1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hazımsızlığın çözümü Mevlevi mutfağından
Hazımsızlığın çözümü Mevlevi mutfağından

Hazımsızlığın çözümü Mevlevi mutfağından

Diyetisyen Zeynep Hasoğlu, Mevlevi mutfağının bal ve sirke ile hazırlanan şerbeti sirkencübinin günde 1-2 kez tüketildiğinde hazımsızlığa iyi geldiğini söyledi.

A+A-

Ramazan'da günlük besin tüketiminin ikiye düşmesi mide ve bağırsak rahatsızlıklarını beraberinde getirebiliyor. Bu rahatsızlıklardan kurtulmanın yollarından birinin bal ve sirke gibi iki zıt tadın karışımından oluşan sirkencübin şerbeti olduğunu belirten Diyetisyen Zeynep Hasoğlu, sirkencübinin metabolizmayı hızlandırdığını ve zayıflamaya da yardımcı olduğunu söyledi. Hasoğlu, “Sirkencübin kabızlığı önlüyor. Şişkinlik ve gaz gibi problemlere de iyi geliyor. Ayrıca B grubu vitaminleri ve mineralleri de içeriyor” dedi.

Hasoğlu, sirkencübinin yemekten sonra bir bardak tüketilmesi halinde hazmı kolaylaştırdığını, yemekten önce tercih edildiğinde ise tokluk hissi vererek fazla yemek tüketilmesinin önüne geçilmesini sağladığını belirtti.

Sirkencübin tarifi:

• Yarım su bardağı bal.

• Yarım su bardağı üzüm sirkesi.

• 4 su bardağı su

Yapılışı:

Bal ve sirke soğuk su ile karıştırılarak hazırlanır. Dilerseniz içerisine nane yaprakları ekleyebilirsiniz.  Diyabet gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerin bu tür besinleri doktorlarına danışmadan tüketmemesi öneriliyor.

HABERE YORUM KAT