1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP adaylarından ilk değerlendirmeler
HDP adaylarından ilk değerlendirmeler

HDP adaylarından ilk değerlendirmeler

HDP'nin çeşitli kentlerinde aday olan tanınmış siyasetçiler, adaylıkları ile ilgili ilk değerlendirmelerini yaptılar.

A+A-
HDP ile ittifak yapan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarından olan Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) Genel Başkanı İmam Taşçıer, Diyarbakır'da ittifak adayı olarak sekizinci sıradan aday gösterildi. Sıralamadaki yerinin HDP'nin barajı geçmesi halinde birinci sıradan bir farkının olmadığını kaydeden Taşçıer “Önemli olan mecliste Kürtlerin tüm siyasi çeşitliliği ile temsil edilmesi.
 
Biz de bu temelde HDP ile ittifak yaptık. HDP'nin barajı geçmesi durumunda birinci sıra ile sekizindi arasında bir fark yok. Zaten HDP listeleri belirlerken bize seçilebilir yerlerden gösterileceğimizi bildirmişti. Dolayısıyla seçilemeyeceğiz diye bir endişemiz yok. Kendimizi HDP tabanına çok iyi anlatabiliriz, bunda zorlanmayız. Çünkü HDP'nin geçen seçimlerden gelen bir ittifak deneyimi var. Parti tabanı bizi kabul edecektir. Eğer bir siyasi partinin genel başkanı olmuş olsa idim, seçimler sonrasında partimin mecliste kurumsal olarak temsil edilmesi için istifa etmeyi düşünebilirdim. Buna HDP'deki arkadaşlarımız da sorun yapmazdı. Ama ben bir sivil toplum kuruluşunun temsilcisiyim ve seçildikten sonra HDP'den istifa etmeyi düşünmüyorum” dedi.
 
PKK'nin kurucu kadrolarından olan Kemal Pir'in yeğeni olan Diyarbakır yedinci sıra milletvekili adayı Ziya Pir, adaylığı ile ilgili kapsamlı değerlendirmeyi partisi ile görüşmeden yapmak istemediği belirti. Pir şöyle dedi:
 
HDP'den aday olmam için beni teşvik edenlere ve teveccüh gösterip beni Amed'den halkın vekil adayı gösteren partime teşekkür ederim. Kürt halkının uyanması ve zulme karşı direnmesi için bir insan için en değerli olan canını feda eden Kemal Pir'in* yeğeni olarak benim de onun ve arkadaşlarının başlattığı sürecin devamı olan halkların onurlu barışı sürecinde daha aktif olarak yer alabilmem tarihi bir anlam taşımaktadır. Nasıl bir sorumluluk üstlendiğimin bilincindeyim.
 
Bu süreçte eylem ve söylemlerimiz önemlidir. siyasi rakiplerimizin ve karanlık güçlerin olası provokasyon ve kişisel linç girişimlerine karşı uyanık olup aklı selim davranmalıyız. Onurlu barış sürecinin istikrara kavuşması açısından HDP'yi meclise taşıyacak olan bütün gönüllülerimize ve seçmenlerimize şimdiden teşekkür eder bize motivasyon kaynağı olan bütün yoldaşlarımıza selamlarımı iletirim”
 
HDP'nin Diyarbakır dördüncü sıra milletvekili olan eski Avrupa Parlamentosu parlamenteri Feleknaz Uca ise aday gösterilmesinin kendisini mutlu ettiğini ve bu görev için gerektiği gibi çalışacağını söyledi. Seçilmesi halinde Batman'da aday gösterilen Ali Atalan ile birlikte TBMM'ye girecek Ezidi inançlı iki kişiden biri olacak olan Uca, önümüzdeki günlerde tüm adayların bir araya gelerek nasıl propaganda yapacaklarına dair bir yöntem belirleyeceğini kaydeden Uca, bu toplantı sonrasına kadar detaylı açıklama yapmayacağını söyledi.
 
HDP ile bir çok kez tartışma yaşayan son anda yeniden aday gösterilen Diyarbakır beşinci sıra adayı Altan Tan da adaylık süreci “çok hengameli” geçtiğinden şu anda açıklama yapmayacağını söyledi. Tan “Sıcağı sıcağına konuşursam doğru olmaz” dedi.
 
Kemal Pir kimdir: 1952 yılında Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Güzeloluk köyünde doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde okudu. 1974'te Ankara Demokratik Yüksek Öğrenim Kültür Derneği'nde Abdullah Öcalan ile tanıştı. Pir, 1976'da örgüte kesin olarak katılmaya karar verdi. 3 Haziran 1977'de Ankara'da tutuklandı. Ordu Cezaevi'ne nakledildi ve buradan firar etti. 17 Kasım 1978'de Şanlıurfa'da yakalandı ve 15 Temmuz 1979'da Pazarcık'ta tekrar firar etti. Kısa bir dönemini Suriye'de geçirdi. 
 
1980'de Türkiye'ye dönünce yeniden tutuklandı. 14 Temmuz 1982'de Diyarbakır Cezaevi'nde başlayan ölüm orucu sonucunda, tutuklulardan Mehmet Hayri Durmuş, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek ile birlikte yaşamını yitirdi.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT