1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Haydi çocuklar Atlas Sirki Diyarbakır'da
Haydi çocuklar Atlas Sirki Diyarbakır'da

Haydi çocuklar Atlas Sirki Diyarbakır'da

Tiyatro sanatçısı Servet Yalçın öncülüğünde kurulan Atlas Sirki, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla 16 Mayıs Perşembe günü gösterilerine başlıyor.

A+A-

 

Diclekent Ava Düğün Salonu karşısındaki alana kurulan sirk çadırında “Canbazhane Şenliği” adıyla Atlas Sirki; İp canbazlığı, Parendebazlık, Ateşbazlık, Akrobatlık gibi gösteriler sunacak. Sirkte palyaçolar, sihirbazlar, yüksek hava gösterileri ve dev piton yılanları gittiği her yerde çocuk ve ailelerin büyük ilgisini çekiyor. Yok olmaya yüz tutan geleneksel seyirlik sanatları halka tanıtmak için yola çıkan sirkin bir amacı da yeni nesil sirk sanatçılarını yetiştirmeyi hedefleyen bir okul açmak.
 
Sirk sanatları Anadolu'nun kültür mirasıdır
 
Tiyatro Sanatçısı Servet Yalçın binyıllara varan bir kültür birikiminden miras kalan geleneksel gösteri sanatçıları ve ip canbazlarının gerçek kahramanlardan oluşan eğlence kültürünün baş aktörleri olduğunu söyledi. Yalçın, “Onlar aslında yaşamımızın gizli kahramanları, isimsiz emekçileriydiler. Canıyla oynayarak cesaretin, özgüvenin, azmin ve sabrın sembolü olan bu gerçek kahramanlar, 15. yüzyıldan itibaren Avrupa'nın birçok kentinde yaptıkları gösterilerle, bugünkü dünya sirklerinin oluşmasına da çok büyük katkılar sağlamışlardır” dedi. Yalçın, “Modern sirklerde uygulanan birçok gösterinin kökeni Sümer, Hitit ve kadim Anadolu Uygarlıklarıdır” diye konuştu.
 
Geçmişle geleceği sanatla bağlayan köprü
 
Anadolu uygarlıklarından ve halk şenliklerinden gösteri sanatlarına aktarılan çok önemli seyirlik unsurlar bulunduğunu belirten Servet Yalçın, “İp canbazlığı gibi sirk sanatları bu seyirlik unsurların başında gelir. Bu sanatlarımız, canbazhanelerin köy köy, kasaba kasaba tüm Anadolu'yu gezerek yaptıkları gösterileriyle 1970'li yıllara kadar yaşamış ve ilerleyen zamanlarda eğlence anlayışının kökten değişmesi ile tarihe karışmıştır” şeklinde konuştu. Canbazhane Şenliği - Seyirlik Sanatları Gösterisi'nin eski belge, bilgi, minyatür, gravür ve fotoğraflardan yola çıkılarak oluşturulduğunu ifade eden Yalçın, “Modern toplumda geçmişle geleceği birbirine sanatla bağlayan kültürel bir köprü görevi görmektedir” dedi.
 
Belediyeye teşekkür
 
2006 yılından bu yana Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla dördüncü kez Diyarbakır'a geldiklerini hatırlatan Yalçın, Diyarbakırlı çocukların sirkle tanışmasını sağlayan Osman Baydemir'e ve Büyükşehir Belediyesi yönetimine teşekkür etti.
 
Bütün aile ve çocukları otantik gösteriyi beklediklerini belirten Yalçın, gösterilerin 16 Mayıs Perşembe'den itibaren akşamları saat 19.30'da, 20.30'da ve 21.30'da tekrarlanacağını söyledi. Giriş biletleri sirk gişesinden ve Sanat Sokağı'ndaki geçici stantdan temin edilebilecek.
  

HABERE YORUM KAT