1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hayatını kaybeden askerlerin isimleri belli oldu
Hayatını kaybeden askerlerin isimleri belli oldu

Hayatını kaybeden askerlerin isimleri belli oldu

Diyarbakır’da askeri servis otobüsünün geçişi esnasında düzenlenen bombalı saldırının ayrıntıları ortaya çıkarken hayatını kaybeden askerlerin de isimleri belli oldu.

A+A-

Diyarbakır’da askeri servis otobüsünün geçişi esnasında daha önceden yola döşenen patlayıcı infilak ettirilmesiyle 7 asker hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden askerlerin isimlerine ulaşılırken, saldırının ayrıntıları da ortaya çıktı.

Bombalı saldırıda hayatını kaybeden askerlerin isimlerinin Halit Zilani Çelik, Kadir Görgülü, Recep Bodur, Fatih Yeniay, Mustafa Bilgili, Mustafa Nerkiz, Oğuz Arslan olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre Diyarbakır-Bingöl Karayolunda arama tarama faaliyetinde bulunduktan sonra Mermer Jandarma Karakoluna doğru giden askeri personeli taşıyan otobüse saat 09.30 sıralarında Ali Bardak Köyü civarında bombalı saldırı düzenlendi.

Uzaktan kumanda ile patlatılan bombanın şiddetiyle otobüs araziye devrildi. Otobüste bulunan 7 asker hayatını kaybederken saldırıda tahrip olan servis otobüsünün parçalarının çevreye saçıldığı görüldü.

Saldırı sonrası patlamanın yaşandığı bölgede geniş güvenlik önlemleri alınırken, ikinci bir bombanın olup olmadığı araştırıldı. Yapılan araştırmaların sonunda bombanın 700 metre uzaklıkta bulunan bir çiftlikten uzaktan kumanda ile patlatıldığı belirtildi. Söz konu bölgede askerler tarafından yüzlerce metre uzunluğunda kablo toprak altından çıkartılırken, bombada 1 ton amonyonhidrat kullanıldığı öğrenildi. Yapılan aramalara askeri helikopterlerde destek verdi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında patlama bölgesinin yanında bulunan bir petrolün personelleri, çiftlik sahibi ve arazi sahibi ifadeleri alınmak üzere gözaltına alındı.

Olay yerinde incelemeler devam ederken, Diyarbakır-Bingöl Karayolu ise araç trafiğine kapatıldı.  Olayla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor. 

HABERE YORUM KAT