1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Hava saldırısı ile 3 mahalleyi haritadan silecekler'
'Hava saldırısı ile 3 mahalleyi haritadan silecekler'

'Hava saldırısı ile 3 mahalleyi haritadan silecekler'

3 Kasım’dan bu yana Konak, Tekel ve Mescit mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde halk sıkıntılı günler yaşıyor.

A+A-

Daha önce 5 kişinin yaşamını yitirdiği ilçeden yine ölüm haberi geldi. Polisin bir kahvehaneyi taradığı ve burada 1 kişinin yaşamını yitirdiği 2 kişinin de yaralandığı bildirildi.


Yasak sırasında birkaç kez ilçeye giden ancak o mahallelere giremeyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, izlenimlerini anlatırken, çarpıcı bir iddia ortaya attı. İlçedeki yetkililerin yasak olan üç mahalle için “Yerle bir edeceğiz” dediklerini belirten Pir “Durmaksızın saldırı gerçekleştirerek, insanların orayı boşaltmasını sağlamak ve ardından da uçaklarla bombalayıp dümdüz etmek istiyorlar, halk aç ve susuz kilerlere sıkışmış durumda” dedi.


Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, 3 Kasım günü güvenlik güçlerinin hendekleri kapatmak için girmek istedikleri Tekel, Konak ve Mescit mahallelerindeki saldırı sonrasında bu üç mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı, ağır saldırı ve çatışmaların gölgesinde sürüyor. Çıkan olaylarda 4 kişi ile 1 de güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiği ilçeden yeni ölüm haberleri gelmeye devam ediyor.


Kahvehane tarandı

İddiaya göre özel harekat timleri yasak kapsamı dışında kalan Diyarbakır Caddesi üzerindeki Feridun Mahallesinde bulunan Dicle Kıraathanesi'ni taradı. Tarama sırasında Mehmet Yavuz (45), Seyfettin Kurt (44) ve Abdulsamet Kesici (50) adlı kişiler ağır yaralandı. Yaralılar Silvan Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, Mehmet Yavuz adlı yurttaş buradaki ilk müdahalenin ardından Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilirken yolda yaşamını yitirdi.


Sokaklarda tanklar


İlçenin üstünde sürekli olarak helikopter ve insansız hava araçları dolaşıyor. Çok şiddetli çatışmaların yaşandığı ilçeden dumanlar yükseliyor. Evler alev alıyor. Sokaklarda tanklar geziyor. Güvenlik güçleri girmek istedikleri mahallelerde, PKK’nin silahlı şehir gençlik birimi olan silahlı Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) tarafından açılan ateşle karşılanınca, sokakları, evleri tarıyor. Bazı evlere tanklardan ve mahalleleri gören tepelere tahkim edilmiş toplardan ateş edildiği öne sürülüyor. Bu tanklardan biri iddiaya göre YDG-H tarafından atılan roketle vuruldu. Söz konusu tank arıza yapınca  yapan tank, başka bir tankın arkasına zincirlenerek, Diyarbakır Caddesi üzerinden zırhlı araçlar eşliğinde Jandarma Taktik Alay Komutanlığı'na çekildi.


Yasak sokaklarda yaşama tutunuyorlar


Özellikle bu üç mahallede internet, telefon ve elektrik sistemleri hiçbir şekilde çalışmıyor. Sokağa çıkma yasağı süren mahallelerde çatışmalarla ilgili olmayan siviller büyük ölçüde su ve gıda sıkıntısı yaşıyor. Evlerden çıkamayan aileler, hanelerin banyolarına, küçük kilerlerine saklanarak kendilerini ateşten koruyor. Bazı evlerde gıda stoklarının bittiği belirtiliyor. Havaların aniden soğuması nedeniyle odun ve kömür temin edilemeyen bazı evlerde, elektrikler de kesik olunca soğuk nedeniyle özellikle küçük çocuklar ve yaşlıların hastalık riski ile karşı karşıya oldukları bildiriliyor.


Moral çöküntüsü


İlçede Sağlık hizmetleri yok, yasak olmayan bölgelerde ise büyük bir moral çöküntüsü yaşanıyor. Esnaf dükkan açmıyor, kahvehaneler ise endişeli insanlarla dolu. HDP de heyet üstüne heyet oluşturup, ilçeye gönderiyor. Ancak heyetlerin yasaklı mahallelere girmeleri güvenlik güçleri tarafından engelleniyor.


Pir Özgür Haber’e değerlendirdi


Bu heyetlerde yer alan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir. Silvan izlenimlerini Özgür Haber’e aktaran Pir, yasak sırasında birkaç kez ilçeye gittiklerini ancak her seferinde yasak mahallelere girmelerinin güvenlik güçleri tarafından engellendiğini söyledi. Her üç mahallenin de güvenlik güçlerinin yığınakları nedeniyle abluka altında olduğunu dile getiren Pir, şöyle dedi:


“Mahallelerde Silvan’ın gençleri direniyor, dışarıda da güvenlik güçlerinin hendekleri kapatacağız inadı var. Her iki taraf da zıtlaşıyor. Bunun çözülmesi lazım. Bizim güvenlik güçlerinin yetkililerinden, resmi makamlardan söylenen bir şey var, denildi ki ‘Biz bu üç mahalleyi haritadan sileceğiz’. Resmi ağızlar bunu söylediler. İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan dolayısıyla da hükümete doğrudan bağlı olan en yetkililerden biri söyledi bunu” dedi.


Şu anda Silvan’da insanların, sivillerin mağdur olduğunu vurgulayan Pir “Olaylarda ölenlerin yaralananların büyük bir bölümü sivil halktır. Ama jandarma da polis de yaralanmakta ya da yaşamını yitirmektedir. Onlar da bizim canımız, bizim kardeşimizdir. Dolayısıyla burada insanlar katledilmektedir. İlçede sağlık erişimi bırakın sıkıntılı olarak tarif edilmeyi mümkün bile değildir. Çünkü mahalleler abluka altındadır. Halkın iaşe, su ilaç gibi zaruri ihtiyaçları da giderilememektedir. Hiçbir şekilde ne ambulans, ne su, ne elektrik bu mahallelerde yoktur.

Hiçbir şekilde bizler de içeriden haber alamıyoruz. Ama bazen birileri risk alarak o mahallelere giriyor. Onlardan aldığımız bilgiye göre aileler, evlerin kilerlerine sıkışmış durumda. Çünkü can güvenlikleri yok, rastgele ateş açılıyor. Sokakta herhangi bir hareket, yaşam belirtisi gördükleri anlarda keskin nişancılar ne olduğunu, kim olduğunu sorgulamadan direkt ateş ediyor. Dolayısıyla insanlar korkudan çıkamıyor. Binalar taranıyor, evler taranıyor. Halk çok vahim bir durumda. Bize söylenen bir başka nokta daha var.

Daha önceki sokağa çıkma yasaklarında ateş edilmesine, saldırılara bir iki gün ara veriliyordu. Sivil halk hiç olmazsa o aralarda nefes alabiliyordu. Ama son yasakta durmaksızın ve en şiddetli şekilde bir saldırı var. O hendekler kapanana kadar, içeridekiler oradan temizlenene kadar devam edeceğiz deniliyor. Sivil halk hiçbir şekilde gözetilmiyor. Güvenlik güçlerinin hedefi ve görüşmelerimizden ortaya çıkan sonuç şu. Durmaksızın saldırı gerçekleştirerek, insanların orayı boşaltmasını sağlamak, sivil halkın oradan kaçmalarını sağlamak, çünkü halkı bezdiriyorlar ve sonra da o mahalleleri muhtemelen hava saldırısı ile haritadan silecekler, dümdüz edecekler, maalesef böyle bir beklenti var” diye konuştu.


Bu olayın çözümü nasıl olacağının, neler yapılacağının “Türkiye’deki kardeşlik meselesinin kısa vade çözülmesine bağlı” olduğunu belirten Pir, şöyle devam etti:


“Eğer bu sorun kısa ve orta vadede çözülmez ise Silvan’da bugün geişen bu protesto, yarın bir başka yerde nükseder. Bunun çözümü de şudur. Bir an öce Türkiye’de bütün halkların, inançların kendisini görebileceği ve kabul edebileceği sivil bir anayasa yapmamız gerekiyor. İnsan onurunun ön plana alındığı devleti korumanın ikinci plana atıldığı bir anayasa belki bu kardeşlik sorunun çözümü olabilir. İlk adım atılabilir.

Ben 7 aydır bölgede yaşayan bir Karadenizli olarak şunu gördüm. Yıllardır ‘Kürt ve Türk kardeşliği vardır’ deniliyor. Biz de buna inanıyoruz ama bir de bu cümlenin ikinci kısmı var. O da şudur, ‘Ben Türk olarak büyük kardeşim ama sen Kürt olarak küçük kardeş ya da üvey kardeşsin. Ben seni her zaman ersiye etme ve topyekün cezalandırma hakkına sahibim’. Bu ikinci kısmının Türkiye Cumhuriyeti’nin zihninden tamamen silmek gerekir. Bu uzun vadeli bir iştir ama silinmediği müddetçe bu tür olaylar her zaman olacaktır”
 
Diyarbakır’dan  gürültü eylemi ile destek


Bu arada Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesi Huzurevleri Mahallesi'ndeki yurttaşlar, Silvan'da devam eden yasağı balkon ve pencerelerine çıkarak, tabak ve çanak çalıp gürültü eylemi ile protesto etti.


DTK’den açıklama


Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de Silvan ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada “1 Kasım seçimlerinden sonra da, halkımızın meşru ve hukuki taleplerine karşı saldırılar devam etmektedir.  Kürdistan’ın birçok il ve ilçesinde halkımıza karşı topyekün bir saldırı söz konusudur.

Birçok ilçemizde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları ve ilçelerin kuşatma altına alınarak yoğun bombardımana tabi tutulması nedeniyle halkımız büyük bir katliamla karşı karşıyadır. Silvan ilçemizde bir haftadır süren kuşatma, sokağa çıkma yasağı,  askeri ve polis güçlerinin silahlı saldırıları sonucunda insanlarımız katledilmekte, halkımız büyük bir açlık ve susuzluk durumunu yaşamaktadır. Bütün bu gelişmeler önümüzdeki günlerde büyük bir katliamın gerçekleştirilebileceğine de işaret etmektedir.

Başta yurtsever Amed halkı olmak üzere, bütün Kürdistan halkını ve dünya insanlığını Silvan halkına karşı  sürdürülen bu saldırılara karşı  duyarlı olmaya, destek vermeye, Silvan halkının yanında olmak için Silvan’da birleşmeye ve kenetlenmeye  çağırıyoruz” denildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler