1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hayatın yükünü taşıyor ama yılmıyor
Hayatın yükünü taşıyor ama yılmıyor

Hayatın yükünü taşıyor ama yılmıyor

Eşi yaşamını yitirdikten sonra 15 yıldır yaşadığı sitenin kapıcılığını yaparak geçimini sağlayan 75 yaşındaki Ferfuri Ürkek, yaşamın zorluklarına meydan okuyor.

A+A-
İlerleyen yaşına ve birçok hastalığı olmasına rağmen çalışmayı bırakmayan Ürkek, “Elimden geldiği kadar çalışacağım, ama asla dilenmem” dedi
 
Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinin Şehitlik Mahallesi'nde 15 yıldır yaşadığı sitenin kapıcılığını yaparak yaşam mücadelesi veren 75 yaşındaki 8 çocuk annesi Ferfuri Ürkek, sırtındaki kambura rağmen yaşama azimle sarılıyor. İlerleyen yaşına rağmen 8 apartmanın işini yapan Ürkek, her gün sabahın erken saatlerde kalkarak binaların temizliğine başlıyor.
 
15 yıl önce eşi yaşamını yitirdikten sonra çocuklarının kendisini terketmesi ile Diyarbakır'da ikamet eden çocuğunun yanına yerleşen Ürkek, burada başladığı kapıcılık işi ile hem yaşamını idame ediyor hem de torunlarının eğitimine katkıda bulunuyor. Her gün çizmelerini giyip çöpleri toplamakla başladığı işine hafta da bir 8 binayı baştan sona yıkayarak devam ediyor. Emeğinin karşılığını alamayan Ürkek, temizlediği her bina için 12 TL para alıyor. Fıtık, basur, midesinde rahatsızlığı olan, aynı zamanda görmekte ve duymakta güçlük çeken 75 yaşındaki Ürkek, buna rağmen zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyor.
 
'Dilenmektense elimden geldiği kadar çalışırım'
 
Yaptığı iş ile ilgili bilgi veren Ürkek, sabah erken kalktığını belirterek, “Bütün binaların çöplerini topluyorum. Binaları süpürüyorum. Öğlen eve gelip namazımı kılıyor, yemeğimi yiyorum. Daha sonra işime kaldığım yerden devam ediyorum. Haftada bir kere de bütün binaları baştan sona su ile yıkıyorum. Benim için zor. Sağlık olarak iyi değilim ama mecburum, çalışmalıyım. Çalıştığım zaman mutlu oluyorum. İnsanlar bana diyor 'Neden dilenmiyorsun?' Ben de onlara diyorum ki, ben dilenmekten utanırım. Elimden geldiği kadar çalışacağım, ama asla dilenmem. Bizim kültürümüzde dilenmek ayıptır, olmamalı. Elin ayağın tutuyorsa çalış ve dilenme” diye belirtti.
 
'Çalışmak hem zor hem güzel'
 
Çalışmaktan büyük bir keyif aldığını ve boş duramadığını dile getiren Ürkek, şunları ifade etti: “Eşim 15 yıl önce yaşamını yitirdi. Eşim hayattayken bu kadar özgür değildim. Şimdi kendim çalışıp, kazanıyorum. Örneğin dişlerim yoktu yemek yiyemiyordum. Hep aç kalıyordum. Kapıcılık yaptım ve kazandığım para ile dişlerimi yaptırdım. Torunum okula gidiyordu. Benim hırkamı giyiyordu. Kazandığım parayı ona verdim, kendine yeni bir hırka aldı. Bu bana mutluluk veriyor. Ben oturamam. Çalışmak benim için çok zor ama bir o kadar da güzel.” 

HABERE YORUM KAT