1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP 110 imza için harekete geçti
HDP 110 imza için harekete geçti

HDP 110 imza için harekete geçti

HDP, ‘dokunulmazlık yasasının’ iptali için gerekli olan 110 milletvekili imzası için kolları sıvadı.

A+A-

Bugün imzaya açılması beklenen hazırlanan çağrı metni ile ihtiyaç duyulan 110 imza için, başta CHP'liler olmak üzere tüm milletvekillerine çağrı yapılıyor.
 
AK Parti’nin ‘dokunulmazlıkların kaldırılmasına’ dair hazırladığı Anayasa değişikliği teklifi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylamasıyla yürürlüğe girdi. Sürecin başlamasıyla birlikte milletvekilleri hakkında hazırlanan fezleke dosyaları da hızlıca ilgili savcılıklara gönderilmeye başlandı. Değişikliğin ilk günden bu yana demokratik siyaseti tasfiye etmeye dönük olduğunu öne süren HDP ise, bu anlamda hukuki mücadelesini sürdürüyor.
 
İlk olarak Anayasa'nın 85'inci maddesi kapsamında Anayasa Mahkemesi'ne başvuran HDP, bu kez değişikliğin iptali için gerekli olan 110 imzayı toplamak üzere hazırladığı metni bugün imzaya açacak. Uzun süredir bu yönlü çalışmasını tamamlayan HDP, Eş Genel Başkanlar ve Grup Başkanvekillerinin ilk imzalarıyla başvuru imzaya açılacak ve 110 milletvekiline ulaşılmaya çalışılacak.
 
“ANAYASA KARŞI HİLE İÇERİYOR”
 
İmza metninde dokunulmazlıklara ilişkin Anayasa kuralı ve bu kuralının nasıl uygulanacağını gösteren İçtüzük hükümleri yürürlükte iken, Anayasaya karşı 'hile' ile geçici bir madde eklenerek, topluca dokunulmazlıkların kaldırılması karşısında yapılan değişikliğin Anayasanın ilk dört maddesi açısından tartışılmasının zorunluluğuna dikkat çekilecek. Bu kapsamda, düzenlemenin 'oylamanın gizliği kuralı', 'hukuk devleti açısından, demokratik devlet ilkesinin ihlali' üzerinden başvurulacak. İmza metninde değişikliğin Cumhurbaşkanının emriyle başlatıldığı da bir kez daha hatırlatılarak, demokratik siyasetin bu yöntemle tasfiye edilmek istendiği vurgulanıyor.
 
İPTAL SONUÇLANINCAYA KADAR YÜRÜTMEYİ DURDURULMA VERİLSİN
 
Tüm bu nedenlerle değişikliğin Anayasa'nın 2, 4, 83 ve 148. maddelerine aykırı olduğundan iptali, kararın uygulanması halinde ise ileride giderilmesi güç ya da olanaksız zararlar oluşacağından iptal davası sonuçlanıncaya değin 'yürürlüğün durdurulması' talep edilecek.
 
HDP tarafından imza metni bugün açılacak ancak HDP'li 58 milletvekili bulunmasından dolayı gerekli olan 62 imzacı milletvekilinin bulunup bulunmayacağı ise merak konusu. Bu konuda CHP'nin tavrının ilk günden bu yana AK Parti'nin politikalarına ortak olma noktasında olurken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “AYM için imza veren ihraç edilir” sözüne rağmen, gözler bir kez daha CHP içerisindeki muhalif isimlerde.
 
Kılıçdaroğlu'nun bu söylemine rağmen CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, 'darbe yasası'nı AYM'ye götürmek için gerekli olan 110 imza için hareket geçti. Sağlar'ın ardından İstanbul Milletvekili Eren Erdem de imza vereceğini açıklamıştı. Sonuç alıcı olmayan bu girişimlerin akabinde HDP'nin bu konuda kolları sıvamasının ardından gözler bir kez daha HDP'ye destek verip vermeyecekleri noktasında bu isimlere çevrildi.

HABERE YORUM KAT