1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hattapoğlu:Görevimin başındayım
Hattapoğlu:Görevimin başındayım

Hattapoğlu:Görevimin başındayım

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Hattapoğlu: "Görevimin başındayım"

A+A-

Görevden alınacağı için istifa ettiği iddia edilen AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahim Hattapoğlu, "Ne ben Genel Merkez'e istifa dilekçesi gönderdim ne de görevden alındığıma dair yazı geldi" diyerek görevinin başında olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2009'da yapılacak yerel seçimlerde 'istiyorum' dediği Diyarbakır'da yerel seçimler öncesi AK Parti Genel Merkezi tarafından Diyarbakır İl Teşkilatı'nda yeniden yapılandırma ve revizyon çalışmaları başlatıldı. Edinilen bilgiye göre, hafta sonu Ankara'da yapılan ve AK Parti Diyarbakır milletvekillerinin katıldığı toplantıda yaklaşan yerel seçimler için daha aktif bir yönetim belirlenmesi eğilimi ağırlık kazandı. Toplantı sonucu doğrultusunda başta İl Başkanı Abdurrahim Hattapoğlu olmak üzere, bazı yöneticilerin görevden alınmasına karar verildi. Durumu öğrenen Hattapoğlu'nun istifa ettiğini öne sürüldü. Genel Merkez tarafından görevden alınacağını öğrenen AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Hattapoğlu'nun, "Siz görevden almıyorsunuz ben istifa ediyorum" tavrı içerisine girdiği iddia edildi.

İki gündür ulaşılamayan İl Başkanı Hattapoğlu bugün telefonuna cevap verdi. İstifa etmediğini belirten Hattapoğlu, görevden alındığına dair kendisine bir bilginin gelmediğini de vurguladı. Hattapoğlu gündemi işgal eden iddialarla ilgili şöyle konuştu: "İstifa etmedim. Genel Merkez'e bir istifa dilekçesi göndermiş değilim. Temayül gereği istifa etmem için dilekçe göndermem gerekir. Genel Merkez'den görevden alındığıma dair bir yazı da almadım. Şimdiye kadar bana bir tebligat yapıldı. Genel Merkez doğal olarak her ilin yönetimini görevden alabilir. Ancak Diyarbakır'da böyle bir çalışma var mı yok mu ondan da haberim yok. Olabilir bu gayet doğal. Görevden alınırsam edebimle nasıl geldiysem öyle giderim. Kırgınlığımız yok. Partimize ve misyonuna inanmış biriyiz. Bize düşen bir hizmet olursa her zaman yapmaya hazırız. Biz görev yaparken zorluğu yaşadık, gelecek arkadaşımızın da bu anlayışta olmasını diliyorum."

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Hattapoğlu, görevi 22 Temmuz genel seçimlerinde milletvekili seçilen Abdurrahman Kurt'tan devralmıştı.

Diğer yandan hafta sonu Ankara'da gerçekleşen ve gizli tutulan toplantının ardından, genel merkez yeni il başkanını atamak için kolları sıvadı. Diyarbakır milletvekillerinin de katıldığı Ankara'daki toplantıda, Anavatan Partisi eski İl Başkanı Ahmet Elhakan, Avukat Ömer Serdar Kaplan ve MÜSİAD Diyarbakır Şube Başkanı Ahmet Öcal'ın isimlerinin üzerinde durulduğu öne sürüldü. Bu 3 isimin dışında başka aday olmazken, kulislerde il başkanlığı için Ahmet Elhakan'ın isminin ağırlık kazandığı konuşuluyor. Genel merkezin Diyarbakır İl Başkanlığı'na kimi atayacağı hafta içerisinde belirleneceği ve resmi atamanın yapılacağı öğrenildi.

Öte yandan, Ankara'daki aynı toplantıda Diyarbakır'da yeni kurulan 4 ilçe başkanlığı için de isimlerin büyük ölçüde netleştiği belirtildi. Buna göre Yenişehir İlçe Başkanlığı'na Adnan Nabikoğlu, Kayapınar İlçe Başkanlığı'na Yunus Oruç, Bağlar İlçe Başkanlığı'na Ali İnce ve Sur İlçe Başkanlığı'na da Şafak Yentürk'ün atanacağı ileri sürüldü. İlçe başkanlıklarına atamaların, genel merkez tarafından il başkanı atamasıyla birlikte yapılacağı kaydedildi.