1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hayırsever işadamı, vefat eden oğlu adına mescit yaptı
Hayırsever işadamı, vefat eden oğlu adına mescit yaptı

Hayırsever işadamı, vefat eden oğlu adına mescit yaptı

Hayırsever İbrahim Argun tarafından Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine, mescit yapıldı.

A+A-

Hayırsever işadamı İbrahim Argun, ikamet ettikleri binadan düşerek hayatını kaybeden 7 yaşındaki çocuğu Baran Argun adına bir mescit inşa etti.

250 metre karelik bir alanda yapılan ve hastane bahçesinde inşa mescidin açılışına Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Diyarbakır İl Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, KHB İdari Hizmetler Bölüm Başkanı Süleyman Demir, Hastane Başhekim Yardımcısı Murat  Kardaş, hastane müdürü ve yardımcıları, idari personel, Mescid İmamı Şahin Elhaman, hasta yakınları, refakatçiler, STK temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.Hayırsever işadamı İbrahim Argun, il dışında olduğundan dolayı, babası iş adamı Mehmet Argun, mescidin açılışına katıldı.

KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, aynI anda yaklaşık 300 kişinin İbadet edebileceği mescidi yaptırdığı için hayırsever işadamı İbrahim Argun'un şahsında, babası işadamı Mehmet Argun'a, bir plaket takdim etti.Mescidin açılışı öncesi bir konuşma yapan KHB Diyarbakır İl Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu şunları söyledi:

'Mescidler, biliyorsunuz yeryüzünde, yüce Allah'ın, Kur'an-ı Kerim'de buyurduğu gibi, imar edilmesi gereken ve ibadet farizasının yerine getirilmesi gereken, mübarek mekânlardır.
Mescidler, Müslümanların, İnançlı insanların ittihat içinde bir araya getirildiği, birleştirildiği dayanışma amacıyla inşa edilen mekânlardır.Doğum evi Hastanemizde, Mehmet Argun ve oğlu İbrahim Argun gibi hayırsever kardeşlerimiz, Mescidin inşa edilmesini sağladılar.

Böylelikle bir çok hasta yakınlarımız, refakatçilerimiz ve vatandaşlarımızın yanısıra, hastane çalışanlarımızın, İbadetlerini burada icra etmeleri için güzel bir mekân inşa edildi.

Allah; onlardan razı olsun. Bu hizmet, aynı zamanda bir sadaka-i cariyedir. Sadakai cariye, yüce Dinimiz'de; insan öldükten sonra, amel defteri kapanmasına rağmen, amel defterine sevapların yazıldığı bir sadaka niteliğindedir.

Aslında insanoğlu öldüğü zaman amel defteri kapanır. Ancak yeryüzünde arkasında bırakmış olduğu bir sadakai cariye varsa orda yapılan bütün hayır ve hasenetler, orda işlenen hizmetler, sevap olarak onun hanesine  kaydedilir. Mescidlerin inşasında, Müslümanlar, bir birleriyle yarışmalıdırlar. Böylesine mübarek ve ulvi bir mekânda, katkı sağlayan Argun ailesine şükranlarımı sunuyorum.
Aslında sunduğumuz bu plaket, bir semboldur. Bu plaket hiç bir zaman onların hizmetine karşılık değildir. Bir hatıra niteliğindedir.

Kamu Hastaneler Birliği olarak, bu plaketi takdim ediyorum. Tabiiki, İbrahim Argun kardeşimiz burada olmadığından dolayı, onun adına babasına takdim ediyorum. Sonuçta İbrahim beyi yetiştiren, bu hayır hasenete vesile olması hasabiyle onun da sevabı mevcuttur. Kendilerine bu plaketi takdim ediyorum. Allah razı olsun'.Hayırsever iş adamı Mehmet Orgun ise şunları söyledi:

'Cenabi Hak; Kur'an-ı Kerim'de buyuruyor ki, 'Bazı müsibetler veririm, o sizin hayrınızadır. Ama onu siz bilemezsiniz. İbrahim evladımız ele avuça sığmayacak bir gençti. Çocuğu düşerek, vefat ettikten sonra İbrahim kendine geldi.

Cenabi Allah, size bir musibet verdi. Allah; kısmet etti, Hacc'a gitti. Çocuğunun ölmesi, İbrahim'i değiştirdi. Adeta kendine geldi, hiç isyan etmedi. 5 vakit Namaza başladı. Hayırlar yapmaya başladı. Daha önceden yardımlar yapardı.Allah; kimseye evlat acısı yaşatmasın. Çok memnunuz. Böyle bir mescidin yaplımasına vesile oldu. İbrahim gurur kaynağımızdır. Herkese kısmet olsun, bu güzel hayırlar. Müslüman kardeşlerimizin gelip, İbadet etmeleri, bir Dua etmeleri bizler için en büyük kazançtır. Aynı zamanda bu hizmet, bizim için bir insanlık görevidir'.Cami İmamı Şahin Eİlhaman ise şunları söyledi:

'Allahu Teala'ya; İman eden; Allah'a dostluğunu artırmak isteyen, hayır hasenetlerde bulunur ve Allah'a; İman eden insanlar, mabetleri onarırlar, inşa ederler, hizmet sunarlar, onların öncülüğünü yaparlar.Rabbim cümlemize böyle hayır hasenetleri, bol bol yazmayı nasip etsin. Çok önemli bir hizmete nail oldular, büyük bir sevab işlediler.Allah hayırlarını kabul etsin'.Doğum evi hastanesini bahçesinde inşa edilen mescide baran orgun adı verildi

HABERE YORUM KAT