1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP adayları aralıksız
HDP adayları aralıksız

HDP adayları aralıksız

HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Çağlar Demirel de, seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır Yenişehir ilçesinde bulunan Demirok Tesisleri'nde, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin ve siyasi tutsakların aileleri bir araya geldi.

A+A-
Yenişehir Belediyesi'nin organize ettiği programa, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen, HDB-DBP il ve ilçe yöneticileri, MEYA-DER, Barış Anneleri, Yenişehir Belediyesi Meclisi üyeleri ve TUHAD-DER üyeleri katıldı.
 
 
Burada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen, Kürt halkının statüsü kabul edilene dek, yaşamını yitirenlerin hakikat yolunda mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti. Önen'in ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Çağlar Demirel ise, bedel ödeyenlerin mücadelesi sayesinde bugün burada olduklarını belirterek, "Şehitlerimize layık olmaya ve onların mücadelesini devam ettireceğimize söz veriyoruz" dedi.
 
 
Bismil'de miting düzenlendi
 
 
Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde seçim çalışmaları kapsamında 15 bini aşkın kişinin katılımıyla miting düzenlendi. Mitinge, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDP Diyarbakır Milletvekili adayları Feleknas Uca ve İmam Taşçıer, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Gülsen Özer, Ömer Önen, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Bismil Belediye Eşbaşkanı Cemile Eminoğlu, Bismil Kongreya Jinên Azad üyeleri katıldı. Miting öncesi, Silvan ilçe mitinginden ayrılan HDP'li heyet, Doğan Tesisleri'nde yüzlerce araçlık konvoy ile karşılandı. Ardından İstasyon Caddesi'ne giriş yapan konvoy, buradan miting alanına geçti.
 
 
'Kürt halkının birlik ve beraberliği AKP'yi korkutuyor'
 
 
Üzerinde Diyarbakır'ın 11 milletvekili adayının fotoğrafının bulunduğu pankart ile dev sarı, kırmızı, yeşil renkli bayrağın açıldığı alanda, kadınların giydiği yöresel kıyafetler dikkat çekti. Renk cümbüşüne dönüşen alanda program, yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Mitingde ilk olarak konuşan HDP Bismil İlçe Eşbaşkanı Habip Akıncı, Kürt halkının birlik ve beraberliğinin AKP hükümetini korkuttuğunu söyledi.
 
 
'Sayın Öcalan şartsız serbest bırakılmalı'
 
 
Ardından konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer ise, halkın görkemli duruşunun karşısında söyleyecek söz bulamadığını belirterek, özgürlük mücadelesinde yerini alan herkesi selamladı. Mitingde konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı İmam Taşçıer, alanda bulunan kitlenin çoğunluğun kadınlardan oluştuğuna dikkat çekerek, HDP'nin kadınların ve ezilenlerin partisi olduğunu kaydetti. Barıştan yana olduklarını ve kalıcı bir barışın sağlanması için mücadele edeceklerini kaydeden Taşçıer, "Biz artık tek damla kanın akmasını istemiyoruz.
 
 
Ne asker, ne polis ne de gerilla hiçbir insanın kanın akmasını istemiyoruz. Hiçbir annenin yüreğine acı düşmesini istemiyoruz. Kobanê de olduğu gibi 7 Haziran seçimlerinde de Kürtler barıştan, kardeşlikten, özgürlükten yana mücadelelerini tüm dünyaya ve Türkiye halklarına gösterecektir. Kürt halkı Türkiye halkları gibi diliyle, kimliğiyle yaşamak istiyor. Öncelikle Türkiye'de Sayın Abdullah Öcalan ve tüm siyasi tutsakların şartsız derhal özgür bırakılmalarını istiyoruz" dedi.
 
Türkiye'ye zafer mesajı!
 
Taşçıer'in ardından halkı selamlayan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Feleknas Uca da, Kürtlerin tarihinde yeni bir sayfa açıldığını kaydederek, 7 Haziran'da altın harflerle tarih yazılacağını söyledi. Uca'nın, "Burada hepimiz tüm Türkiye'ye bir mesaj gönderelim, herkes elini havaya kaldırsın" demesini zafer işaretleriyle karşılayan kitle, zafer mesajı verdi.
 
'Onlar ölümü biz yaşamı simgeliyoruz'
 
Daha sonra konuşan DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna da, HDP vekilleri ile birlikte Ankara'ya barışı ve adaleti sağlamaya gideceklerini belirterek, "Ankara'nın rengini sarı, kırmızı, yeşil renklerimizle boyamaya gidiyoruz. Onların rengi ölümü, kanı simgeliyor. Bizim rengimiz yaşamı, barışı, simgeliyor. Biz Ankara'ya yaşamı götürmeye gidiyoruz" dedi. Son dönemde artan baskı, gözaltı ve tutuklamalara dikkat çeken Ayna, Kürt halkının tehdit edilmek istendiğini belirterek, "Bunlar baskıyla Kürt halkına ve seçilmişlerine gözdağı vermeye çalışıyorlar. Bize 'seçimden sonra göreceksiniz?' mesajı vermeye çalışıyorlar. Bizde burada onlara sesleniyoruz. Biz bunları çok gördük bize bunları gösterenler gitti ama halen biz buralardayız. Çiller, Demirel nerede onlarda bize 'size gösteririz, öldürürüz' dediler ama ne oldu onlar gitti biz buradayız" şeklinde konuştu.
 
'Bunların ar perdesi yırtılmış'
 
İmralı heyetinin PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüştürülmemesini eleştiren Ayna, "Erdoğan mitingler gerçekleştirerek Türkiye'de başlatılan çözüm sürecinden haberi yokmuş gibi, Sayın Öcalan ile oturan devlet yetkilileri değilmiş gibi konuşuyor. Sonra çözüm sürecini kendisi başlatmış gibi açıklamalarda bulunuyor. Eğer çözüm sürecini sen başlatmış olsaydın çözüm sürecin masasını devirmezdin, insanın biraz ar damarı olur, bunların yüzlerinin ar perdesi yırtılmış" ifadelerini kullandı.
 
Yapılan konuşmaların ardından HDP ve DBP'liler, ilçeden ayrılırken alanda bulunan kitle çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu.
 
BAĞLAR
 
HDP seçim çalışmaları dolayısıyla Bağlar'a bağlı Övündüler (Erwelîya jor) köyünde miting düzenledi. Kadınların yöresel elbiseleriyle katıldığı mitinge, HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Sibel Yiğitalp, HDP ve DBP yöneticileri ile Bağlar Belediyesi eşbaşkanları katıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları ile PKK ve YPG bayrakları ile donatılan mitingde sık sık "Biji Serok Apo" ve "Şehit namirin" sloganları atıldı. Mitingde konuşan Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Birsen Kaya Akat, AKP'yi sandığa gömerek Kürt halkına en büyük sevinci yaşatacaklarını söyledi.
 
Ardından konuşan Diyarbakır Milletvekili Adayı Sibel Yiğit Alp ise, "Önderliğimizi özgürleştirmeden bize durmak haram olsun. Onurlu bir barışı bu ülkeye ancak ve ancak partimiz getirecek. Bunu artık tüm Türkiye halkları biliyor" diye belirtti.
 
Miting Dicle Fırat Kültür Merkezi sanatçılarının sahne almasıyla sona erdi.
 
SUR
 
HDP Diyarbakır milletvekili adayları Nursel Aydoğan, Edip Berk ile Sur Belediyesi Eşbaşkanı Seyid Narin, seçim çalışmaları kapsamında Sur ilçesine bağlı Kapalı Pınar (Tıllık), Mermer, Karacaören (Gıretali), Fidanlar (Maleçem), Ataşlar (Çermik), Bostan Pınar (Kurdomeran), Sarıkamış (Heftgerm) mahallelerinde yurttaşlarla bir araya geldi. Yoğun ilgiyle karşılaşan partililere yurttaşlar, ekmek ve peynir ikram etti. Ziyaretler sırasında konuşan HDP'li aday Nursel Aydoğan "Demokrasi görmek istiyorlarsa buyursunlar Amed'e gelsinler. Burada hiçbir partinin seçim bürolarına bir saldırı olmadı olmayacak da" dedi.
 
 
Ardından konuşan HDP adayı Edip Berk ise, HDP'siz bir Meclis'in düşünülemeyeceğini kaydetti.
 
 
HDP Diyarbakır milletvekili adayları Ziya Pir ile Nesrin Hilal Şanlı, seçim çalışmaları kapsamında Ergani'ye bağlı Alitaş ve Yukarı Bitikçi köylerini ziyaret etti. HDP ile DBP'li yöneticiler ve Ergani Belediye eşbaşkanları da adaylara eşlik etti. HDP'li adaylar köy ziyaretlerinin ardından ise İsmetpaşa Mahallesi'nde düzenlenen şölene katıldı. Adaylar, şölende yurttaşlarla birlikte halaya dururken, HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Ziya Pir burada yaptığı konuşmada, AKP'nin korkuyla HDP'ye saldırdığını dile getirerek, "Kobane korkuları nasıl içlerinde patladıysa, HDP korkusu da içlerinde patlayacak ve AKP tüm Kürdistan'dan silinecek" dedi.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT