1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hayvanların su ihtiyacı için 5 gölet
Hayvanların su ihtiyacı için 5 gölet

Hayvanların su ihtiyacı için 5 gölet

DİYARBAKIR- Diyarbakır ve Siirt'te hayvanların su ihtiyacını karşılamak amacıyla 5 gölet oluşturuldu.

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yürütülen Diyarbakır-Batman-Siirt Kalkınma Projesi kapsamında yaz aylarında hayvanlarının su ihtiyacını karşılayamadıkları için başka bölgelere göç etmek zorunda kalan hayvan yetiştiricilerin sıkıntısını gidermek amacıyla Diyarbakır'da 4, Siirt'te ise 1 hayvan içme suyu göleti yaptırıldı.

Proje Koordinatörü Murat Akbaş, AA muhabirine, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in talimatıyla uygulamaya geçirilen proje sayesinde Diyarbakır, Batman ve Siirt'te tarımsal üretim projelerinin yanı sıra mahalle ve mezraların altyapı çalışmalarına da büyük destek sunduklarını söyledi.

Proje kapsamında 50 mahalle ve mezrada 18 milyon lira harcamayla kanalizasyon, hayvan içme suyu göleti, basınçlı sulama tesisleri, dere yatağı ıslahı, arazi yolu rehabilitasyonu, içme suyu deposu ve menfez inşa edildiğini kaydeden Akbaş, bu çalışmalarla kırsaldaki vatandaşların sıkıntılarını giderdiklerini vurguladı.

- "Bölgenin en büyük hayvan içme suyu göletidir"

Yaklaşık 2.5 milyon lira harcamayla hayvanlar için 5 içme suyu göleti yaptıklarını dile getiren Akbaş, şöyle devam etti:

"Göletler, 120 bin metreküp su depolama hacimine sahipler. 25 bin büyükbaş ve küçükbaş hayvan bu gölletlerden faydalanıyor. Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Ekince köyünde 7 bin 500 hayvan yararlanıyor. 9 metre gövde yüksekliği ve 65 bin metreküp su depolama hacmiyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük hayvan içme suyu göletidir. Suyun toplandığı alanın tamamı tel çit ile çevrildi. Bu sayede suyun kirlenmesi önlenmiş oldu. Göletteki su otomatik sistemle hayvanların su ihtiyacını giderdiği sıvata aktarılıyor."

- "Artık yaz aylarında başka köylere göç etmek zorunda kalmıyoruz"

Hayvan yetiştiricisi Süleyman Ergen de Karacadağ bölgesindeki köylerde yaz aylarında su sıkıntısı yaşandığını, bu nedenle hayvanları başka köylere götürmek zorunda kaldıklarını ifade ederek, "Bakan Eker'e bu sıkıntımızı illetik. Onun talimatı sonucu bu gölet yapıldı ve sorun giderilmiş oldu. Artık yaz aylarında başka köylere göç etmek zorunda kalmıyoruz" dedi.

Kırkkoyun Mahallesi muhtarı Reşit Yıldız da hayvan içme suyu göletinin yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Karacadğ eteklerinde yer alan çok sayıdaki mahalle, hayvanlarını buraya getirip su ihtiyacını karşılıyor.  İhtiyacımızın giderilmesi için çaba sarf eden Bakan Eker'e teşekkür ediyoruz" ifadesini kullandı.


Muhabir: Özgür Ayaydın
Yayınlayan: İbrahim Yakut

HABERE YORUM KAT