasıl bir arada tutacaklar?” dedi.
 
Eş Başkan Selahattin Demirtaş ise tarihi bir sorumlulukla yola çıktıklarını belirtti, “Hiçbir siyasi parti düşmanımız değildir. Biz Türkiye'yi özgürlüğe, barışa çıkaracak projelerimizle varız. Ne kadar tahrik etmeye çalışırlarsa çalışsınlar, sabırla, sükûnetle, Zaza ve Laz inadıyla çalışacaksınız” dedi.
 
Adayların tek tek kürsüye çağrıldığı toplantıda HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da bağlama çaldığı seçim şarkıları da tanıtıldı. Şarkıda partinin seçim sürecinde kullanacağı “Biz'ler HDP. Biz'ler Meclis'e” sloganı yer aldı. Toplantıda en çok dikkat çeken isim ise Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan oldu. Öcalan tüm ısrarlara rağmen gazetecilerin sorularını yanıtlamadı. 
 
 
Dilek Öcalan da aday tanıtım toplantısına katıldı.
“Barajı halk ortadan kaldıracak”
Toplantıda Al Jazeera'nin sorularını yanıtlayan adayların ortak beklentisi barajın aşılmasıydı. Partinin Şanlıurfa'da birinci sıradan aday gösterdiği Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin eski başkanı Osman Baydemir, “Barajı halk ortadan kaldıracak” dedi.
 
 
Baydemir, "halk baraj uygulamasını ortadan kaldıracak" dedi.
“Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimini yaşıyoruz. 70 yıllık, 80 yıllık handikaplar, ötekileştirmeler, baskılar, yaşadıklarımızın tamamının çözümünün, yepyeni bir yolunun açılıp açılmayacağının seçimidir bu. Tüm Türkiye 'yeni'de ittifak edecek mi, etmeyecek mi? Yeni bir yaşamın kapılarını aralayacak mı, aralamayacak mı? Bu sorular yanıt bulacak. Barajın kendisi antidemokratiktir. Askeri rejimin ürünüdür. Maalesef bu hükümet de buna sahip çıkarak aslında temsilde adalet ilkesini zedelemiştir. Baraj uygulamasını ortadan kaldıracak yegâne güç halkın ta kendisidir. Bu seçimde halk baraj uygulamasını ortadan kaldıracaktır.”
 
 
“Barajları paramparça edeceğiz”
Partide muhafazakâr kesimin temsilcileri arasında gösterilen İstanbul birinci bölge ikinci sıra adayı Hüda Kaya ise özellikle dindar kesimlerden olumlu geri dönüşler aldıklarını belirtti.
 
 
Hüda Kaya, barajları paramparça edeceklerini söyledi.
“HDP Türkiye'de siyasetin şu anda motor gücü durumuna gelmiş, barışı omuzlarında taşıyan Roman'ı, Ermeni'si, Türk'ü, Arap'ı, Boşnak'ı, Laz'ına kadar tüm farklılıkların temsiliyeti noktasında son derece tarihi bir misyonu ile Türkiye politikasında yer oldu. Hem İstanbul'da hem Marmara Bölgesi'nde bugüne kadar HDP'ye oy vermemiş dindar Kürtler çevresinde de, Türkler çevresinde de son derece olumlu tepkiler alıyorum. Umutluyuz bu anlamda. Baraj derdimiz yok deme lüksüne sahip değiliz ama bu pozitif rüzgârı oya dönüştürebilirsek, barajları paramparça edeceğiz.”
 
HDP bu seçimlerde Gaziantep'ten aday gösterdiği Celal Doğan ile ilk defa bu ilden bir vekil çıkarmayı hedefliyor. Doğan'a göre aday listesi Türkiye'de bir ilk niteliğinde:
“Türkiye'nin gerçek resminin yansıdığı listeler olarak görülüyor. Bundan önceki hiçbir siyasi partide farklı katmanların, inanç sınıflarının sergilendiği bir manzara Türkiye'de ilk defa oluyor. Faşizmin tüm barajları yıkılacaktır.”
 
“Barajı kesinlikle geçeceğiz”
Bir ilk beklentisi de Antalya'dan. HDP Eş Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç bu ilden aday. Şehirdeki oy potansiyelinin bir milletvekili çıkarmaya yetecek güçte olduğunu söyleyen Oluç, sadece Antalya değil kıyı bölgelerinde oyları artırmaya büyük önem verdiklerini söyledi.
 
Saruhan Oluç, Antalya'dan aday
“Kıyılarda çok ciddi bir güç birikti. Antalya'da da, Ege'de de bunu görüyoruz. Aslında biraz hedefimiz Ege'nin de, Akdeniz'in de kıyı illerinde demokrasinin sesini yükseltmek. Demokrat seçmenin oyunu kastediyoruz burada. Bu göç almış illerde insanlar birlikte yaşıyorlar; ne kadar gelişirse bu birlikte yaşam, o kadar ciddi bir katkı olacağını, bütün Türkiye'ye bir mesaj olacağını düşünüyoruz. Antalya'da HDP'ye yönelik ilginin çok arttığını görüyoruz.”
Aday listesinin dikkat çeken bir ismi ise Ermeni aday Garo Paylan. Paylan “Barajı kesinlikle geçeceğiz” diye konuştu.
 
Garo Paylan, Al Jazeera'ye konuştu.
“Biz Halkların Demokratik Partisi'yiz. Ortaya Türkiye'deki tüm kimlikleri, tüm inançları kapsayan bir liste çıkardık. AKP'de de, CHP'de de bir Ermeni aday var. Bu bizim açımızdan iyi bir şey. 'Ermeniler' diye bir bakış vardı. Sanki hep böyle tek tip düşünen insanlarmışız gibi. Üç ayrı partide üç Ermeni aday olmasını ben çok önemli görüyorum. Biz barajı kesinlikle geçeceğiz, herkesi şaşırtacak oranlara ulaşacağız. Bu heyecanı sokaklarda, mahallelerde, her yerde görüyoruz.”
 
Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT