1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hayvan mafyası iş başında mı?
Hayvan mafyası iş başında mı?

Hayvan mafyası iş başında mı?

Diyarbakır'da son dönemlerde piyasalarda yaşanan büyükbaş hayvan sıkıntısı akıllara çeşitli soru işaretlerini getiriyor.

A+A-
Son dönemlerde piyasalarda yaşanan büyükbaş hayvan sıkıntısı akıllara çeşitli soru işaretlerini getiriyor. Canlı hayvan pazarları sıkıntıyı:
 
"Yurt dışına büyükbaş hayvanlar kaçak götürülüyor, küpelerine ise destekleme alınıyor" iddiasını ortaya atarken İl Tarım Müdürlüğü ise bu iddiaların doğru olmadığını savunuyor. Öte yandan Tarım İl Müdürlüğü 344 Bin büyükbaş hayvanın küpelendiğini belirtirken denetimler noktasında açıklama yapmadı. Böylece 344 Bin büyükbaş hayvanın gerçekte var olup olmadığı ise muallak.
 
Bir müddet önce yine basın yolu ile yapılan 'ET MAFYASI İŞ BAŞINDA' başlıklı habere karşılık harekete geçmeyen Diyarbakır İl Tarım Müdürlüğü sadece küpelere destekleme verip vermedikleri yönünde net bir açıklama yapmadı.
 
Diyarbakır İl Tarım Müdürü Mustafa Ertan Atalar, sadece 344 Bin Küpeli büyükbaş, 972 Bin küçükbaş Küpeli hayvanın olduğunu beyan etmekle yetindi. Atalar, bunların denetlenmesi, verilen desteklemelerin yerine gerçek manada ulaşıp ulaşmadığının kontrolü noktasında ise ketum davranarak kontrolünün çok zor olduğunu söylemekle yetindi.
 
İddialara göre, bir grubun, piyasadaki Küpeli büyükbaş hayvanları topladığı ve Kuzey Irak'ın Erbil kentine yasadışı yollarla geçirildiği iddia ediliyor. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının verilerine göre şu an itibari ile Diyarbakır ili, ilçeleri ve köylerinde kayıtlı, Küpeli 344 Bin adet büyükbaş hayvanın varlığının beyanına karşı piyasalarda kesimlik hayvan sıkıntısının yaşanması büyük bir tezattı gözler önüne seriyor. Hayvancılık yapan vatandaşlar, Büyükbaş Küpeli hayvanların piyasada olmadığı halde sadece küpelerine astronomik miktarlarda desteklemeler verildiğine dikkat çekerek devlet bütçesinin heba edildiğini iddia ediyor.
 
Öte yandan piyasada yaşanan kesimlik hayvan sıkıntısı büyük bir tezattı gözler önüne seriyor. Çeşitli çevreler Büyükbaş hayvanların küpelerinin çıkartılarak Kuzey Irak bölgesine yasadışı yollarla götürüldüğünü, sadece küpelerinin var olduğunu iddia ediliyor. Diyarbakır'da var olduğu söylenen 344 bin Büyükbaş hayvanın kayıtlı olmasına rağmen gerçekte var olup olmadığı ise sorgulanmıyor.
 
TARIM BAKANLIĞININ TESPİT YAPMASINI İSTİYORLAR
 
Konuya hakim olan Kasaplar, piyasalarda ciddi et sıkıntısının yaşandığını, kesim için hayvan bulunmadığını belirterek: "Bu gidişle etin kilosu 30-35 liraya çıkabilir. Bakanlığın bir an önce bu konuya el atması gerekiyor. 344 Bin Küpeli hayvanın varlığından söz ediliyor fakat piyasada en fazla 100-150 bin Küpeli hayvanın olduğunu düşünüyoruz. Bu hayvanlar et mafyası tarafından Yurtdışına çıkartılıyor. Bakanlık bir an önce ya ithalat yapmalı yada Küpeli hayvanların sayımını gerçekleştirerek doğru rakamı belirleyerek önlem alması gerekiyor" dediler.
 
"BİZ DEDİK HAYVANLARI DENETLİYORMUSUNUZ, ONLAR DEDİ Kİ;"
 
Diyarbakır Tarım İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar ile yaptığımız görüşmede kendilerine yönelttiğimiz: "Piyasada var olduğu iddia edilen ve destekleme verilen büyükbaş hayvan sayısı birbirine uyuşuyor mu? Bunu denetliyor musunuz?" sorusuna verdikleri yapıt ise şu oldu:
 
"İlimizde,25 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Sığır Cinsi Hayvanların İzlenmesi Tescili Yönetmeliği ile Koyun Keçi türü Hayvanların İzlenmesi Tescili yönetmeliklerinde değişiklik yapılarak her yaştaki büyükbaş hayvanlar 30 Haziran 2014 tarihine kadar, Her yaştaki Küçükbaş hayvanlar ise 31 Aralık 2014 tarihine kadar kayıt işlemleri yapılacaktır. Bu kapsamda ilimizde 01 Ocak 2014 tarihinden 22.10.2014 tarihine kadar İlçe Müdürlüklerimizin yapmış oldukları saha çalışmaları neticesinde 395 Bin adet küçükbaş hayvan 2014 yılı içinde kulak küpeleme çalışmaları yapılarak KKKS(Koyun Keçi Kayıt Sistemi)'ne kayıt altına alınmıştır.
 
Büyükbaş hayvanların kayıt altına alınması işlemleri de 01 Ocak 2014 - 30 Haziran tarihleri arasında tüm yaştaki büyükbaş hayvanlar için kayıt altına alma işlemleri kapsamında 161 Bin 64 adet büyükbaş hayvan kayıt altına alınmıştır. 30 Haziran tarihinden sonra ise İlçe müdürlüklerimizin saha çalışmalarında 3 aylığa kadar her cinsteki büyükbaş hayvanların kayıt altına alma işlemleri devam etmektedir. İlimizdeki Büyükbaş hayvanlar ile Küçükbaş hayvanların sevk işlemleri İlçe Müdürlüklerimizde görevli Veteriner Hekimlerin hayvanları yerinde birebir sağlık kontrolleri ile kulak küpe numaraları ve pasaport bilgileri kontrol edilerek sevke uygun olan hayvanların Veteriner Sağlık Raporu TURKVET ve Koyun Keçi Kayıt Sistemi üzerinden düzenlenir ve sevk işlemleri yapılır.
 
Büyükbaş hayvanların sevk işlemleri;02.12.2011 tarihli 28130 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğine istinaden İl içinde sevkleri Turkvet sistemi üzerinden alınan Pasaportla, İl dışı sevkleri ise sistem üzerinden alınan Veteriner Sağlık raporu ile yapılmaktadır.Küçükbaş hayvanların sevk işlemleri ise;02.12.2011 tarihli 28130 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Koyun Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğine göre İl içi sevk işlemleri Nakil Bildirim Beyannamesi ile il dışı sevkleri ise KKKS(Koyun Keçi Kayıt Sistemi)üzerinden alınan Veteriner Sağlık Raporu ile yapılmaktadır.
Ayrıca İl Müdürlüğümüzün koordinasyonunda 17 ilçe Müdürlüğümüz tarafından yol kontrolleri yapılarak usulsüz sevk işlemleri yapılan hayvan sahiplerine 5996 sayılı Kanun gereği cezai işlemler uygulanmaktadır.
 
5996 sayılı Kanuna istinaden;
 
-Büyükbaş hayvanların sevklerinde Bakanlıkça belirlenen belgeleri bulundurmayan hayvan sahiplerine hayvan başına 398 TL
 
-Küçükbaş hayvanların sevklerinde Bakanlıkça belirlenen belgeleri bulundurmayan hayvan sahiplerine hayvan başına 64 TL
 
-Canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin sevklerinde Bakanlıkça belirlenen belgeleri bulundurmayan nakil vasıtası sahiplerine 1.329 TL
 
01.01.2014-23.10.2014 tarihleri arasında ilimizde yukarda belirtilen şartları yerine getiremediklerinden dolayı küçük baş hayvan sahipleri için toplam 22.483 TL. büyükbaş hayvan sahipleri için ise 159.178 TL. cezai işlem tutarı uygulanmıştır." Yanıtını verdi.
Yanıtın içeriğinde olduğu gibi destekleme kredisi verilen hayvanların hala varolup olmadığı yönündeki soru ise yanıtsız kaldı.

HABERE YORUM KAT