1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Havuzlardaki tehlike!
Havuzlardaki tehlike!

Havuzlardaki tehlike!

Yoğun kullanılan havuzlarda insanların burun floraları ve ciltlerindeki bakteriler ile genital akıntılara bulaşmış tüm mikroplar havuz suyuna geçiyor,bu da duyarlılığı daha fazla olan çocukları daha çok etkiliyor.

A+A-

DİYARBAKIR – Sağlık için gerekli şartlara sahip olmayan havuzlar dışında kimi zaman da kanalizasyon bulaşan deniz suyu çocuklarda özellikle idrar yolu enfeksiyon riskini artırabiliyor. Yanı sıra kulak enfeksiyonları, göz iltihabı, mantar ve ishal gibi sorunlar da görülebiliyor.

Çocukların bakterilere karşı erişkinlere göre çok daha duyarlı olduklarına vurgu yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, çocukları havuz ve denizde idrar yolları enfeksiyonlarından korumanın yolları hakkında şunları söylüyor:

Yüzmeden önce de duş alın

“Sadece havluyla kurulanmak işe yaramaz. Ancak bakterilerin üremeleri için uygun ortam oluşturan nemli mayoların çıkarılmasıyla, çocuklarınızı korumak için en büyük önlemi almış olursunuz. Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duşta yıkanmalı ve sonrasında kuru elbiseler giyilmelidir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için genel önlem olarak, bol miktarda sıvı alınmalı ve özellikle de şeker içeriği düşük meyve suları bolca tüketilmelidir. Sıvı alımı idrar yola enfeksiyonlarından korunmak için çok önemlidir.

Denize girmek havuz suyuna kıyasla daha güvenlidir. Havuzdan bulaşan hastalıkların çoğu klorlama, filtreleme ve temiz su ilave edilmesi gibi yöntemlerle önlenebilir. Yüzme öncesi mutlaka duş alınmalıdır. Bu şekilde vücuttaki ter, idrar ve dışkı ile bulaşmış enfeksiyon potansiyeli taşıyan etkenlerinin uzaklaştırılması sağlanmış olur.

Kız çocuklarında daha fazla görülür

İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda yüksek ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, idrarında kan görülmesi, kötü kokulu idrar en sık görülen şikayetlerdir. Yakın zaman içinde havuzda bulunan çocuklarda bu şikayetlerden herhangi biri mevcutsa en kısa zamanda hekime başvurmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonları kız çocuklarında anatomik sebepler nedeniyle erkek çocuklara göre daha sık görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu içinde de en sık sistit (idrar torbası iltihabı) görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse ciddi böbrek hasarına yol açabilir.”

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT