1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Hazro' davasında tahliye talepleri reddedildi
'Hazro' davasında tahliye talepleri reddedildi

'Hazro' davasında tahliye talepleri reddedildi

Diyarbakır'ın Hazro İlçesi'ne bağlı Çitlibahçe Köyü'nde 2013 yılı Ağustos ayında 'Uğurlayan' ile 'Tekin' aileleri arasında, 2 gencin PKK'ya katılması yüzünden çıkan ve 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmayla ilgili davaya devam edildi. Duruşmada sanıklar

A+A-

Diyarbakır'ın Hazro İlçesi'ne bağlı Çitlibahçe Köyü'nde, 'Tekin' ile 'Uğurlayan' aileleri arasında, 17 yaşındaki Ramazan Salim ve Osman Tekin'in PKK'ya katılması nedeniyle 17 Ağustos 2013 tarihinde silahlı kavga çıktı.

 

Kavgada Uğurlayan ailesinden Mehmet Salim Uğurlayan, Bedriye Uğurlayan, Aysel Uğurlayan ve Remziye Daşlık ölürken, Şeyan, Behçet, Heybet ve Sümbül Uğurlayan yaralandı. 'Tekin' ailesinden ise Şevin, Şadiye, Abdullah ve Muhammet Tekin ölürken, Remziye ve Rojhat Tekin yaralandı. Olay sonrasında soruşturma başlatan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 8'i tutuklu 14 kişi hakkında hazırlanan iddianame, Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Ancak dava güvenlik gerekçesi ile Sivas 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne alındı.
 
6'ncı Duruşma
 
İlk duruşmada 4, ikinci duruşmasında ise 1 sanığın tahliye edildiği davanın 6'ncı duruşması bugün yapıldı. Duruşma nedeniyle polis adliye çevresinde ve duruşma salonunun bulunduğu katta güvenlik önlemleri aldı. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Heybet ve Fesih Uğurlayan katıldı. İddianamenin okunması ardından 2.5 yıldır cezaevinde bulunan Heybet ve Fesih Uğurlayan önceki savunmalarını tekrar ederek tahliyelerini istedi.

 

Olayla ilgili tutuksuz yargılanan ancak başka bir suç nedeniyle Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde bulunan İzzet Tekin ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlanarak ifade verdi. Tekin, olayla ilgili kendisinin suçlandığını ancak kendisinin olay yerinde olmadığına dair telefon kayıtlarının bulunduğunu ve bununla birlikte tanıklarının da olduğunu ifade etti. Ardından iddia makamı tarafından yeterli delil olmadığı belirtilerek, sanıkların tutukluluk sürelerinin de göz önünde bulundurularak tahliyeleri istendi. Mahkeme heyeti savunmalarının ardından sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı 25 Mart 2016'ya erteledi.

 

(Baver Değer)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler