1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP adayı Pir'den esnaf ziyareti ve büro açılışı
HDP adayı Pir'den esnaf ziyareti ve büro açılışı

HDP adayı Pir'den esnaf ziyareti ve büro açılışı

HDP adaylarının Bağlar'daki çalışmaları tüm hızı ile sürüyor. HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Ziya Pir ile Bağlar Belediyesi Eş Başkanları ve beraberindekiler seçim çalışmaları kapsamında Kayartepe Mahallesi Nüket Çoşkun Caddesi'ndeki esnafları ziyaret

A+A-
HDP adayı seçim çalışmaları kapsamında, Kayartepe Mahallesi Nüket Çoşkun Caddesi'ndeki esnaflarını ziyareti etti. Esnaf ziyaretine, HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Ziya Pir, Bağlar Belediyesi Eş Başkanları Birsen Kaya Akat, Eşref Güler ile DBP Bağlar İlçe Eş Başkanları, HDP Bağlar İlçe Eş Başkanlarının yanı sıra Kaynartepe Mahalle Meclisi yöneticileri eşlik etti. Zafer işaretleri ile adayları karşılayan yurttaşlar, HDP'ye tam destek verdi. HDP Adayı Pir ve yöneticiler, daha sonra Bağlar ilçesine bağlı Muradiye Mahallesi'nde seçim irtibat bürosunun açılışına katıldı.
 
'Genç Yoldaşlarımıza Onlara Selam olsun'
 
Açılışta konuşan Pir, 80'li ve 90'li yılarda devletin Kürt halkına büyük acılar yaşattığını belirterek, bugüne kadar AKP'nin de halkı kandırdığını bu nedenle artık güven kaybettiğini ifade etti. Pir, “Serok Apo ve arkadaşlarının başlatmış olduğu bir mücadele var. O mücadelede bizlerin zaferleri oldu. Aynı zamanda büyük acılar yaşadık. 80'ler de Amed Zindanında nelerin yaşandığını anlatmama gerek yok. 90'larda köylerimizin yakılıp yakılmasını insanların sokak ortasında katledilmesini anlatmama gerek yok. Onların hepsinin onurlu bir duruşu vardı. O, onurlu duruşun bayrağını bugün Kobani'de bulunan genç yoldaşlarımız devralmıştır. Kemal Pir'lerin mücadelesi Kobani'de devam ediyor. Onlara Selam olsun” dedi.
 
 
Sur ilçesinde seçim çalışmalarına hız veren HDP, çalışmalar kapsamında ilçeye bağlı mahalleleri ziyaret etti. HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Ziya Pir, gittiği her yerde davul ve zurna eşliğinde coşkuyla karşılandı. Pir, Karadenizli olduğunu hatırlatarak, seçimden sonra kemençe ve tulum çalarak bu coşkuyu yükselteceklerini söyledi.
 
 
Pir, "Sizler bizlere ışık ve yol gösterici oluyorsunuz. Biliyorsunuz Kobanê sürecinde AKP'nin maskesi düştü. Gencecik çocuklarımız orada savaşarak direndiler. Ve bizler şimdi başımız dik yürüyorsak o gençlerimizin sayesindedir. Biliyoruz ki sizlerde 7 Haziran'da bu köylerden AKP'ye ve onun işbirlikçilerine oy çıkaramayarak onları sandığa gömeceksiniz" ifadelerini kullandı.
 
 
HDP Diyarbakır milletvekili adayları Sibel Yiğitalp ile Edip Berk, seçim çalışmaları kapsamında kentteki özel hastaneleri ziyaret etti. Hastane yönetimlerinden hasta ve çalışmalar hakkında bilgi alan partililer, daha sonra hasta ve ailelerine geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Ziyaretler sırasında konuşan HDP'li aday Berk, sağlık sisteminin tüm yurttaşlar için parasız olması gerektiğini ve bunun içinde mücadele yürüteceklerini belirtti.
 
 
Davutoğlu'nun hemşerisiyim, benden AKP'ye oy çıkmaz
 
 
Seçim çalışmaları kapsamında HDP Diyarbakır milletvekili adayları Edip Berk ve İmam Taşçıer Yenişehir İlçesi Sanayi bölgesindeki esnafları ziyaret etti.Esnaf ” Davutoğlu'nun hemşerisiyim.Benden AKP'ye oy çıkmaz”dedi.
 
Sanayi Sitesi bölgesinde esnaf ziyaretine çıkan milletvekili adayları Edip Berk ve İmam Taşçıer hem kendilerini daha yakından tanıtmak hem de bölgedeki esnafların sorunlarını, sıkıntılarını dinlemek üzere esnaf ziyareti gerçekleştirdi.Adaylara Yenişehir Belediyesi Eş başkanı Selim Kurbanoğlu,DBP Amed İl Eş başkanı Ali Şimşek ve kurum temsilcileri eşlik etti.Esnaf, yoğun ilgi ile karşıladığı HDP'lilere AKP'nin politikalarına karşı isyan aşamasında olduklarını ilettiler.
 
20 yıldır Sanayi Sitesi esnafı olan Hasan Gülserin Sarıkaya adlı esnaf  ise,AKP'nin emekli çalışanın maaşına göz diktiğini belirterek “Emekliye ayrıldığımdan beri AKP Hükümeti maaşımdan her ay 500 lira kesinti yapıyor.Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hemşerisiyim.Ama benden bu seçimlerde AKP'ye oy çıkmaz”dedi.HDP'nin tüm halkları kucakladığını belirterek” HDP'nin baraj kaygısı yoktur. Bu seçimlerde yüzde 10'nun üzerinde oy alacaktır” şeklinde konuştu.
 
HDP'li vekil adayı Edip Berk ise esnafa HDP'nin tüm farklı etnik grupların temsilcisi olduğunu, bu ülkede işçi ve emekçinin sömürüldüğünü belirterek,” HDP bu sömürüyü ortadan kaldırmak için yola çıkmıştır” dedi.
 
HDP Diyarbakır milletvekili adayları İdris Baluken ile Nesrin Şanlı, seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır'ın Kocaköy ve Hani ilçelerinde esnaf ve taziye ziyaretleri gerçekleştirdi. İlçelerde büyük bir ilgiyle karşılanan adaylar, esnaflarla sohbet edip sıkıntılarını dinledi. Ziyaretler kapsamında CHP Kocaköy ilçe seçim bürosuna nezaket ziyaretinde bulunan heyet, CHP İlçe Başkanı Hasan Kılıç tarafından karşılandı. Partililer, seçim güvenliğine ilişkin sohbet ederken, CHP'li Kılıç, "En büyük hedefimiz sandık güvenliğini sağlamak. Bu görev de sandık başkanlarının üzerine düşüyor. Hiç bir şekilde sandıklarını terk etmemelerini ve seçim bittikten sonra sandık sonuçlarını hemen genel kurula bildirmelerini istiyoruz" dedi. Baluken ise "Sandık güvenliğinin sağlanması için hep birlikte hareket etmeliyiz hilelere izin vermeyeceğiz" dedi.
 
 
Beraberindekilerle ilçede ziyaretlerine devam eden Baluken, halkla sohbeti sırasında AKP'nin "inkarcı" politikalarına dikkat çekerek, "Bu kadar Kürt halkına zulüm eden, halkın özgürlüğünü kısıtlayan bir hükümetle karşı karşıyayız. AKP'nin son dönemdeki politikaları artık ortada. Kürt halkı üzerindeki politikalarını açık açık yürütüyor. Bunu da DAİŞ çetelerine verdiği destekle en iyi şekilde gördük" dedi.
 
 
HDP'nin sadece Türkiye ve Kürdistan'ın değil bütün Ortadoğu'nun kaderini değiştirecek bir parti olduğunu ve Ortadoğu'ya barış getirerek AKP'nin savaş hazırlıklarını boşa çıkaracaklarının altını çizen Baluken, "Kürtler üzerindeki kirli politikalarının bitmesini istiyorsak ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın başlatmış olduğu barış sürecine sahip çıkmak istiyorsak, 7 Haziran'a güçlü bir şekilde hazırlanmalıyız" ifadelerini kullandı.
 
 
Kocaköy'den sonra ise Hani ilçesine geçilerek ziyaretlere burada devam edildi. Yurttaşların ve esnafın yoğun ilgisiyle karşılaşan partililer, yurttaşları dinledi. Ziyaretlerde konuşan Baluken, Soma'da 301 işçinin yaşamını yitirmesine neden olan faciaya değinerek, "Soma'da yaşananlar kesinlikle bir kaza değildir açık bir şekilde yaşanmış cinayet ve katliamdır. Bu katliamları yapanlar hala adalet önünde hesap vermediler.Milyon dolarlık gökdelenleri dikmeye devam ediyorlar, böyle bir sömürüyle karşı karşıyayız" şeklinde konuştu.
 
 
Seçim çalışmaları kapsamında Silvan'a gelen HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Çağlar Demirel, ilçeye bağlı mahallelerde halkla bir araya geldi. HDP'liler, seçim çalışmalarının ilk durağı olan Darköprü (Aslo) Mahallesi'nde yurttaşların yoğun ilgisiyle karşılaşırken, burada konuşan HDP'li Demirel, "11 milletvekiliyle değil halkımızla birlikte Meclis'e gireceğiz. Birlik ve beraberliğin zamanıdır. El ele verdiğimiz zaman hiçbir kuvvet bizleri yenemeyecek ve bizler de her şeyin üstesinden geleceğiz" dedi. HDP olarak en büyük amaçlarının akan kanı durdurmak olduğunu belirten Demirel, AKP'ye seslenerek, "Artık bu halk yalanlarınızı biliyor. Amed'e gelip yalan söylemeyin. 13 yıldır hiçbir şey yapmadınız. Sizler Kenan Evren'in devamısınız" dedi.
 
 
Gün boyu süren seçim çalışmalarında HDP'li heyet, çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren HPG'lilerin mezarları ve ailelerini de ziyaret etti.
 
 
Diyarbakır'da seçim çalışmalarını yoğunlaştıran HDP milletvekili adayları, çalışmalar kapsamında Dicle Mahallesi ve Ofis Kütüphane sokakta yüzlerce yurttaşın katılımı ile seçim irtibat bürosu açtı. Mitinge dönüşen açılışlarda konuşan Nursel Aydoğan Kürt halkının parlamentoda temsilinin önüne geçilmesi için konulmuş yüzde on barajının aşıldığını belirterek, "12 Eylül döneminin artığı olan yüzde 10 barajını AKP'de değiştirmedi. AKP'ye diyoruz ki; HDP yüzde 10 seçim barajını gümbür gümbür geçiyor. Arkamızda bu kadar örgütlü insan gücü varken 7 Haziran akşamı bu ülkede zaferini ilan eden ve gülen biz olacağız" dedi.
 
Adaylardan Çağlar Demirel ise HDP'nin halkların partisi ve eşit temsiliyeti savunduğunu belirterek, "Biz HDP olarak meclise kadının rengini, özgürlüğünü taşıyacağız" ifadelerini kullandı.
 
Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Nursel Aydoğan, HDP ve DBP ilçe örgütü ve Bismil Belediye eşbaşkanları ile birlikte, esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Sanayi sitesi, Buğday Pazarı, tekstil fabrikası ve ilçe garajı terminali esnafını ziyaret eden Aydoğan, 7 Haziran seçimleri için destek istedi. Heyeti sıcak karşılayan esnaflar, HDP'nin barajı aşacağı inancında olduklarını dile getirdi.
 
 
8Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT