1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hayat kısmen normale döndü
Hayat kısmen normale döndü

Hayat kısmen normale döndü

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, önceki gün kaymakamlık tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasağının dün kaldırılmasıyla birlikte ilçenin çatışma yaşanmayan mahallelerinde hayat normale döndü.

A+A-

İlçede, son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle yaklaşık 6 bin kişinin göç ettiği belirtildi.

 

HDP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu heyet, ilçeye gelerek incelemelerde bulundu.
 
Silvan’da önceki gün ikinci kez ilan edilen sokağa çıkma yasağı dün kaldırıldı.

 

Yasağın kaldırılmasıyla birlikte ilçenin çatışmaların yaşandığı Tekel, Mescit, Selahattin ve Tekel Mahalleleri dışındaki bölgelerinde hayat normale döndü. Esnafların büyük bir çoğunluğunun yeniden kepenk açtığı ilçede, vatandaşlar evlerinden çıkmaya başladı.

 

Çatışmaların yaşandığı mahallelerde ise sessizliğin hakim olduğu görüldü. İlçede, çatışmalar sırasında, Mescit mahallesinde bulunan tarihi Azizoğlu Konağı, roket mermisinin isabet etmesiyle hasar gördü.


 “Daha fazla insan gidebilir”


İlçede, son günlerde yaşanan olaylar, sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar nedeniyle yaklaşık 6 bin kişinin göç ettiği belirtildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Silvan Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Ateş, özelikle çatışmaları yoğun yaşandığı üç mahallede yaşayan vatandaşların ilçe merkezini terk ettiklerini ifade etti.

 

5-6 bin civarında ailenin ilçeden ayrıldığını öğrendiklerini ileri süren Ateş, “Bu olaylar devam ederse daha fazla insan Silvan’dan gider ve 90 yıllarda yaşananlar dönülebilir. Biz bir an önce olayların sona ermesini istiyoruz” dedi.


 “Artık süreçte adım atılsın”


Öte yandan, aralarında HDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Feleknas Uca’nın da bulunduğu heyet, ilçeye gelerek incelemelerde bulundu.

 

Çatışmaların yaşandığı mahalleleri gezen heyet, esnaf ve vatandaşlarla sohbet ederek, bilgi aldı. Heyet adına açıklamalarda bulunan Aydoğan, vatandaşların taleplerinin görmezden gelinerek, sorunların çözülemeyeceğini belirterek, artık çözüm sürecinde adım atılmasını istediklerini ifade etti.


 “Bu işe çözüm bulsunlar”


Mescit mahallesinde yaşayan 77 yaşındaki Remziye Sarılı ise, “Artık çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Biz barış istiyoruz. Ne polis, ne asker, ne gerilla ölmesin, analar ağlamasın. Biz barışı herkes için istiyoruz. Bir an önce bu işe çözüm bulsunlar” diye konuştu. 
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler