1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP adayları ardı ardına büro açıyor
HDP adayları ardı ardına büro açıyor

HDP adayları ardı ardına büro açıyor

Diyarbakır HDP milletvekili adayları Feleknaz Uca ve Edip Berk, seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır'ın Kocaköy ilçesine ziyaret ederek, iki ayrı seçim bürosu açtı.

A+A-
 Konvoy eşliğinde ilçeye giren adaylar, ilk olarak esnafı ziyaret etti. Esnafla uzun süre sohbet eden adaylar, halkın taleplerini dinleyerek, destek istedi.
 
 
Esnaf ziyaretinin ardından adaylar, iki ayrı seçim bürosunun açılışını yaptı. Açılışta konuşan Uca, "Kürdistan'a barışı ve özgürlüğü getireceğiz. 'barajı geçemeyeceksiniz' diyenlere inat özgürlük ve barış için barajı tanımayacağız. Tüm ezilen halklar için 7 Haziran'da tarih yazacağız" dedi. Büro açılışlarının ardından adaylar, köyleri ziyaret ederek, yurttaşlarla sohbet etti.
 
'Türk ve Kürt elleri çınar ağacını oluşturdu'
 
Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde Rojava ve Ambar mahallelerinde HDP seçim büroları büyük bir coşkuyla açıldı. Açılışa, HDP Diyarbakır Milletvekili adaylarından Çağlar Demirel, Ziyar Pir, DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek, Bismil Belediye eş başkanı Cemile Eminoğlu, HDP ve DBP'li yöneticilerin yanı sıra binlerce yurttaş katıldı. Yüzlerce araçlık konvoyla ilçe girişinde bulunan Behram Tesisleri önünde karşılanan adaylar, onlarca araçlık konvoy ile ilçe merkezine geldi. Konvoy güzergahında bulunan evlerin pencere, balkon ve iş yerlerinin ününe çıkan yurttaşlar, adayları zafer işareti ile karşıladı.
 
İlk olarak Rojava Mahallesi'nde bulunan HDP Seçim Bürosu'nun açılışına gerçekleştiren adaylar, binlerce yurttaş tarafından davul zurna eşliğinde karşılandı. Açılışta konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Ziyar Pir, PKK'nin öncü kadrolarından ve kardeşi olan Kemal Pir ve Hakkı Karer'in PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tanışmalarına değinerek, "HDP yeni bir yaşam projesidir. Türkiye'de yaşayan tüm halklar vardır. Partinin bayraklarında çınar ağacın gövdesinden oluşan iki el var. Bu el biri Türk asıllı Kemal Pir'in elidir, diğer el ise Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın elidir. Ağacın dallarını oluşturan elin parmakları ise Türkiye'de yaşayan tüm halkları temsil ediyor" dedi.
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Çağla Demirel de, halkın görkemli coşkusunu selamlayarak, seçim çalışmaları başlarken her gün Kobanê'den cenazelerin geldiğine hatırlatarak, "Bu özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenleri selamlıyoruz. Onları unutmayacağız. Bu onurlu mücadelede yerini alan herkese selam olsun. Hükümetin geçmişte de kirli oyunları oldu, geçmişte olduğu gibi bu kirli oyunlar gelecekte de devam edecektir" dedi.
 
Konuşmaların ardından Rojava Seçim Bürosu'nun açılışını gerçekleştiren adaylar, ardından Ambar Mahallesi'nde bulunan HDP Seçim Bürosu'nun açılışını gerçekleştirdi.
 
Yapılan konuşmaların ardından yıllarca AKP Ambar Belediye Başkanlığı yapan Fehmi Kardeşoğlu'nun ailesi ve Aktepe aileleri HDP'ye geçiş yaptı. Kardeşoğlu adına konuşma yapan ailenin ileri gelenlerinden İbrahim Kardeşoğlu, "Bu gün onurlu bir yaşam günüdür. Benim soyadım nasıl Kardeşoğlu ise bu gün kendi halkımla kardeşliğimi pekiştiriyorum, biz kürt halkına karşı bir aile değiliz. Kötü olan sistemdir. Ben sizlerin aranızda olduğum için heyecanlı, onurluyum" dedi.
 
'Müftülüğü barışın sağlanması için bıraktım'
 
HDP'li adaylar, Diyarbakır'ın Bağlar ilçesine bağlı Bağcılar Mahallesi'nde yüzlerin katılımıyla seçim bürosu açılışı gerçekleştirildi. Açılışa HDP Milletvekili adayları Nimetullah Erdoğmuş ve Sibel Yiğitalp'ın yanı sıra HDP ve DBP yöneticileri katıldı.
 
Kadınların yoğunlukta katıldığı seçim bürosu açılışında konuşan HDP Milletvekili Adayı Nimetullah Erdoğmuş, bitme aşamasına gelen çözüm sürecine değinerek, parti olarak ne olursa olsun barışın sağlanması ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için fedai bir ruhla çalışacaklarını söyledi. HDP'nin bir insanlık çağrısı olduğunu dile getiren Erdoğmuş, “Bu ülkeye barış gelsin biz yok olalım, parti olarak başka hiçbir amacımız yoktur bizim. Bunun için işimizi gücümüzü, müftülüğümüzü bırakıp yola koyulduk” dedi.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT