1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hayallerinden vazgeçti
Hayallerinden vazgeçti

Hayallerinden vazgeçti

DİYARBAKIR - İlkokul yıllarından beri gelinlik imalatı yapan Şükran Genç, başkalarının mutluluğu için kendi hayallerinden vazgeçtiğini söyledi.

A+A-

Küçük yaştan itibaren başladığı gelinlik imalatını yaparak hem ailesine maddi katkı sağladığını, hem de kendi hayallerinden vazgeçtiğini anlatan 38 yaşındaki Şükran Genç, erkek kardeşlerini okutabilmek için kendi hayatını feda ettiğini söyledi.

Hiçbir zaman kendi hayalleri için yaşamadığını belirten Genç, "Hayatımda en çok istediğim ve gerçekleştiremediğim tek şey, üniversite sıralarına oturup kamu sektöründe bir memur olmaktı, ama bazen insanların ağır yaşam koşulları hayallerini yarım bıraktırıyor. Sekiz kardeştik ve ailem beni okutamadı. Erkek kardeşlerimin de okuyabilmesi için kendi hayatımı onlara feda etmek zorundaydım.

Çünkü kızlar aile geçindirmek zorunda değil, ama erkekler eşini ve çocuklarının tüm bakım masraflarını üstlendiğinden çalışmak zorunda. Zamanında gerçekleştiremediğim hayallerimi şuan başkalarının mutluluğuna vesile olarak gerçekleştiriyorum. Kendim gelinlik işiyle uğraşıyorum ve gelinlik her genç kızın bir hayali, mutluluk simgesi olarak tabir ediliyor.

Belki de gelinlik işiyle uğraştığımdan, müşterilerimin yaşam hikayelerine tanık olduğumdan evlenmekten kaçındım. Gelinliğin kumaşını alırken, kumaşı keserken ya da dikerken, sevgimi ve hayallerimi katarak dikiyorum. Çünkü gelinlik, tüm genç kızların hayali ve bana düşen görev de onların bedenine uygun gelinlik dikip gelinlerin hayallerini süslemek" dedi.

Türkiye'deki halkın kendi geleneklerinden yavaş yavaş koptuğunu öne süren Genç, halkta batı etkisi olduğunu, Diyarbakır'da üretilen gelinlik ve ürünlerin pek tercih edilmediğini söyledi. Gelinlik kumaşlarını batı illerinden sipariş ettiklerini aktaran Genç, büyük bir sevgiyle yapılan ürünlerin insanlar için önemsiz olduğuna değindi.

Sadece dikişi ve kesimini Diyarbakır'da yaptıklarını anlatan Genç, gelinlik dikmenin çok zor olduğunu ve yöredeki halkın el emeği ürünü olan gelinliklere saygı duymadığını kaydetti. Gelinliğin herkese saadet getirmediğini de dile getiren Genç, yaşanılan kadın cinayetlerinin ve artan boşanma oranlarından dolayı kendisinin evlenmekten kaçındığını sözlerine ekledi.

(EMA-AKK-SO-Y)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT