1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hayırlı olsun
Hayırlı olsun

Hayırlı olsun

HDP’li Diyarbakır milletvekili seçim kuruluna giderek mazbatalarını aldı.

A+A-

Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, 5 Haziran ve sonrasında yapılan saldırılar yüzünden buruk bir sevinç yaşadıklarını belirterek, bundan sonra yapılacak en önemli şeyin seçimler yüzünden dondurulan süreci yeniden başlatmak olduğunu kaydetti.


HDP’nin 7 Haziran seçimlerinde Diyarbakır’dan aday gösterdiği Nursel Aydoğan, Altan Tan, Ziya Pir, İmam Taşçıer, Çağlar Demirel, Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp, Nurettin Erdoğmuş ve Edip Berk seçim kuruluna gelerek, mazbatalarını aldı. Diyarbakır Adliyesi’ndeki il seçim kuruluna gelen milletvekillerinden Altan Tan, Nursel Aydoğan, Nimetullah Erdoğmuş, Feleknas Uca, Çağlar Demirel, Ziya Pir, Sibel Yiğitalp, Edip Berk, İmam Taşçıer mazbatalarını aldı. Diyarbakır’da olmayan İdris Baluken’in mazbatasını ise avukatı aldı. Mazbata töreni için Diyarbakır Adliyesi’nin dördüncü katında bulunan baro seminer salonunda tören yapıldı. Buradaki törene seçim kurulu görevlilerinin yanı sıra Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, DBP Diyarbakır İl Eş Başkanları Ali Şimşek ile Hafize İpek, HDP Diyarbakır İl Eş başkanları, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile bazı partililer katıldı. 


 ‘Türkiye halklarının başarısıdır’


Törenin ardındın gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, halkın iradesinin sandığa yansıdığını ve Diyarbakır’da yüzde 80 gibi bir oyla HDP’li 10 adayın seçildiğini belirtti. Hem 5 Haziran’da hem de sonrasında yapılan saldırılar nedeniyle sevinçlerini yaşayamadıklarını ve buruk bir sevinç içerisinde olduklarını ifade eden Aydoğan, "Türkiye genelinde öncelikle çok büyük bir başarı elde ettik. Bu başarı Türkiye halklarının başarısıdır. Bu Türkiye halklarının bir arada, ortak ve eşit yaşama iradesinin sonucudur. Ama Diyarbakır’daki başarımız buradaki halkımızın başarısıdır. Aynı zamanda Diyarbakır Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin yoğunlukta olduğu bir kenttir. Bu mücadelede yaşamını yitiren arkadaşlarımızın bu başarıda çok büyük bir payı var" dedi.


 ‘Dondurulan süreç derhal başlatılmalıdır’


Hem Türkiye hem de Ortadoğu’da kendileri açısından bir kazanma döneminin başladığını anlatan Aydoğan, "Kazan kazan politikası bizim için şuandan itibaren geçerlidir. Rojava bir bütünüyle özgürleşti. Cizre kantonu, Afrin kantonuna bağlandı. Türkiye’de de HDP çok büyük başarı elde ederek, başarılarımızı perçinledi. Umuyorum ve diliyorum ki bundan sonra da olur" diye konuştu. Bundan sonra yapılacak tek şeyin olduğunu söyleyen Aydoğan, şunları kaydetti: "HDP olarak hem heyetimizin hem de gözlemci heyetin kısa bir süre içinde İmralı’ya gitmesi ve seçim sürecinde dondurulan barış sürecinin derhal başlatılması önceliğimiz.

Türkiye için en hayırlı olacak olan budur. Bunun için iki gün başvuru yapıldı. Hükümetten yanıt bekliyoruz. Çünkü yavaş yavaş artık bu durum tecride dönüşmeye başladı. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde eylemler de başladı. Bunun Türkiye geneline yayılmaması için hemen arkadaşlarımızın İmralı’ya gitmesi, süreci başlatması gerekiyor."

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler