1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hazro’da İpekböceği yetiştiriciliği
Hazro’da İpekböceği yetiştiriciliği

Hazro’da İpekböceği yetiştiriciliği

Hazro İlçesi’nde İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen İpekböcekçiliğini Geliştirme Projesi kapsamında Dadaş Köyü’nde bulunan eski okul binası onarılıp, kerevetli sistem oluşturulması sağlanarak İpekböceği besleme evi olarak İlkbah

A+A-

Diyarbakır’ın Hazro İlçesi’nde İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen ve İlçe Kaymakamlığı tarafından desteklenen İpekböceği yetiştiriciliği sürüyor. Proje kapsamında Dadaş Köyünde bulunan eski okul binası onarılıp, kerevetli sistem oluşturulması sağlanarak İpekböceği besleme evi olarak İlkbahar ipekböceği beslemesinde üreticilere temin edildi.


2013 yılı üretim sezonunda 7 üretici ve 17 kutu ipekböceği yetiştiriciliği yapılırken 2014 yılı besleme döneminde ise Hazro Merkezde 5 üretici (14 paket), Düzevler’de 2 üretici (3 paket), Dadaş köyünde 8 üretici (14 paket) ve Dadaş ağılında 2 üretici (5 paket) olmak üzere toplam 17 üretici ve 36 kutu ipekböceği ile besleme yapılması sağlanıp üretici ve ipekböceği kutu sayısında artış sağlandı. Bu üretim kolunun en önemli avantajı 35–45 gün gibi kısa bir süre alması ve 1 kutu ipekböceğinin 1050-1300 TL gelir getirmesi nedeniyle şimdiden ilçemiz için alternatif gelir kaynağı olarak görülmektedir.


Bu yılki üretimden elde edilecek tahmini yaş koza miktarı 1080 ( ortalama 30 kğ) kg olup, buna karşılık 17 üreticinin elde edeceği toplam gelir ise 37.800 TL olarak tahmin edilmektedir. Türkiye toplam üretim miktarının % 40’nı yörede yetiştirilmekte olup, bu yıl İlçede yetiştiriciliğin artmasıyla Türkiye toplam üretiminin % 0.7’sini Hazro’dan karşılanıyor. Sonbahar döneminde Koza Birlik tarafından gönderilecek olan 5000 adet dut fidanlarının köylerde dağıtılmasıyla, İlçedeki diğer köylerdede yetiştiriciliğe başlanacağını ve bu şekilde Türkiye pazarında önemli noktaya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.
 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler