1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hazro'nun çehresini değiştirecek adaylar
Hazro'nun çehresini değiştirecek adaylar

Hazro'nun çehresini değiştirecek adaylar

Yerel seçimlere eş başkanlık sistemiyle giren BDP, yerellerde gösterdiği farklı yaşam tarzlarından gelen insanların da yerel yönetimlerdeki temsilini sağlıyor.

A+A-
Yerel seçimlere eş başkanlık sistemiyle giren BDP, yerellerde gösterdiği farklı yaşam tarzlarından gelen insanların da yerel yönetimlerdeki temsilini sağlıyor. Hazro Eş Başkan adayı olan Fuat Memetoğlu, AKP ilçe yöneticisiyken HPG'liler tarafından alıkonulması sürecinde yaşadıklarının etkisiyle BDP'ye geçtiğini anlatırken, Eş Başkan adayı Güler Özavcı Doğu ise, 1990'lı yılların sonlarında üniversitelerdeki başörtü yasağına karşı başlatılan "başörtüye özgürlük" eylemlerinden bu yana mücadele içerisinde yer alıyor.
 
BDP'nin iddialı olduğu Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde, eş Baykan adaylarının yaşamları ve şu ana kadar verdikleri mücadeleleri dikkat çekiyor. Belediye Eş Başkan adayı olan Fuat Memetoğlu, AKP ilçe yöneticisiyken HPG'liler tarafından alıkonulması sürecinde yaşadıklarının etkisiyle BDP'ye geçtiğini anlatırken, eş başkan adayı Güler Özavcı Doğu ise, 1990'lı yılların sonlarında üniversitelerdeki başörtü yasağına karşı başlatılan "Başörtüye özgürlük" eylemlerinden bu yana mücadele içerisinde yer alıyor. Hazro Belediyesi eş başkan adayları Memetoğlu ve Doğu, yaşantılarını ve Hazro'ya ilişkin planlarını değerlendirdi. 
 
'Yerimiz halkımızın yanıdır'
 
Hazro doğumlu Memetoğlu, 2004 yılından bu yana taş ocaklarında müteahhitlik yaptığını ifade etti. 2011 yılında Hazro-Kulp arasında çalışma yaparken HPG'liler tarafından alıkonulduğunu belirten Memetoğlu, bu süreçte yaşadıklarını şu şekilde anlattı: "2011 yılında onları tanıdım. O yıllarda babam AKP'nin ilçe belediye başkanıydı. Ben de ilçe yönetimindeydim. 2011 yılında kaçırılmam döneminde arkadaşları tanıdıktan sonra oradaki davranışları, bana karşı yaklaşımları beni çok etkiledi. Serbest bırakılma sürecinden sonra yanlış yerde olduğumu ve yerimizin halkımızın yanı olduğunu düşündüm. Ondan sonra benim partiyle ilişkilerim güçlendi. Babam AKP ilçe başkanlığından istifa etti. Ondan sonra sıcak gelişmeler oldu. Partide yer aldım. Daha sonra adaylık sürecim oldu. Ailemle birlikte yerimizin burası olduğunu kanıtlamak için aday başvurusu yaptım." 
 
Hazro'da başta kendi ailesi olmak üzere feodal bir zihniyet olduğunu ifade eden Memetoğlu, bunu yıkmak amacıyla mücadele edeceklerini belirterek, "Hazro hizmet anlamında çok geride kalmış bir yer. Orada hizmet yapabilecek tek parti BDP'dir. Biz AKP'de iken hizmet için bize çok vaatlerde bulundular, fakat hiç birini yapmadılar. Halkımızın yanındayız" dedi. 
 
'Hazro'da öncelikli kadınlar olacak'
 
Bölgedeki en büyük sorunun kadınların özgürlüğünün kısıtlanması olduğuna dikkat çeken Memetoğlu, belediye olarak öncelikli olarak kadınlara ilişkin projeler gerçekleştireceklerini belirtiyor. Kadınların evden bile dışarı çıkmakta sorun yaşadıklarını ve ailelerinden bağımsız hareket edemediklerinin altını çizen Memetoğlu, "Kadınların ekonomik özgürlüğünü sağlamaları için çalışmalar yapacağız" şeklinde konuştu. 
 
Başörtü yasağıyla mücadele ve siyasete giriş 
 
Siverek'te dünyaya gelen ve eğitimini burada tamamlayan eş başkan adayı Güler Özavcı Doğu ise, 1997 yılında Selçuk Üniversitesi'nde Meslek Eğitim Fakültesi'nde eğitimine devam eder. 97 yılında başlayan 28 Şubat süreciyle beraber üniversitelerde başlayan başörtüsü yasağıyla beraber önce bir aylık 2. sınıftayken sonra 6 aylık uzaklaştırma cezası alır ve okulunu 2002 yılında tamamlayabilir. Parti ile tanışmasının öğrencilik yıllarına denk geldiğini ifade eden Doğu, "HADEP'te iken kadınlara yönelik bir kaç seminer vermiştim. Yine MAZLUMDER ile tanışmam da öğrencilik yıllarına dayanıyor. Aldığımız uzaklaştırmalar nedeniyle MAZLUMDER'deki avukat arkadaşlar bizimle ilgilenmişlerdi. Davalarımızla ilgilenmişlerdi. Kısmi olarak MAZLUMDER çalışmalarında yer almıştım. Ama çok fazla aktif değildim. 2002 yılında Amed'e geldim. Amed'te 9 yıl özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çeşitli özel eğitim merkezlerinde zihinsel engelli çocuklara yönelik eğitim verdim. 2011 yılında Milli Eğitim tarafından atandım. Bir yıl Cizre'de çalıştıktan sonra tekrar Amed'e geldim. MAZLUMDER'deki çalışmalarım Amed'te yoğunlaştı" dedi.
 
'Partimiz kadın ideolojisi noktasında Türkiye'ye örnek olacak seviyededir'
 
2011 yılında DTK'nın Daimi Meclis Üyesi olan Doğu, burada inanç çalıştayı gibi birçok faaliyette yer alır. Hazro her ne kadar 40 yıllık özgürlük ve demokrasi mücadelesinde büyük bedeller veren bir yer olmasına rağmen sosyolojik itibariyle feodaliteyi aşamayan bir ilçe olduğunun altını çizen Doğu, belediye olarak bu noktadan işe başlayacaklarını ve özellikle kadınların örgütlenmesi ve bilinçlenmesi için çalışmalarda bulunacaklarını belirtti. Doğu, şöyle devam etti: "Bunun içinde gezilmedik bir ev konuşulmadık bir ev bırakmamayı düşünüyoruz. Kadın bilinçlenmesi ve örgütlülüğünü oluşturduktan sonra karar mekanizmalarına dahil etmeyi hedefliyoruz. Bunu da nasıl gerçekleştireceğiz. İlçe yönetimlerinde kadınların yer alması, belediye meclislerinde eşit temsiliyeti yakalayabilmenin önü açılmalıdır. Parti genel merkezimizin kadın ideolojisi konusundaki çalışmaları küçümsenmeyecek ölçüde büyüktür. Türkiye'ye örnek olacak bir partidir. Yine bize genel merkezimizden Hazro için bu ısrarı, bu tavrı konusundaki netliliğini gösterip Hazro içinde ısrarcı olmalarını istiyoruz." 
 
'Yerinden yönetim ile sorunlar daha kolay çözülecek'
 
Çalışmalarını demokratik özerklik hedefi çerçevesinde yürüteceklerini belirten Doğu, demokratik özerkliğin Türkiye'de sınırların değişmesini değil, sınırlar içerisinde halkların kardeşliğini, birlikteliğinin pekişmesini sağlayarak Türkiye'de oluşturulan karşıtlaştırmayı ortadan kaldırarak Kürt-Türk ilişkilerine yeni bir boyut kazandıracağını ifade etti. Doğu, yerinden yönetim ile sorunların daha kolay çözüldüğünü ve kendileri de demokratik özerkliğin 8 temel unsuru üzerinden yola çıkarak siyasal anlamda ulus devletin katı merkeziyetçi, bürokratik yönetim ve idare anlayışına karşılık demokratik örgütlenmeyi esas alan bir sistemle kadınların kendilerini rahat ifade edebileceklerin faaliyet alanı yaratmalarıyla şehirle ilgili karar alma mekanizmalarına dahil etmeyi düşündüklerini söyledi. 
 
Doğu, demokratik özerklik çerçevesinde planladıkları projeleri şu şekilde anlattı: "Demokratik özerkliğin hukuk anlamındaki bakış açısıyla ya ahlak ya hukuk ikilemine düşmeden sadece hukukla toplumun yönetilmesini doğru bulmadığından sorunlara çözüm getirmeyeceğinden ahlakla hukuku beraber götürerek toplumu yönetmeyi ve yönlendirmeyi doğru ve olanaklı buluyoruz. Bu anlamda kadınlar için bir yaşam merkezi kurmayı düşünüyoruz. Bu yaşam merkezindeki danışmanlık ile kadınları insan hakları ve hukuk alanında bilgilendirmek, bilinçlendirme ve yönlendirme çalışmalarında da bulunacağız. Ayrıca bu yaşam merkezlerinde kadınlara yönelik meslek edinme kursları vermeyi düşünüyoruz."
 
Anadilde eğitim veren kreşler
 
Okuma yazma oranını yükseltmek için okuma-yazma kursları, anadilde eğitim kursları açmayı da planladıklarını ifade eden Doğu, meslek edinme kurslarına gelen kadınların çocukları için bir çocuk evi açmayı düşündüklerini söyledi. 
 
Kürt dili ve kültürünün gelişmesi anlamında kadınlarla beraber kadın akademisiyle ortaklaşa bir eğitim çalışması yapmayı düşündüklerini ifade eden Doğu, "Ekonomik boyutta ise herkesin kendi işinin, kendi işinin emekçisi olduğu, kadın istihdamına öncelik veren eşitlikçi anti-tekelci, dayanışmacı bir ekonomik sistemle, böyle bir bakış açısıyla bazı atölyeler kurmayı düşünüyoruz. Atölyelerle kadının ekonomik gücünü kazanarak kadın özgürlüğü noktasında bir basamak olmayı hedefliyoruz. Yine ekonomik anlamda bir salça fabrikası açmayı düşünüyoruz. Tarımda üretimi sağlarken kadınların da çalışmasını sağlayarak üretime devam etmelerini hedefliyoruz" dedi. 
 
'Hazro'da eko-dengeyi bozan kentleşmeye karşı çıkılacak'
 
Ekolojik anlamda ise eko-dengeyi bozan kentleşmeye karşı çıkarak çevre bilincini oluşturacak bilgilendirmeler, seminerler yaparak ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarına ağırlık vereceklerini aktaran Doğu, ilçede bir park bile olmadığını, büyük bir alan üzerine ailelerin rahatlıkla gidebileceği bir park kurmayı planladıklarını söyledi. 
 
Belediye bünyesinde anadilde sağlık hizmeti verecek bir merkez açacaklarını vurgulayan Doğu, "Anadilde sağlık hizmeti verecek personellerle aynı zamanda yaşlı ve hastalara bakan bir hizmet vermeyi düşünüyoruz. Şu anda belediyemizin bir ambulansı yok. Ama biz göreve gelir gelmez bir ambulans temin ederek değişik zamanlarda her mahalleye giderek sağlık hizmeti vermeyi düşünüyoruz" diye ifade etti.
 

HABERE YORUM KAT