1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hava kirliliği çocuk ve yaşlıları etkiliyor
Hava kirliliği çocuk ve yaşlıları etkiliyor

Hava kirliliği çocuk ve yaşlıları etkiliyor

Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte Diyarbakır'da hava kirliliği kendini iyice gösterdi.

A+A-
Hava kirliliğinin sağlık üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çeken SES Diyarbakır Şube Başkanı Hülya Uyanık, kronik hastalıkları olan hastalar, çocuklar ve 60 yaş üstü olan insanların hava kirliliğinden ciddi anlamda etkilendiğini belirtti.
 
Ülke genelinde etkili olan soğuk hava ile birlikte kömür kullanımı artarken, özellikle kalitesiz kömürün kullanılmasıyla akşam saatlerinde oluşan hava kirliliği birçok hastalığa da davetiye çıkartıyor. Sağlık ve Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Başkanı Hülya Alökmen Uyanık, Diyarbakır'ın birçok yerinde doğalgazın kullanımına geçildiğini, buna rağmen kamu binaları, askeriye lojmanları ve devlete bağlı yurtlarda doğalgazın kullanılmaması ve kalitesiz kömürün kullanılması ile Diyarbakır'ın eski günlerdeki gibi karabulutların içinde kaldığını söyledi.
 
 
'Fazla dışarı çıkmayın'
 
Hava kirliliğinin sağlığı olumsuz etkilediğini belirten Uyanık, şunları ifade etti: “Çocuklar ve yaşlılar hava kirliliğinden ciddi anlamda etkilenmektedir. Özellikle kalitesiz kömürün duman kirinin solunum yolları üzerinde ciddi etkisi bulunmaktadır. Çocuk ve yaşlılar gibi erken hastalanan bu grubun çabuk etkilendiğini görüyoruz. Buna karşı önerebileceğimiz şey, fazla dışarı çıkmamalarıdır. Bu kirli havayı solumaması gerekiyor.”
 
'Kronik hastalıkları tetikliyor'
 
Kamu binalarında kömür kullanımı nedeniyle denetimlerin arttırılması ve bunun bir şekilde önlenmesi gerektiğini belirten Uyanık, “İnsanların bu kirli havayı solumasına mecbur bırakılmaması gerekiyor. Çünkü kronik hastalıkları olan hastalar astım, koah ve bronşit gibi hastalıkları olan hastalar, çocuklar ve 60 yaş üstü olan insanlar hava kirliliğinden etkileniyorlar. Hava kirliliği bu tür hastalıkları tetikliyor. Bunun için kamu binalarında kömür kullanımı kontrol altına alınmalıdır” dedi. 

HABERE YORUM KAT