1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hayvan Ambulansı hizmete girdi
Hayvan Ambulansı hizmete girdi

Hayvan Ambulansı hizmete girdi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından Mobil Kısırlaştırma ve Hayvan Ambulansı (Acil Müdahale Aracı) satın alındı. Ambulans, Türkiye'deki belediyelerin satın aldığı araçlar arasında tam donanımlı olması nedeniyle bir il

A+A-

Başta trafik kazaları olmak üzere her türlü darbe ve yaralanmalara maruz kalan hayvanlara anında ve yerinde acil müdahale yapmak üzere hayvan ambulansı satın alındı. Bu araç aynı zamanda gerek Büyükşehir Belediyesi sınırlarına bağlanan 85 yeni mahalle ve gerekse yeni yasa ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sınırlarının genişleyip il sınırı olması nedeniyle önceden hazırlık yapılarak, ilçelerde yerinde kısırlaştırma yapma amacını taşıyor. İçerisinde iki adet ameliyat masası, jeneratör, sterilizatör, ecza dolabı, kombine sedye ile ihtiyaç duyulan gerekli malzemeler ve aşı dolabı bulunan araç tam donanımıyla her türlü ihtiyacı karşılayacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü temsilcileri, Diyarbakır Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Sevgi Ekmekçiler, Sağlık İşleri Daire Başkanı Nedim Yaşlı ile birlikte Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti.

Bakımevini denetleyen ve aracı inceleyen Baydemir,  Hayvan Bakımevi Sorumlusu Veteriner Hekim Yılmaz Gümüş'ten bilgi aldı.

Belediyeler arasında bir ilk

Ekmekçiler, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin hayvan hakları ve korunması konusunda Türkiye'de ilkleri gerçekleştirdiğini söyledi. Bazı illerdeki belediyelerin  aldıkları araçların yetersiz olduğunu aktaran Ekmekçiler, Türkiye'de bu kadar donanımlı bir ambulansın ilk kez alındığını belirterek, “Diyarbakır Belediyesi ve Sayın Osman Baydemir her zaman ilkleri gerçekleştiriyor. Bunun için sadece ben değil, Türkiye'deki bütün hayvan dostları ve dernekleri sizi takdir ediyor” diye konuştu.

Amacımız katkı sunmak

Hayvan Barınağı'nın  kuruluşundan bugüne kadar gösterdikleri paydaşlık ve destekten dolayı teşekkür eden Baydemir de çalışmaları yürütürken derneğin görüşlerini, katkılarını ve eleştirilerini dikkate aldıklarını belirtti.  “En nihayetinde hepimizin ortak amacı katkı sunmaktır” diyen Baydemir,  “Dolayısıyla insan evladının maneviyatının ve doğanın diğer canlılarıyla olan barışına katkı sunmaktır. Bütün canlılar güven içerisinde yaşam hakkına sahiptir. Bizim görevimizde bunun koşullarını oluşturarak  hizmet etmektir.  Bu işbirliğimiz devam etsin ve Türkiye'deki diğer illere örnek olsun”  şeklinde konuştu.  

Tam teşekküllü hayvan hastanesi

Baydemir;  Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin birçok üniversitelerde bile tam teçhizatlı olmayan, Türkiye genelinde hayvan bakımevlerinde bulunmayan operasyon odası, röntgen cihazı, ultrasonografi cihazı ve kan muayenesinde kullanılan hematoloji cihazıyla donatılmış üniteleriyle tam teşekküllü bir hayvan hastanesi olarak hizmet verdiğini ifade etti. 

HABERE YORUM KAT