1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Haydi Surlara ses verelim
Haydi Surlara ses verelim

Haydi Surlara ses verelim

Belediye ve STK'lar, 2013 yılının Diyarbakır Surlar yılı olması etkinliğinde birleşirken, ''İnsanlığın ortak mirası surlarımızın sesine ses katmak için harekete geçtik'' çağrısı yapıldı.

A+A-

Diyarbakır Sanayici İşadamları Derneği (DİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, Diyarbakır surlarından yankılanan çığlıkları bütün dünyaya duyurmak, insanlığın ortak mirası surların sesine ses katmak için harekete geçtiklerini söyledi.
 
Baysal, Sümerpark'ta ''2013 Yılı Diyarbakır Surları Yılı Olsun'' etkinliği çerçevesinde çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi.
 
TARİHİ SURLAR
Baysal, 30'u aşkın medeniyete ev sahipliği yapmış Diyarbakır'ın 8 bin yıllık geçmişi ve bağrında taşıdığı tarihi kültürel miraslarıyla dünyanın ender kentlerinden biri olduğunu, birçok uygarlığa başkentlik etmiş olan kentin İslam aleminin kültürel mirası konumunda olduğunu belirtti.
 
Diyarbakır'ın geçmişten günümüze taşıdığı han, hamam, cami, medrese, kilise ve köprülerle adeta müze kenti olduğunu vurgulayan Baysal, şöyle dedi:

ORTAK MİRASIMIZ
''Bu müze kenti çepeçevre sararak hem kenti, hem kültürel mirasımızı koruyan surları olmuştur. Atalarımızdan emanet aldığımız bu kültürel mirasımızı torunlarımıza sapa sağlam teslim etmek mecburiyetindeyiz. Atalarımızın sırlarını bedeninde taşıyarak tüm tanıklıklarını kulaktan kulağa fısıldayan surlardan dökülen her taş ile birlikte surlarımızdan çığlıklar yükselmektedir. Bizler bu çığlıkları beynimizin tüm hücrelerinde hissediyoruz. Bu çığlığın vicdan sahibi tüm insanlar tarafından duyulmasının zamanıdır. Dünü kadar fısıltılara kulak tıkayanlar artık bu çığlıkları duymak zorundadırlar. Bizler Diyarbakır surlarından yankılanan çığlıkları bütün dünyaya duyurmak, insanlığın ortak mirası surlarımızın sesine ses katmak için harekete geçtik. Yarın çok geç olabilir. Hep birlikte haykırarak surlarımıza sahip çıkılabilir, surların acılarını hep birlikte paylaşarak yok edebiliriz.''

2013 SURLAR YILI OLSUN
2010 yılında Cumhurbaşkanlığı'nın himayelerine aldığı Diyarbakır kalesi ve çevrelediği tarihi kentin korunarak yarınlara taşınabilmesi için Alan Yönetim Planının Hazırlanması ve Diyarbakır Kalesinin UNESCO Dünya Mirasları Daimi Listesinde yer alması için çalışmalar başlattıklarını anlatan Baysal, ''Bu çalışmalarımız kapsamında 7-9 Aralık 2012 tarihleri arasında Ankara'da bir fotoğraf sergisi açılacaktır. Diyarbakır surlarından barış ve kardeşlik türkülerine yükseltmek için başlatmış olduğumuz 2013 Yılı Diyarbakır surları Yılı Olsun kampanyamıza bütün insanlığı davet ediyoruz'' diye konuştu.
 
BASINDAN DESTEK İSTENDİ
Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Genel Sekreteri Metin Kılavuz, kampanyada basına büyük rol düştüğünü ve hazırladıkları 45 saniyelik tanıtım görüntünün yayınlanmasının kampanyaya desteği arttıracağını belirtti. Bunun bir gönüllü çalışma olduğunu anımsatan Kılavuz, “Bu bir lobi çalışmasıdır, kent bileşenlerinin ve kent aşıklarının bu çalışmada daha aktif yer alacaklarını umut ediyoruz” dedi. Tüm ulusal basında yayınlanmak üzere RTÜK için de bir kamu spotu hazırladıklarını bildiren Kılavuz, fotoğraf sergisinin dışında İstiklal Caddesi ve Yüksel Caddesi'nde birer imza stantı kuracaklarını söyledi. Boğaziçi Köprüsü ve İstanbul'daki önemli bir burca surların görselliğini yansıtacaklarını belirten Kılavuz, basından kampanyaya destek olmalarını istedi. Kampanya çerçevesinde İstanbul Boğaz Köprüsü olmak üzere birçok yerde Diyarbakır surları ile ilgili pankart, afiş ve tanıtım çalışmaları yapılacağı da kaydedildi.